Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Stitna zlijezda

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Aci
Novorođenče
Novorođenče
Aci


Female
Broj postova : 27
Lokacija : Sarajevo :)
Registration date : 29.04.2008

Stitna zlijezda Empty
PostajNaslov: Stitna zlijezda   Stitna zlijezda Icon_minitimeuto svi 06, 2008 8:55 am

Je li neko imao problema sa stitnom ziljezdom ?
Naime, u zadnja dva mjeseca bila sam pod velikim pritiskom sto mi je naravno izazvalo veliki stres , a buduci da sam jako osjetljiva osoba naravno da se sve to odrazilo na moje zdravlje.
Na vratu mi se pojavila oteklina za koju mi je doc rekao da je u pitanju stitna zlijezda . Uradila sam hormonalni status i sad cekam rezultate nalaza. Po svim simptomima koje imam najvjerovatnije da se radi o ubrzanom radu stitne zlijezde . Strasno sam smrsala u kratko vrijeme , ruke mi se tresu , kosa opada, javljaju se aritmije , bezvoljnost ...
Zanimaju me vasa iskustva . Znate li kakav prirodni lijek ili savjet... nesto sto bi bilo od koristi .
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Stitna zlijezda Empty
PostajNaslov: Anatomija štitne žlijezde   Stitna zlijezda Icon_minitimeuto svi 06, 2008 9:15 am

Štitna žlijezda ili štitnjača (gl. thyreoidea, grč. thyreos - štit, eidos - oblik) je endokrina žlijezda i ubraja se u skupinu najprokrvljenijih organa ljudskog tijela.

Endokrine žlijezde (grč. endeon - unutra, krinein - izlučivati), ili žlijezde s unutarnjom sekrecijom, sintetiziraju u svojim specifičnim stanicama različite djelatne tvari inkrete koje se jednim imenom nazivaju hormoni (grč. hormanein - poticati, nukati na rad), jer potiču različite funkcije organizma, kao što su rast, mijena tvari i druge. Endokrine žlijezde nemaju odvodnih kanala, kao egzokrine žlijezde, pa svoje izlučevine (hormone) predaju neposredno u žilni sustav, u krvne kapilare, s kojima su najuže povezane, u limfne kapilare ili u cerebrospinalnu tekućinu.

Štitna žlijezda smještena je ispred dušnika u prednjem dijelu vrata i na vodoravnom presjeku ima potkovast oblik, te okružuje dušnik. Štitna žlijezda ima dva režnja, i to desni i lijevi režanj, koji povezuje suženi dio štitne žlijezde (isthmus gl. thyroideae), u razini druge do četvrte hrskavice dušnika. Stoga štitna žlijezda ima oblik slova H, kojeg su okomiti krakovi desni i lijevi režanj, a vodoravni dio, koji ih povezuje, je istmus. Suženi dio može nedostajati i zamjenjuje ga vezivno tkivo, pa se doima da su režnjevi žlijezde međusobno odjeljeni.

Svaki režanj širok je 20-25 mm i dugačak 40 mm. Volumen štitnjače je od 15 do 30 cm3, a masa normalne štitnjače iznosi od 12 do 20 g što ovisi o njezinom funkcionalnom stanju, spolu osobe, hormonskom statusu, te veličine osobe.

Štitnu žlijezdu oblikuju žlijezdano tkivo i vezivna osnova. Žlijezdano tkivo sadrži mnoštvo malih ili većih mješčića štitne žlijezde, folliculi gl. thyroideae, i u njima nalazimo homogenu tvar koloid koje su izlučile stanice stijenke mješčića. Koloid je homogena masa, različite konzistencije, a u svježem stanju je bistar i viskozan. Koloid u folikulima predstavlja rezervoar izlučenih hormona koje epitelne stanice resorbiraju i predaju u krv. Štitna žlijezda luči hormone tiroksin (T4), trijodtironin (T3) i kalcitonin.

izgled

Uz štitnu žlijezdu smještene su male ovalne do osam milimetara duge tvorbe koje se zovu doštitne ili nuzštitaste ili paratireoidne žlijezde ili epitelna tjelešca. Najčešće, uz svaki režanj štitnjače nalazimo po dvije doštitne žlijezde (gornja i donja), sveukupno četiri. Doštitne žlijezde luče paratireoidni hormon (PTH) koji održava normalnu koncetraciju kalcija u krvi.


Izvor : cybermed.hr
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Stitna zlijezda Empty
PostajNaslov: Fiziologija štitne žlijezde   Stitna zlijezda Icon_minitimeuto svi 06, 2008 9:18 am

Hormoni tiroksin (T4) i trijodtironin (T3) sintetiziraju se i izlučuju iz štitnjače pod djelovanjem tireotropnog hormona (TSH, tireopropin, eng. thyroid stimulating hormone).

Hormoni štitne žlijezde se u cirkulaciji nalaze u slobodnom obliku, kao FT3 i FT4 (eng. free - slobodan), ili vezani na transportne proteine, a veći dio se veže za poseban protein, tiroksin vezivni globulin (TBG, eng. thyroxine binding globuline). Koncentracije TBG-a u krvi se povećavaju tijekom trudnoće ili uzimanja kontraceptiva (estrogeni).

Inače manje od 1 posto hormona štitnjače ostaje u plazmi slobodno kao FT3 i FT4, te samo taj dio hormona prolazi staničnu membranu perifernih tkiva i fiziološki je aktivan.
struktura

Funkcija štitne žlijezde regulirana je na razini hipotalamus – hipofiza – štitna žlijezda tako što hipotalamus lučenjem tireoliberina (TRH, eng. thyrotropin releasing hormone) potiče prednji režanj hipofize na stvaranje i otpuštanje TSH, koji potom potiče stvaranje hormona štitne žlijezde koji negativnom povratnom spregom koče oslobađanje TSH, dok na lučenje TRH ne djeluju izravno, već smanjuju osjetljivost odgovarajućih stanica hipofize na TRH. Od ukupne količine hormona štitnjače, 90% čini tiroksin (T4), 10% trijodtironin (T3), a manje od 1% čini reverzni trijodtironin (rT3). Stanje normalnog lučenje hormona štitnjače naziva se eutireoza.

kontrola

Osnovne su funkcije hormona štitne žlijezde regulacija oksidacije u stanicama, odnosno stimulacija oksidacijskih procesa pri kojima nastaje toplina, stimulacija sinteze proteina, stimulacija rasta i diferenciranja te ubrzanje metabolizma ugljikohidrata, masti i vitamina.

Primjerena razina hormona štitnjače omogućava normalan osjećajni život te uredne reproduktivne funkcije žene i muškarca, kao i održavanje normalne trudnoće.

Uz ta dva hormona štitna žlijezda izlučuje i kalcitonin, hormon koji sudjeluje u regulaciji koncentracije kalcijevih iona u tjelesnim tekućinama. Inače učinci kalcitonina na metabolizam kosti su znatno slabiji od učinka PTH ili vitamina D.

Izvor : cybermed.hr
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Stitna zlijezda Empty
PostajNaslov: Re: Stitna zlijezda   Stitna zlijezda Icon_minitimeuto svi 06, 2008 9:20 am

Evo i tu imaš nešto više o bolestima štitna žlijezda !!!

Nadam se da sam ti barem malo pomogla!
[Vrh] Go down
Aci
Novorođenče
Novorođenče
Aci


Female
Broj postova : 27
Lokacija : Sarajevo :)
Registration date : 29.04.2008

Stitna zlijezda Empty
PostajNaslov: Re: Stitna zlijezda   Stitna zlijezda Icon_minitimeuto svi 06, 2008 11:14 am

Hvala Josipa Stitna zlijezda 616445 naravno da si mi puno pomogla!!
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Stitna zlijezda Empty
PostajNaslov: Re: Stitna zlijezda   Stitna zlijezda Icon_minitimeuto svi 06, 2008 12:00 pm

Draga nemoj hvalit , nego ti nama brzo ozdravi! Stitna zlijezda 569627 Stitna zlijezda 616445
[Vrh] Go down
ivany
Moderator
Moderator
ivany


Female
Broj postova : 3004
Age : 41
Lokacija : kod Osijeka
Registration date : 03.02.2008

Stitna zlijezda Empty
PostajNaslov: Re: Stitna zlijezda   Stitna zlijezda Icon_minitimeuto svi 06, 2008 7:26 pm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ da bude dobro!!
[Vrh] Go down
Sponsored content





Stitna zlijezda Empty
PostajNaslov: Re: Stitna zlijezda   Stitna zlijezda Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Stitna zlijezda
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Razno :: Savjeti za ljepotu i zdravlje-
Forum(o)Bir: