Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Policisticni jajnici

Go down 
+11
sanja25
*Dijana*
Zabica
ninana
Kikica
Danijela
zvrk06
kriss9
Josipa
ivany
Aca
15 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimesub sij 17, 2009 10:17 pm

Evo jednostavno da i to stavimo tu!Mozda nekome pomogne Policisticni jajnici 38980

POLICISTICNI JAJNICI:
Definicija
Sindrom policisticnih jajnika je najcesca hormonska bolest u zena i najcesci uzrok izostanka ovulacije. Temeljna promjena kod ove bolesti su cisticni folikuli u kori jajnika, menstrualni ciklus bez ovulacije, rijetke menstruacije, neplodnost, pojacana dlakavost, pretilost, opadanje kose, akne. Naziv dolazi od izgleda jajnika na kojem se nalaze brojne ciste.
Ucestalost
Na temelju danasnjih dijagnostickih kriterija procjenjuje se kako 5-10% zena u plodnom razdoblju boluje od ove bolesti. Ultrazvucno se brojne ciste na jajniku nadju i cesce, u cak 22 do 25% zena, ali zene nemaju uvijek ostale simptome koje prate ovaj sindrom pa se u tih preostalih 15% slucajeva govori o jajnicima nalik na policisticne.
Rizici
Zene s policisticnim jajnicima trebaju se pratiti, istrazivati i lijeciti cijeli zivot jer je oba bolest povezana s nizom rizika:
- kasnija menopauza
- razlicita krvarenja iz maternice
- spontani pobacaji su dva do tri puta cesci
- anemija
- pretilost
- poremecaj razine masnoca u krvi
- bolesti srca i krvnih zila su 7 puta cesce
- rizik od obolijevanja od secerne bolesti je 16% veci
- poviseni krvni tlak se javlja kod 40% pacijentica
- 2-3 puta je veci rizik za obolijevanje od raka endometrija i jajnika
- cesce je potrebno odstranjenje maternice (histerektomija)
Simptomi
Sindrom policisticnih jajnika osim promjenama na jajniku ocituje se poremecajima menstrualnog ciklusa i povisenom razinom muskih spolnih hormona - androgena. Zene su pogodjene neredovitim menstruacijama ili njihovim potpunim izostankom, javlja se neplodnost, pretilost u 50-70% bolesnica, nakupljanje masnog tkiva u trbusnoj regiji (muski tip debljine), pojacana dlakavost, akne, otpadanje kose, masna koza, povisen libido, povecanje klitorisa. Klinicka slika moze biti raznolika.
Sindrom je usko povezan s neosjetljivoscu na inzulin, hormon gusterace, zbog cega je ucestalije obolijevanje od secerne bolesti. Pretilost udruzena s ovim sindromom uvecava rizik od obolijevanja od bolesti srca i krvnih zila, secerne bolesti, povisenog tlaka, raka endometrija (unutarnjeg sloja maternice) i dojki.
Izgled jajnika
Jajnici su obicno dvostruko veci od normalnih, napete sivobijele povrsine ispod koje se u kori nalaze cistice velicine 5 do 15 mm. Bijela tijela se ne nalaze , a stroma je hipercelularna.
Dijagnoza
Nalaz moze biti vrlo sarolik i bolest se razlikuje kod pojedinih zena. Dijagnoza se postavlja kombinacijom klinickih, ultrazvucnih i laboratorijskih nalaza hormona.
Klinicki nalazi obuhvacaju informacije o simptomima zene, njenim prijasnjim bolestima i obiteljskim bolestima te pregledom pacijentice.
Na veliku vjerojatnost da se radi o bolesti policisticnih jajnika ukazuje:
- pocetak bolesti oko puberteta
- poremecaj menstruacijskog ciklusa - smanjen broj menstruacija ili njihov izostanak
- policisticni jajnici (jajnici s brojnim cistama) na ultrazvuku
- povisena razina muskih spolnih hormona (androgena)
- pojacana dlakavost
- povisena razina LH (luteotropnog hormona) koji se izlucuje iz hipofize
- povisena razina inzulina, hormona koji izlucuje gusteraca
- neosjetljivost tkiva na inzulin
- pretilost
- povisena razina masnoca u krvi (lipoproteina i triglicerida)
- bolesti srca i krvnih zila

Za postavljanje dijagnoze policisticnih jajnika danas se zlatnim standardom smatra ultrazvucni pregled. Transvaginalnim ultrazvukom (ultrazvucni pregled pri kojem se sonda ultrazvuka uvlaci u rodnicu) vrlo se pouzdano mogu mjeriti i analizirati detalji u jajniku. Kriteriji za ovaj sidrom su:
- volumen jajnika 2 do 3 puta veci nego normalno
- tunika (gusti vezivni sloj ispod kore jajnika) deblja za 50%
- ispod kore jajnika poput ogrlice rasporedjene ciste, ima ih 8-10 ili vise
- debela stroma (unutarnje tkivo jajnika u koji su ukopani folikuli iz kojih se razvijaju jajasca), 2 do 5 puta deblja
- stroma zauzima vise od 30% jajnika
Jajnici nalik na policisticne
Posebnu pozornost zasluzuju zene kod kojih je na ultrazvuku nadjen znak policisticnih jajnika, ali one nemaju drugih simptoma ove bolesti. Za njih (20-25% zdravih zena) se rabi naziv - jajnici nalik na policisticne, odnosno polyscystic appearing ovaries (PAO). Trecina zena s takvim nalazom ima barem jedan muski spolni hormon povisen. Iako zdrave, ove zene cesce imaju neuredna krvarenja iz maternice i smanjenu plodnost.
Bolesti koje oponasaju sindrom policisticnih jajnika
Svakako treba misliti i na druge bolesti koje mogu oponasati ovo stanje, a to su:
- hipertekoza
- kasni pocetak kongenitalne adrenalne hiperplazije
- Cushingov sindrom
- akromegalija
- hiperprolaktinemija
- anorexia nervosa
- ijatrogeni uzroci - nastali lijecenjem
- hormonski aktivni tumori
iako sve ove bolesti mogu imati slican nalaz na ultrazvuku, dijagnosticka obrada koja ukljuci hormonske pretrage, dijagnosticka testiranja i informacije o simptomima relativno ce lako dovesti do prave dijagnoze.
Lijecenje
Pristupi lijecenju su razliciti jer se razlikuju i simptomi kod pojedinih zena. Velikoj vecini zena je potreban stalni lijecnicki nadzor jer bolest policisticnih jajnika narusava zdravlje i izgled zene. Lijecenje ovisi o simptomima, nalazima i zelji bolesnice za djecom.
Glavne mjere lijecenja su:
- smanjenje tjelesne tezine
- povecanje fizicke aktivnosti
- prestanak pusenja
- prestanak uzimanja alkohola
- uzimanje lijekova
- kirurski zahvat
Smanjenje tjelesne tezine je iznimno vazno jer je dokazano kako smanjenje mase od 5% moze dovesti do normalizacije menstrualnog ciklusa, ponovne uspostave ovulacije, povecanja plodnosti i normalizacije poremecenih nalaza hormonalnih testova.
U lijecenju lijekovima postoji velik izbor koji ovisi o simptomima i nalazima:
- hormonske kontracepcijske tablete
- ciproteron acetat
- analozi GnRH, hormona koji se oslobadja u mozgu (iz hipotalamusa) i djeluje na izlucivanje hormona hipofize
- lijekovi za kontrolu povecane tjelesne mase
- hormonsko nadomjesno lijecenje
- diazoksid
- kortikosteroidi
- lijekovi koji potiskuju djelovanje muskih spolnih hormona - ciprotron aceteat, spironolakton, flutamid, finasterid
- lijekovi koji pojacavaju osjetljivost mna inzulin
Kirurske mogucnosti lijecenja sindroma policisticnih jajnika su:
- odstranjenje dijela jajnika
- odstranjenje cijelog jajnika
- elektrokauterizacija jajnika - postupak gdje se elektrodom spaljuje tkivo jajnika
Od svih nabrojanih metoda samo kirursko lijecenje daje zadovoljavajuce rezultate.
Primjena lijekova daje kratkotrajne rezultate.
Mjere za smanjenje tjelesne mase kojima bi se dugorocno odrzavala pozeljna tjelesna masa najkvalitetnije su rjesenje jer se njima dokazano smanjuju simptomi i normaliziraju nalazi.

izvor:www.ana.rs/forum

http://www.medicina.hr/clanci/policisticna_bolest_jajnika.htm

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/867/
[Vrh] Go down
ivany
Moderator
Moderator
ivany


Female
Broj postova : 3004
Age : 41
Lokacija : kod Osijeka
Registration date : 03.02.2008

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimened sij 18, 2009 2:53 pm

Draga da ti ovdje odgovorim da tamo ne budem offtopic...

nemam pojma, sa Sarom isto nisam odmah ostala trudna pa se nezabrinjavam još previše oko toga....
inače m mi je točna kao sat
a negdje sredinom ciklusa me bolio ljevi jajnik pa mislim da mi je tad bila O

ne želim paničariti, jer inače nisam paničar, pa se neću sad plašiti da nešto nije uredu... na prošlom pregledu, kad mi je radila i papu mi radila uzv maternice i jajnika i rekla da je sve ok
[Vrh] Go down
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimepon sij 19, 2009 6:57 am

Nisam te htjela zaplasiti, to mi stvarno nije bila namjera! Policisticni jajnici 569627
I nisi ti poticaj da sam to stavila, jesi djelomicno, nego sam i pricala ono kad sam bila sa curama na trac partiji isto smo o tome pricale.Jer ova jedna isto hoce zatrudnjeti pa nikak, pa je velika tema bila policisticni jajnici, jer ovaj jedna tak ima, pa je bio problem zatrudnjeti, jer valjda ne ovulira svaki mjesec dana, nego se moze svaka 2, neka joj je rekla cak da ovulira svakih 6 mj.Pa smo o tome tako razgovarale, i onda si jos i ti spomenula trudnocu, pa sam jednostavno tu temu stavila onako za info! Policisticni jajnici 13329 Policisticni jajnici 38980
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimepon sij 19, 2009 8:13 am

Nek si ti nama stavila temu da mi malo bolje znamo o tim pol. jajnicima!
Od nećaka buduća žena već godinu dana pokušava ostati trudna ali nikako da ostane! Reći ću joj neka si ovo pročita! Policisticni jajnici 38980
[Vrh] Go down
ivany
Moderator
Moderator
ivany


Female
Broj postova : 3004
Age : 41
Lokacija : kod Osijeka
Registration date : 03.02.2008

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimepon sij 19, 2009 10:44 am

ma nisam ni mislila da si me napala, nemaš frke Policisticni jajnici 569627

jel se može imati m redovito a svejedno ne ovulirati???? ili je to povezano jedno s drugim??
[Vrh] Go down
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimepon sij 19, 2009 11:04 am

Kak smo pricale, ova jedna moja frendica puno zna o tome, mozes imati normalno mengu a da ne ovuliras.Pitat cu je detaljnije ona vise o tome zna.

moze imati a da nema ovulaciju...sve ti je to individualno
folikulometriju(pregled kod ginekologa, preko uzv)
ti mozes imati vise folikula a da nijedan nije dominantni
tak da dobijes mengu a nemas ovulaciju

evo to mi je rekla, ona je to radila.Ni ja ti o tome puno neznam pa sam ju sad na skype pitala i to mi je rekla.
Dalje ti ni ja neznam Policisticni jajnici 605248
[Vrh] Go down
ivany
Moderator
Moderator
ivany


Female
Broj postova : 3004
Age : 41
Lokacija : kod Osijeka
Registration date : 03.02.2008

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimepon sij 19, 2009 1:25 pm

nisam to znala, neću se sad previše opterećivati s tim....
ako neostanem trudna u idućih par mjeseci ću otići kod ginekologa pa ćemo vidjeti...
zapravo moram i papu raditi tamo negdje pred ljeto pa će je onda pitati...
[Vrh] Go down
kriss9
Novorođenče
Novorođenče



Female
Broj postova : 19
Age : 41
Registration date : 08.03.2011

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 2:04 am

pozz, svima ja imam policistične jajnike(iliti kako moj ginić kaže, švicarski sir umjesto jajnika)
mm i ja smo radili bebicu 2,5g i nikako , baš zbog toga i reko mi je dr. da se smirim i da kad se najmanje budem nadala ostat ću trudna, reko mi je kroz šalu, ti si kao stara puška kad opališ, opališ, nemožeš unaprijed znati,
sad karikiram ,ali bilo mi je to vrlo teško razdoblje, kad smo digli ruke od svega(u među vremenu popila hrpu tableta, aloe vere, e vitamina, naravno sve u okviru terapije, mjerenje folikula...) i odlučili potražiti dr.mišljenje, ostala sam trudna.
nakon trudnoće i dalje su jajnici bili policistični, ali u mjesec dana odnosa svaki 2 dan( baš zato što neznate kad je ovulacija)uspjeli smo i dobili drugu bebicu,.
znam hrpu cura koje imaju policistične jajnike i imaju 2 i troje dječice.
nadam se da vam je moja priča ulila nadu...
[Vrh] Go down
zvrk06
Admin
zvrk06


Female
Broj postova : 12186
Age : 35
Lokacija : Dalmacija u mom oku
Registration date : 30.01.2008

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 8:59 am

kriss9 baš mi je drago da ste nakon toliko truda i uspjeli, sad uživaj sa svojim malim srećama Policisticni jajnici 569627 Policisticni jajnici 569627
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net
Danijela
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
Danijela


Female
Broj postova : 353
Registration date : 10.12.2009

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 11:34 am

i ja sam imala policistične jajnike,ali eto,ostala sam trudna....istina,čekala sam 8 god ,ali dočekala,tako da....... Policisticni jajnici 386911
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 1:05 pm

SUper glavno da se dočekali! Policisticni jajnici 405635
[Vrh] Go down
Kikica
Vrhunska tipkalica
Kikica


Female
Broj postova : 11546
Lokacija : Pula
Registration date : 27.10.2010

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 2:16 pm

Drago mi je da ste uspjeli......ponekad nije važno koliko se čeka nego da sve dobro završi... kriss stigneš ti još..... Policisticni jajnici 569627
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimesri oľu 09, 2011 11:02 am

cure super za vase uspjehe Policisticni jajnici 569627 bas mi je drago jer poizitivne price ulijevaju nadu i onima koji jos nisu uspjeli
[Vrh] Go down
Zabica
Vrhunska tipkalica
Zabica


Female
Broj postova : 5090
Registration date : 12.05.2010

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimesri oľu 09, 2011 11:43 am

Danijela i Kriss, drago mi je što ste uspjele!
[Vrh] Go down
Danijela
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
Danijela


Female
Broj postova : 353
Registration date : 10.12.2009

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimesri oľu 09, 2011 5:58 pm

Hvala vam cure Policisticni jajnici 616445
Ja sam imala jako teško razdoblje,odnosno teške godine jel su me ljudi čudno gledali....mislili su da mi ne želimo dijete..... Policisticni jajnici 168724
Čak me župnik pitao kad je jedne godine došao blagoslivljati kuću...Pa zar vi ne želite imati dijete svojom krivicom???
Katastrofa.....ali hvala dragom bogu....uspjeli smo i stali na kraj ružnim pričama Policisticni jajnici 386911
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimesri oľu 09, 2011 9:11 pm

Joj Danijela to je grozno! Policisticni jajnici 405635
[Vrh] Go down
Zabica
Vrhunska tipkalica
Zabica


Female
Broj postova : 5090
Registration date : 12.05.2010

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimečet oľu 10, 2011 7:51 am

Danijela pa to je strašno. Kako ljudi mogu biti tako bezobrazni Policisticni jajnici 405635 Policisticni jajnici 569627
[Vrh] Go down
zvrk06
Admin
zvrk06


Female
Broj postova : 12186
Age : 35
Lokacija : Dalmacija u mom oku
Registration date : 30.01.2008

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimečet oľu 10, 2011 8:06 am

Stvarno su ljudi podli Policisticni jajnici 204166 Policisticni jajnici 204166
Danijela sad je to iza vas, uživajte sa svojim malim frajerom Policisticni jajnici 571914
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net
*Dijana*
Moderator
Moderator
*Dijana*


Female
Broj postova : 9835
Age : 36
Registration date : 16.01.2010

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimečet oľu 10, 2011 10:45 am

zvrk06 je napisao/la:
Stvarno su ljudi podli Policisticni jajnici 204166 Policisticni jajnici 204166
Danijela sad je to iza vas, uživajte sa svojim malim frajerom Policisticni jajnici 571914

Policisticni jajnici 204166 Policisticni jajnici 208799 ajmeee....stvarno ima zlih jezika! Policisticni jajnici 463315

uživajte sada.... Policisticni jajnici 557761
[Vrh] Go down
sanja25
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
sanja25


Female
Broj postova : 112
Age : 38
Lokacija : čakovec
Registration date : 10.03.2011

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimečet oľu 10, 2011 5:42 pm

pozdrav svima..,evo javljam se s problemom ove teme,imam 25 godina,i policistične jajnike,ginekolog mi rekao da to nebi trebao biti problem kod trudnoće,al od bebe već godinama ništa Policisticni jajnici 531432 ..,kaže kad se opustite bit će..samo neznam kad..nismo radili nikakve druge pretrage,jer kažu,nema potrebe..,ja svake godine vadim krv,i nalazi uvijek super dobri..ako ko ima kakav savijet,hvala... Policisticni jajnici 896317
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100000161762581
zvrk06
Admin
zvrk06


Female
Broj postova : 12186
Age : 35
Lokacija : Dalmacija u mom oku
Registration date : 30.01.2008

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimepet oľu 11, 2011 8:17 am

sanja25 je napisao/la:
pozdrav svima..,evo javljam se s problemom ove teme,imam 25 godina,i policistične jajnike,ginekolog mi rekao da to nebi trebao biti problem kod trudnoće,al od bebe već godinama ništa Policisticni jajnici 531432 ..,kaže kad se opustite bit će..samo neznam kad..nismo radili nikakve druge pretrage,jer kažu,nema potrebe..,ja svake godine vadim krv,i nalazi uvijek super dobri..ako ko ima kakav savijet,hvala... Policisticni jajnici 896317

Ja ti nemogu pomoć jer nemam iskustva, al ti mogu poslat puuuuuno pozitivnih Policisticni jajnici 311573 Policisticni jajnici 311573 Policisticni jajnici 311573 Policisticni jajnici 311573 Policisticni jajnici 311573 da mala beba šta prije dođe u maminu bušu Policisticni jajnici 93467
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimepet oľu 11, 2011 1:20 pm

potpisujem zvrkicu Policisticni jajnici 311573 Policisticni jajnici 311573
by the way Policisticni jajnici 879510
[Vrh] Go down
sanja25
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
sanja25


Female
Broj postova : 112
Age : 38
Lokacija : čakovec
Registration date : 10.03.2011

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimepet oľu 11, 2011 2:28 pm

hvala vam cure,puno mi znači da je netko uz mene..(ionako je zadnjih mjeseci samo nesreća u obitelji..)
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100000161762581
*Dijana*
Moderator
Moderator
*Dijana*


Female
Broj postova : 9835
Age : 36
Registration date : 16.01.2010

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimepet oľu 11, 2011 2:34 pm

Policisticni jajnici 405635 Policisticni jajnici 405635 Policisticni jajnici 405635 Policisticni jajnici 569627

otvori novi topic,pa nam se predstavi da te cure upoznaju! Policisticni jajnici 557761

https://mojabeba.forumotion.net/f2-predstavite-se
[Vrh] Go down
sanja25
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
sanja25


Female
Broj postova : 112
Age : 38
Lokacija : čakovec
Registration date : 10.03.2011

Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitimepet oľu 11, 2011 2:50 pm

jesam..hvala na upozorenju..
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100000161762581
Sponsored content





Policisticni jajnici Empty
PostajNaslov: Re: Policisticni jajnici   Policisticni jajnici Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Policisticni jajnici
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Trudnoća i porod :: Začeće i kontracepcija-
Forum(o)Bir: