Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Simptomi autizma

Go down 
+9
morena
žuža
leobaby
pepita
Nataly
zvrk06
ivany
happyness
Aca
13 posters
Go to page : 1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimečet lis 16, 2008 10:22 am

Ovo sam citala na trudnoci, i mislim da bi bilo ok da bude takva jedna tema i tu.Ima i tema o raspravi o tome, pa sam i ja tamo posatavila svoja pitanja.

Drage mame ,mislim da je ovo jako važno i svaka mama bi trebala pročitati jer danas je nažalost sve više ovakve djece.Ne bih htjela nikoga plašiti ali ako vidite iti jednu sitnicu na svom djetetu ..alarmirajte.

Pojam autizam laici nerijetko koriste kako bi opisali osobu slijepu za društvena zbivanja. I doista, autizam se smatra vidom razumske sljepoće, a djeca s autizmom opisuju se kao djeca koja žive pod staklenim zvonom, simbolom njihove otuđenosti od socijalne okoline. Autizam se danas definira kao organski razvojni defekt mozga koji se očituje nemogućnošću razvoja jezika komunikacije i ostalih oblika društvene komunikacije. Javlja se u 2-5 djece na 10 000 rođenih i 1.5 puta je češći u muškaraca. Jedna je od teorija koja objašnjava autizam tzv. "teorija misli" koja podrazumijeva poremećaj sposobnosti procjene misli drugih ljudi. Normalna djeca ovu sposobnost stječu nakon 4. godine. Kod većine autistične djece poremećaj se prepozna kasnije u djetinjstvu, a težina ovisi najviše o kvocijentu inteligencije. Neka djeca postupno nauče govoriti i mogu pokazati izuzetnu nadarenost za matematiku ili umjetnost. Oko 30% autistične djece dobije epilepsiju. Sa starenjem sve osobine autizma postaju izraženije. Značajno poboljšanje se može očekivati u 1 od 20 djece. Uzrok autizma je nepoznat, a najvjerojatnije rezultat niza čimbenika.


Autizam je obilježen slijedećim osobitostima:

Odsutnost ili odgoda uporabe jezika i govora:


- ponavljanje riječi (eholalija) umjesto normalne verbalne komunikacije
- dodirivanje rukom i vođenje umjesto verbalnog zahtjeva
- izostanak verbalne komunikacije

Teškoće povezane s ostalom djecom i odraslima:


- izostanak kontakta očima (kad je osoba direktno ispred autističnog djeteta, ono gleda u bilo kojem pravcu, osim u osobu koja je ispred njega)
- očita distanciranost
- nedostatak zanimanja za ostalu djecu i ono što ostala djeca rade
- izostanak odgovora na verbalne zahtjeve
- bez odgovora kad se zove imenom
- izbjegavanje fizičkog kontakta (čak i s roditeljima, braćom i sestrama)
- ravnodušnost prema drugim osobama koje pate ili boluju

Čudna ponašanja:


- zabavljanje sa samim sobom, okretanje, prevrtanje, pljeskanje dlanovima itd.
- neprimjereno smijanje ili ispadi bez vidljivog razloga
- neprimjerena povezanost za stvari
- opsesivno-kompulzivno ponašanje, npr. poredavanje stvari
- ponavljane čudne igre koje traju dug period vremena, npr. slaganje kocaka jedne na drugu pola sata
- inzistiranje na rutini i ne-mijenjanju ničega u okolini. Teško doživljavaju prekid rutinskog rasporeda i promjene
- moguće nanošenje ozljeda samom sebi ili agresivno ponašanje prema ostalima

Promjene osjeta


- hipo (smanjena) ili hiper (povečana) aktivnost 5 osjetila
- abnormalni odgovori na osjete
- manjak odgovora na bol ili pretjerano reagiranje na nešto što izgleda nebitno, kao npr. zatvaranje vrata


Osjetni poremećaji


Da bi se potpuno razumio autizam, potrebno je detaljno poznavanje promjena osjetila s kojima se autisti suočavaju. Za tipičnu i normalnu osobu, normalno funkcioniranje naših pet osjeta uzimamo kao zdravo za gotovo:
1. vid
2. sluh
3. opip
4. okus
5. miris


Neki primjeri utjecaja oštećenog osjetnog sustava:

Šetnja kroz susjedstvo


Tipičnoj osobi nije problem šetati niz ulicu s prijateljem, razgovarati, čuti zvukove susjedstva u pozadini, mirisati rascvjetale proljetne cvjetove i možda žvakati žvaku, sve u isto vrijeme.
Za autističnu osobu, s poremećajem osjetnog sustava, ovo tipično iskustvo može biti potpuno preplavljujuće. Autist može biti posve nesvjestan zvukova iz susjedstva, ako npr. prodornog zavijanja sirene hitne pomoći ili može biti posve obuzet mirisom latica u cvatu. Sunce koje sja kroz krošnju stabla može biti takvo intenzivno iskustvo koje blokira sve ostale funkcije autista pa se on/ona ne može koncentrirati na hodanje niz ulicu.

Ova nemogućnost miješanja osjeta duboko pogađa sposobnost djelovanja, reagiranja i ponašanja na "normalan" način.

Neke činjenice o autizmu


- autizam je treći nasljedni razvojni poremećaj po učestalosti, nakon mentalne retardacije i cerebralne paralize
- autizam je češći poremećaj nego multipla skleroza, cistična fibroza ili tumori dječje dobi
- za istraživanje autizma izdvaja se svega 5% sredstava u odnosu na druge bolesti slične pojavnosti i učestalosti

Dodatne činjenice


- mnoga djeca autisti napreduju enormno dobro te se nakon nekog vremena ne razlikuju od vršnjaka
- bihevioralne terapije, pravilna prehrana, nadomjesno davanje vitamina i minerala te medicinske intervencije su neki od tretmana koji se s uspjehom koriste
- neke od navedenih intervencija smatraju se eksperimentalnim i ne podupire ih medicinska zajednica
- autizam je stanje čije je liječenje izostavljeno s popisa bolesti nekih osiguravajućih društava u inozemstvu

Što može biti znak za uzbunu?
Većinom se autizam pojavljuje već u prvim mjesecima života, a rjeđe između druge i treće godine. Takvo dijete ne mari za okolinu, vidi, ali mu je pogled prazan, čuje, ali je ravnodušno prema zvukovima. Kad ga se uzme u naručje, ono ne reagira, ostaje ukočeno ili pak mlohavo, poput krpene lutke. Ne smiješi se, osim samome sebi, tepa, ali ne odgovara na majčine riječi. Autističnom su djetetu poremećeni i hranjenje i san. Katkad takvo dijete uopće ne spava. Pojedinačno ti poremećaji nisu karakteristični za autizam, ali nekoliko njih zajedno znak su za uzbunu.
Autistično dijete teško komunicira i ima govorne smetnje. Neka djeca uopće ne govore. Da bi izrazilo što želi, takvo dijete viče i ljuti se, postaje agresivno prema drugima, ali i prema sebi: grize samo sebe i tuče se po glavi. Govor kojim se takvo dijete služi nije jezik komunikacije. Što mu je govor razvijeniji, to su veći izgledi za njegov napredak. Poremećeno komuniciranje prate i poremećaji karaktera. Takva su djeca razdražljiva, teško se usredotočuju, čini se kao da su gluha, ali ipak čuju, npr. šuštanje lišća ili papira, ptičji pjev...


Jedan od simptoma može biti i da se dijete do godine dana izvija tj. radi most uz grčeviti plač.
Uglavnom se primjeti kad se kod djeteta počne razvijati govor a on izostane.
Večina takve dijece kasnije propužu ili istovremeno kad prohodaju.



izvor:trudnoca.net
[Vrh] Go down
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimečet lis 16, 2008 10:27 am

Ovo sam ja napisala na temi o toj raspravi,pa sam samo kopirala.


E sad ja kakva sam inace plasljiva sam u brizi!
Moj Luka isto ne prica, ima 22 mj.Poceo je, kaze pa pa, zec, banana i tako nesto sitno.Ali to je poceo tek sada, i isto me vodi za ruku kad nesto hoce, ako ne odem ili mu ne dam, dere se i place.I nema sanse da kaze sta hoce.
evo recimo danas, na ormaru su dva velika autica i on hoce do njih, mene primi i gleda prema gore i ona cupka nogama da ga primim i dignem.I ja nisam, nego kazem, sta hoces, auto-di di, reci mami, i tako.ALi nema sanse.

Isto tako voli se igrati, ali samo s djecom starijom od sebe, koji ga naganjaju i sl.Kad smo u drustvu, ako ga zaigras u redu je ali zna cesto uzeti svoje autice i igra se sam. Kad smo kod moje sestricne, mala je je mjeses i pol starija, on uzme autice, poslozi ih i igra se sam.Pa ih mi moramo zaigrati,ali voli se sam igrati.

I nekad mi izgleda onda ko da je u svojem svijetu, ali kazem reagira na druge apsolutno, na igranciju, ako ga zabavis igrama lovaca, skrivanja i sl.I to sto pise, takva djeca vicu i ljute se, Luka je isto takav.

E sad, posto sam ja inace zabrinuta po prirodi previse, napravili smo termin kod psihologa, jer me jednostavno zanima njegovo misljenje.

Nadam se da je sve ok i da je samo lijen, jer ga citam i odmah mu sve dajem.
[Vrh] Go down
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimečet lis 16, 2008 10:34 am

Cure samo nemojte misliti da sam prolupala Simptomi autizma 168724
[Vrh] Go down
happyness
Vrhunska tipkalica



Female
Broj postova : 3218
Lokacija : Varaždin
Registration date : 30.01.2008

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimečet lis 16, 2008 10:35 am

Aca, a ja sam mislila da sam paničar i stalno u strahu a bezveze, al sad mislim da sam dobila konkurenciju. Ma daj, pa nema šanse po onome kaj pričaš da ti je Luka autist. Evo, MM se puno kreće među ljudima, i znao je sretati obitelji gdje dijete do treće godine nije ni beknulo, kak se veli, a onda odjedamput taj famozni klik se dogodio i sad priča ko navinuto. i nije to osamljeni slučaj, čula sam puuuuno takvih slučajeva. Pa tvoj Luka nema još ni dvije godine, daj mu vremena. A i po ostalome kaj si nam o Luku pisala, meni se stvarno ne čini da imate problem. A kaj bi ja trebala reći? Pa znaš kakav je moj Luka sa drugom djecom, i ljudima. Al, Bože moj, takav je, NA TATU Simptomi autizma 204166 , treba to prihvatiti i bok!
Evo, od srca ti želim da ti to isto kaže i psiholog! Pohvalno je za tebe da reagiraš jer misliš da nekaj nije u redu, al mislim da si u svom strahu malo predaleko otišla. Simptomi autizma 616445
[Vrh] Go down
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimečet lis 16, 2008 10:37 am

happyness je napisao/la:
Pohvalno je za tebe da reagiraš jer misliš da nekaj nije u redu, al mislim da si u svom strahu malo predaleko otišla. Simptomi autizma 616445

Nadam se Happy, i iskreno i ja mislim da se ne radi o autizmu, nego jednostavno ga vidim u tim nekim tockama pa zato. Simptomi autizma 877388
[Vrh] Go down
happyness
Vrhunska tipkalica



Female
Broj postova : 3218
Lokacija : Varaždin
Registration date : 30.01.2008

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimečet lis 16, 2008 10:38 am

Aca, evo još jedan primjer. Veliš da Luka neće sam uzeti nekaj s police...Moj Luka ne želi sam jesti, ono neće primiti žlicu ili vilicu uusta da ga ubiješ. Sad tek u zadnje vrijeme primi smoki ili napolitanku ali onak sa strahom i grčem. Neće i neće, i kaj da mu radim. Kaj se mene tiće mogu ga hraniti do škole, a onda ću mu reći - sad ili ćeš sam jesti ili ćeš biti gladan. Eto, a neka djeca već sa godinom i pol sama jedu, drže čašu i slično...jednostavno neću mu raditi pritisak, nije takvo dijete i bok! Tak trebaš gledati! Simptomi autizma 616445
[Vrh] Go down
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimečet lis 16, 2008 10:42 am

happy, nije bila rijec o tome da nece uzeti sa police,nego na koji nacin on meni signalizira sta hoce, on vice i dere se, ja mu kazem Luka hoces auto-di di,nema reakcije, samo dernjava i vika, ko da me ne razumije, kuzis me.I nema sanse da se smiri dok ne dobije, i da mu ja objasnim da kaze i ili pokaze.

To sto vice i dere se za sve zivo, to me ubije.I zato sam napravila termin kod psihologa jos i prije ove teme o autizmu, jednostavno da pitam kako i sta.

I neki dan smo bili kod kumova, i Luka se igra auticima i dodje klinac k njemu i prica mu, a Luka apsolutno nista, uoopce nije na njega reagirao.Kad ga se zove je ok, ali eto to je bilo malo cudno.Inace se obozava igrati kao sto sam rekla s vecom djecom, to naganjanje i sl.
[Vrh] Go down
happyness
Vrhunska tipkalica



Female
Broj postova : 3218
Lokacija : Varaždin
Registration date : 30.01.2008

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimečet lis 16, 2008 10:47 am

hm, kužim te. Al evo, recimo moj Luka dok uđemo nekam u dučan ili neko izađe iz lifta ili se bilo kak pojavi nova osoba on se zadere iz petnih žila. ne pitaj kak me sram u dućanu. i ja mu mulijun puta objasnim, govorim, al nema šanse. mene to isto zna čuditi/ srditi al eto njemu je to način da...kaj ja znam za kaj mu to služi Simptomi autizma 66333 tvoj Luka je možda isfrustrirani kaj ti ne može reći pa se zato dere. Normalno pa i mi bi bili da nekaj hoćemo a neznamo objasniti nekome, ka ne? Bez brige, i moj se dere kad mu nekaj nije po volji ili kad ne radimo nekaj kaj on hoće...mislim da im je to taj ventil...ajde, baš me zanima kaj će ti dok. reći. A kad idete?
[Vrh] Go down
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimečet lis 16, 2008 10:50 am

04.11 idemo.

I nadam se stvarno da ne mislite sam prolupala, jednostavno trazim strucno misljenje, da pitam kak da se dalje postavim, kako da mu pomognem da se bolje izrazava i tak.

Happy, tebi velika pusa Simptomi autizma 616445 Simptomi autizma 569627
[Vrh] Go down
happyness
Vrhunska tipkalica



Female
Broj postova : 3218
Lokacija : Varaždin
Registration date : 30.01.2008

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimečet lis 16, 2008 10:53 am

Aca, nisi ti prolupala nego ti je stalo do svog sina, i to je lijepo za vidjeti! Ajde, probaj par dana se skulirati i prihvatiti takvo ponašanje ko trenutno pa ćeš vidjeti da će te manje brinuti. Držim fige da bude sve ok.! Simptomi autizma 616445 Simptomi autizma 569627
[Vrh] Go down
ivany
Moderator
Moderator
ivany


Female
Broj postova : 3004
Age : 41
Lokacija : kod Osijeka
Registration date : 03.02.2008

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimečet lis 16, 2008 11:52 am

Aco, evo ti prvo jedan zagrljaj Simptomi autizma 569627

Što se tiće govora, ja znam jednog malog dečkića, u 11.mj. će napuniti 3 godine. Ne zna ništa drugo reći osim mama,tata, brrbrr. Išla je njegova mama s njim kod logopeda i on joj rekao da je najvažnije da je počeo išta govoriti i da razumije što mu se govori.
Tako da što se tiće govora se netrebaš nimalo zabrinjavati jer tvoj Luka nema ni 2 godine.

A što se tiće drugih simptoma autizma, dobro je da si reagirala (najčešće roditelj to zadnji hoće priznati) ali i ja mislim da je s tvojim Lukom sve ok. Dobro je da si napravila termin kod psihologa, sigurna sam da je s tvojim dečkićem sve ok ali radi tebe -da te smiri i da ti stručna osoba kaže što misli.
Nedavno si otvorila temu o indigo djeci. Znači tvoj strah da s Lukom nešto nije uredu je već dosta dugo prisutan.

Evo držim vam fige da sve bude ok i da ti nakon posjeta psihologu budeš mirnija. Simptomi autizma 616445
[Vrh] Go down
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimečet lis 16, 2008 12:57 pm

Cure moje hvala Vam na podrsci, ne bi samo htjela da steknete krivi dojam.Ja ne mislim da je Luka autisticno dijete, nego sam se srela s tom temom, pa sam tamo postavila to pitanje da vidim sta ce mi reci na ovo ponasanje od Luke.
A i sa moje strane se neki pitaju zasto ne reagira na neke podrazaje, sto ja neznam, jednostavno nije zainteresiran.Radi svoje i to je to.A u drugom trenutku nema sretnijeg i zaigranijeg djeteta.E to sto se tako iskljuci me brine, pa me nemojte krivo shvatiti.Sigurna sam da je sve u redu.Ja jednostavno volim komplicirati i sto vise se informirati!

A to za psihologa me potakla mama i moja sestricna, ona je bila isto sa malom, i puno joj je pomogao sta se tice savjeta.Tako da samo to trazim, jel to ok kak se ponasa, jel treba s njim vise poraditi itd. itd.
Stvarno ne trazim probleme gdje ih nema.
[Vrh] Go down
zvrk06
Admin
zvrk06


Female
Broj postova : 12186
Age : 35
Lokacija : Dalmacija u mom oku
Registration date : 30.01.2008

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimečet lis 16, 2008 2:27 pm

Aco Simptomi autizma 569627 Simptomi autizma 569627 Simptomi autizma 569627

Naravno da nemislimo da si prolupala,nemoj to više nikad pomislit skroz te razumim

Ja nisam sa Lukom svaki dan da mogu reć to i to,al po ovome koliko se s tobom družim već skoro 1ipu godinu,po ovome šta pišeš o Luki ja smatram da je on savršeno zdravo djete Simptomi autizma 616445

al dobro je šta si uzela termin u psihologa,čisto da smiriš sebe i odagnaš svoje sumnje,a ja vam šalje brdo ~~~~
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ da sve bude ok Simptomi autizma 569627
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimečet lis 16, 2008 3:10 pm

TNX cure, super ste! Simptomi autizma 569627

Moram se smijati, vjerojatno je samo jako svojeglav i tvrdoglav!(Na mamu Simptomi autizma 66333 )
[Vrh] Go down
ivany
Moderator
Moderator
ivany


Female
Broj postova : 3004
Age : 41
Lokacija : kod Osijeka
Registration date : 03.02.2008

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimepet lis 17, 2008 11:45 am

Slažem se sa Zvrk, ni u jednom trenu nisam pomislila da si prolupala ili nešto slično.
Jednostavno si zabrinuta i ako će tebi pomoći (a time i tvom Luki) zašto nebi ošla kod psihologa, nevidim nikakav problem u tome.
Simptomi autizma 616445
[Vrh] Go down
Nataly
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
Nataly


Broj postova : 415
Lokacija : Grad na Dravi
Registration date : 04.02.2008

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimepet lis 17, 2008 12:01 pm

Evo jedan veliki zagrljaj Simptomi autizma 569627 ni ja ne mislim da si prolupala..............nadam se da će te stručno mišljenje umiriti i riješiti tvoju brigu..............
Moja kći isto malo priča,pogotovoa aku ju usporedim sa bratom u njenoj dobi ili sa onom tvrdnjom djevojčice su naprednije i prije i više brbljaju..........također sam razmišljala o odlasku kod logopeda ili nekog drugog specijaliste,al još se nisam odlučila na taj korak......isto iz razloga da mi netko ne bi popljuvao i rekoa pa gospođo vi nista baš normalni pa sa vašim djetetom je sve ok,što bi vi htjeli.
[Vrh] Go down
pepita
Novorođenče
Novorođenče



Broj postova : 28
Registration date : 09.01.2009

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimepet sij 09, 2009 4:00 pm

aca,slučajno sam naletjela na ovaj forum ,tako i na ove simptome koje sam pisala na trudnoći.
Vidim da ste u 11.mj. bili naručeni kod psihologa,pa sam samo htjela pitati što vam je rekla.
nadam se da je sve ok...pusa Luki
[Vrh] Go down
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimepet sij 09, 2009 4:04 pm

Bok pepita, predstavi nam se malo na pdf Predstavite se!
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimepet sij 09, 2009 6:53 pm

Bok Pepita!

Nadam se da se ne ljutis sto sam kopirala tvoj tekst, napisala i jesam da nije moje i da je izvor sa trudnoce.net.

Inace bili smo kod psihologa, za sada je cista lijenost kod LUke u pitanju, jednostavno mu jos treba vremena.

Hvala na brizi i pitanju! Simptomi autizma 569627
[Vrh] Go down
pepita
Novorođenče
Novorođenče



Broj postova : 28
Registration date : 09.01.2009

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimepet sij 09, 2009 8:32 pm

Luka,linguza Simptomi autizma 13329
Baš mi je drago da nije ništa ozbiljno,doći će to sve na svoje.
[Vrh] Go down
pepita
Novorođenče
Novorođenče



Broj postova : 28
Registration date : 09.01.2009

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimesub sij 10, 2009 1:10 pm

Aca je napisao/la:

Isto tako voli se igrati, ali samo s djecom starijom od sebe, koji ga naganjaju i sl.Kad smo u drustvu, ako ga zaigras u redu je ali zna cesto uzeti svoje autice i igra se sam. Kad smo kod moje sestricne, mala je je mjeses i pol starija, on uzme autice, poslozi ih i igra se sam.Pa ih mi moramo zaigrati,ali voli se sam igrati.
Aca ,samo bih te još nešto pitala u vezi igranja autićima.Napisala si da ih "posloži",da li to znaći da ih slaže jednog kraj drugog ili u kolonu ili se nekako drugačije igra s njima?
[Vrh] Go down
happyness
Vrhunska tipkalica



Female
Broj postova : 3218
Lokacija : Varaždin
Registration date : 30.01.2008

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimesub sij 10, 2009 4:55 pm

Pepita, zakaj pitaš ovo o autićima? Naime, moj Luka se igra sa autićima, kamionima, bagerima itd. i zna ih slagati jedan na drugog, jedan pored drugog....kakve to ima veze? Simptomi autizma 877388
[Vrh] Go down
pepita
Novorođenče
Novorođenče



Broj postova : 28
Registration date : 09.01.2009

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimesub sij 10, 2009 5:18 pm

happyness je napisao/la:
Pepita, zakaj pitaš ovo o autićima? Naime, moj Luka se igra sa autićima, kamionima, bagerima itd. i zna ih slagati jedan na drugog, jedan pored drugog....kakve to ima veze? Simptomi autizma 877388
Zato jer autistična djeca znaju raditi takve stvari,redati u visinu ,širinu,dužinu-kao jedna vrsta stereotipije.Mogla bi se sad raspisati o tome ali ne bih htjela nikoga plašiti.Ja malo sve gledam pod povečalom i kad vidim na forumima neke stvari o kojima nažalost jako puno znam a na koje (da nemam dijete s pp) ne bih obratila pažnju,napišem i pitam.
[Vrh] Go down
happyness
Vrhunska tipkalica



Female
Broj postova : 3218
Lokacija : Varaždin
Registration date : 30.01.2008

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimesub sij 10, 2009 6:57 pm

Ma moj LUka tak slaže autiće zato jer nije nikak htio kockice slagati pa sam se ja sjetila da pošto tak voli te autiće i ostala vozila nek njih slaže, pa sam mu pokazala pa eto sad njih slaže. Znači, ja sam kriva za to. Simptomi autizma 386911 Al, konačno je i kockice skužio pa sad i njih slaže. Mislim da kod mog Luke nije riječ o autizmu.
[Vrh] Go down
pepita
Novorođenče
Novorođenče



Broj postova : 28
Registration date : 09.01.2009

Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitimesub sij 10, 2009 9:05 pm

Ma da sigurno nije ,ako dijete radi samo to a uz to redanje ništa drugo nije problem onda to nije za zabrinuti se.I plus to ti si mu pokazala da ih slaže ,kad nije htio kockice.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Simptomi autizma Empty
PostajNaslov: Re: Simptomi autizma   Simptomi autizma Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Simptomi autizma
[Vrh] 
Stranica 1 / 3.Go to page : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» znaci i simptomi blizanacke trudnoce

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Djeca :: Razno-
Forum(o)Bir: