Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  Empty
PostajNaslov: Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?    Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  Icon_minitimesri srp 21, 2010 9:17 pm

Na ultrazvučnim pregledima liječnik će izmjeriti nekoliko mjera ploda. Ove mjere omogućuju praćenje rasta ploda u svrhu pravovremenog otkrivanja mogućih anomalija ili problema. Neke mjere, potput dužine bedrene kosti, su direktne, a neke, poput težine ploda, se izračunavaju kompliciranim algoritmima na osnovu direktnih mjera.

Česte mjere:

* Dužina ploda (CRL, crown to rump length) - ovo se može mjeriti između 7. i 13. tjedna i daje vrlo točnu procjenu gestacijeske dobi ploda. Greške su oko 3-4 dana.
* Promjer glave (BPD, biparietal diameter) - može se mjeriti nakon 13 tjedana i iznosi oko 2.4cm oko 13 tjedana do 9.5cm oko termina poroda. Nije previše pouzdana mjera jer djeca iste težine mogu imati različite promjere glave i ne bi se trebala koristiti u kasnijoj trudnoći, već bi se trebala izmjeriti čim ranije u trudnoći. Graf mjera.
* Duljina bedrene kosti (FL, femur length) - mjeri najdužu kost u ljudskom tijelu, bedrenu kost. Slično kao i promjer glave, treba se izmjeriti čim ranije u trudnoći. Iznosi oko 1.5 cm oko 14 tjedana do 7.8 oko termina poroda. Graf mjera.
* Opseg trbuha (AC, abdominal circumference) - ovo je važna mjera u kasnijoj trudnoći. Ocjenjuje veličinu ploda, a ne gestacijsku dob. Korisna je u praćenju rasta ploda. Evo graf

Izvor:
http://www.ob-ultrasound.net/index.html preuzeto sa http://potpomognutaoplodnja.info/


EDIT:

Rezultati liječničkih pretraga i ostali podaci o trudnoći upisuju se u trudničku knjižicu,koju dobivate pri prvom dolasku u dispanzer za trudnice i,dakako,u vaš karton.Dođete li na pregled liječniku koji vas ne pozna,on će iz tih podataka saznati sve o vama,vašoj trudnoći i o djetetu koje nosite.Budući da su izrazi i kratice koji se navoode u knjižici i kartoteci često nerazumljivi evo male pomoći.

KG-krvna grupa
Rh-Rh faktor
AA-test za utvrđivanje hepatitisa
AFP-alfafetoproteinska pretraga
Alb-bjelančevine u urinu
RR-krvni tlak
SC-carski rez
GP+-glavica prislonjena
GP--glavica nije prislonjena
TT-tjelesna težina
TP-termin porođaja
Fe-željezo
KČS+-plodovo srce se čuje
KČS--plodovo srce se ne čuje
Fundus-vrh maternice
Hb-količina hemoglobina u krvi(test za slabokrvnost)
H-visoki krvni tlak
ZM-datum posljednje menstruacije
E-edemi(otekline)
T1-prva trudnoća
T2-druga trudnoća
P1-prvi porođaj
P2-drugi porođaj
EPH-edemi,proteinurija,hipertenzija
UZV-ultrazvuk
V-vaginalni pregled
R-rektalni pregled
Wr-test za utvrđivanje sifilisa
Položaj ploda u maternici se označuje kraticama:
ROA-desni zadnji
ROP-desni prednji
LOA-lijevi zednji
LOP-lijevi prednji



Zadnja promjena: Josipa; čet srp 22, 2010 6:06 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Alice
Vrhunska tipkalica
Alice


Female
Broj postova : 2703
Age : 36
Lokacija : BiH
Registration date : 03.01.2010

Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  Empty
PostajNaslov: Re: Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?    Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  Icon_minitimečet srp 22, 2010 8:13 am

Ljubim te Josipa... Baš me ovo zanimalo!
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  Empty
PostajNaslov: Re: Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?    Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  Icon_minitimečet srp 22, 2010 8:31 am

Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  569627 Drago mi je da te zanima!
[Vrh] Go down
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  Empty
PostajNaslov: Re: Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?    Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  Icon_minitimečet srp 22, 2010 8:44 am

A na temelju duzine bedrene kosti, dobiva se i tezina bebe jel tako???
Barem je tako kod mene, ono kaze idemo izmjeriti bedrenu kost i onda izbaci i tezinu bebe! Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  877388
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  Empty
PostajNaslov: Re: Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?    Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  Icon_minitimečet srp 22, 2010 9:11 am

josipa ja sam jedva nalazila ove skracenica i odgovarjuce mjere za tjedna trudnoce.
Kod nas bedrena kost uvijek bila manja za 1-2 tjedna a Andrej se odio 55 dug.
[Vrh] Go down
Alice
Vrhunska tipkalica
Alice


Female
Broj postova : 2703
Age : 36
Lokacija : BiH
Registration date : 03.01.2010

Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  Empty
PostajNaslov: Re: Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?    Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  Icon_minitimečet srp 22, 2010 5:19 pm

Sad sam baš sve gledala na nalazu i tu...
A jel znate šta znači ''Grav hbd''
Meni piše grav hbd 29,4
Mislila sam da su tjedni ali mi posebno pišu tjedni trudnoće i tamo stoji 29,5 (od zadnjeg pregleda)
[Vrh] Go down
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  Empty
PostajNaslov: Re: Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?    Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  Icon_minitimečet srp 22, 2010 5:29 pm

Super tekst, još tak fino poboldaš! Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  42762
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  Empty
PostajNaslov: Re: Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?    Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  Icon_minitimečet srp 22, 2010 6:13 pm

Po meni je to koliko si trudna jer u biti ti kažeš 1 dan duže znači to je to, možda to dobije kad se izmjeri beba!

U prvi post sam dodala još kraćenica koje se nalaze u trudničkim knjižicama!
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  Empty
PostajNaslov: Re: Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?    Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  Icon_minitimečet srp 22, 2010 6:53 pm

Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  42762 Josipa
[Vrh] Go down
Sponsored content





Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  Empty
PostajNaslov: Re: Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?    Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?  Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Koje se mjere ploda koriste kod praćenja rasta ultrazvukom?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Grafikon rasta
» cipelice-koje?
» Autosjedalica, do koje dobi
» KOJE PARFEME KORISTITE

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Trudnoća i porod :: Sve o trudnoći-
Forum(o)Bir: