Forum o djeci i roditeljima

Početna stranicaPretraľnikRegistracijaLogin

Share

Je li u redu razmaziti djecu?

Go down 
Autor/icaPoruka
leobaby
Admin
leobaby

Female
Broj postova : 10947
Registration date : 31.01.2008

Je li u redu razmaziti djecu? Empty
PostajNaslov: Je li u redu razmaziti djecu?   Je li u redu razmaziti djecu? Icon_minitimepon tra 02, 2012 8:51 am

http://www.dobrevijesti.info/kategorije-vijesti/korisni-savjeti/6365-je-li-u-redu-razmaziti-djecu

Nitko od nas ne želi razmaženu djecu - djecu koja su sebična, zahtjevna, bezobzirna... Dakle, što je to što kvari djecu, a što ne? Mlade mame često slušaju izjave o tome da će pokvariti i razmaziti svoju djecu ako ih ne puste da plaču - ako ih previše drže i sl. No je li to stvarno tako? Ne možete razmaziti dijete s ljubavlju. Djeci je ljubav potrebna jednako koliko i hrana i voda. Problem je u definiranju "ljubavi".

Djeci ne pružamo ljubav kada im dajemo sve što žele u materijalnom smislu. Roditelji često misle da vole svoju djecu na način da nagomilavaju igračke i aktivnosti koje ona požele, no što je stvarni rezultat udovoljavanja djeci na takav način?

Postoje tri velike negativne posljedice udovoljavanja djeci na materijalnoj razini:

1) To potiče ovisničko ponašanje - ispunjavanje izvana sa stvarima i aktivnostima, umjesto ispunjavanja iznutra putem brige i kreativnosti. Previše odraslih je ovisno o trošenju ili drugim aktivnostima kako bi ispunili prazninu koju osjećaju. Ako su pod stresom, umjesto bavljenja sa izvorom toga stresa, prikrivaju ga sa nekim oblikom ovisničkog ponašanja poput trošenja, hrane, alkohola, itd. Kada djeci dajemo previše igračaka, previše aktivnosti, previše brze hrane, ili dopuštamo previše TV-a, to nije pružanje ljubavi. Tako ih samo treniramo da postanu ovisna.

2) Roditelji često osiguravaju djeci stvari i aktivnosti te negiraju i zapostavljaju svoje vlastite potrebe. Udovoljavanje na svaki njihov zahtjev nije ljubav, osobito ako to znači da same sebe stavljamo "na stranu". Kada konstantno samo dajete djeci i uskraćujete svoje potrebe, djeca uče da je u redu zanemarivati potrebe drugih i zahtijevati sve samo za sebe. Djeca možda neće naučiti uzimati u obzir i druge ako ne očekujete od njih da vas uzimaju u obzir, te ako to stvarno ne činite. Naučit će tretirati vas na način na koji sami sebe tretirate, stoga ljubav prema djeci ne znači zapostavljanje vas samih. Kada ne poštujete sami sebe, učite i djecu da budu bez poštovanja.

3) Jedan od velikih problema u našem društvu je što djeca uče poistovjećivati svoje samopoštovanje sa odobravanjem drugih o tome kako izgledaju, koliko igračaka imaju, koliko je skupa njihova odjeća... Osim ako roditelji ne pokažu djeci da ih cijene zbog njihovih unutarnjih kvaliteta - njihove brige, kreativnosti, suosjećajnosti, humora, radosti i strasti za životom - radije nego zbog njihovog izgleda i onoga što posjeduju, djeca uče povezivati svoje samopouzdanje sa odobravanjima drugih. Pravo samopouzdanje dolazi iznutra, od spoznaje da smo vrijedni zbog onoga što jesmo, a ne zbog onoga što radimo ili kako izgledamo. Nažalost, naše materijalističko društvo promiče povezivanje samopoštovanja i samopouzdanja sa mišljenjem i odobravanjima drugih za stvari kao što su odjeća, auti, stanovi i sl. pa kada djecu razmazimo sa materijalnim stvarima, potičemo upravo njihovu ovisnost o tuđem odobravanju.

Možemo razmaziti djecu materijalnim stvarima, ali ne možemo ih razmaziti ljubavlju. Ljubav je energija za prihvaćanje djeteta kakvo doista jest. Ljubav je razumijevanje, suosjećajnost, briga. Svoju djecu volite kada jednostavno provodite svoje vrijeme s njima, družite se s njima, kada ste potpuno prisutni i uistinu ih slušate. Najveći dar koji možete dati svojoj djeci je da ih cijenite zbog onoga što su i kakva su iznutra. To je ljubav, i ništa materijalno to nikada ne može zamijeniti.

Želite li poboljšati vrijednosti i očekivanja koja usađujete svojoj djeci, možda bi umjesto trošenja novca na nove igračke, cijela obitelj mogla sudjelovati primjerice u kupnji odjeće i hrane za one kojima je to uistinu potrebno. Posvećivanjem vremena za pomoć ljudima u nevolji, djeci ćete dati puno vrijedniji dar. Umjesto udovoljavanja na način da im dajete previše svega, mogli bi poboljšati njihov osjećaj samopoštovanja dajući im priliku da i oni budu ti koji brinu i pomažu drugima.

https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
*Dijana*
Moderator
Moderator
*Dijana*

Female
Broj postova : 9835
Registration date : 16.01.2010

PostajNaslov: Re: Je li u redu razmaziti djecu?   Je li u redu razmaziti djecu? Icon_minitimepon tra 02, 2012 8:53 am

Je li u redu razmaziti djecu? 42762 ,super članak! Je li u redu razmaziti djecu? 31338

Je li u redu razmaziti djecu? 787136
[Vrh] Go down
*Ana*
Moderator
Moderator
*Ana*

Female
Broj postova : 3676
Registration date : 19.04.2010

PostajNaslov: Re: Je li u redu razmaziti djecu?   Je li u redu razmaziti djecu? Icon_minitimepon tra 02, 2012 10:04 am

Leo, hvala ti za ovaj clanak, puno mi je pomogao! Je li u redu razmaziti djecu? 13329 Pa ja sve radim krivo...

Moderator
Moderator
*Dijana*

Female
Broj postova : 9835
Registration date : 16.01.2010

PostajNaslov: Re: Je li u redu razmaziti djecu?   Je li u redu razmaziti djecu? Icon_minitimepon tra 02, 2012 10:07 am

dora23 je napisao/la:
Leo, hvala ti za ovaj clanak, puno mi je pomogao! Je li u redu razmaziti djecu? 13329 Pa ja sve radim krivo...

nasmijala si me,kak si to rekla.... Je li u redu razmaziti djecu? 386911
žao mi je ako je tako,ako se ne šališ,
ali baš sam se nasmijala... Je li u redu razmaziti djecu? 386911

Je li u redu razmaziti djecu? 787136
[Vrh] Go down
*Ana*
Moderator
Moderator
*Ana*

Female
Broj postova : 3676
Registration date : 19.04.2010

PostajNaslov: Re: Je li u redu razmaziti djecu?   Je li u redu razmaziti djecu? Icon_minitimepon tra 02, 2012 10:10 am

Je li u redu razmaziti djecu? 386911 Haha, nazalost, ne salim se! Je li u redu razmaziti djecu? 386911 Ja mu uvijek dam hrpu igracaka, igram se s njim kad on to pozeli, ako ja sjednem pored njega i zelim se igrati s njim a on bas hoce sam, ja se pokupim i odem spremat ili sjednem za komp, ili bilo sta drugo, i onda on hoce, pa ajde... Je li u redu razmaziti djecu? 66333

Vrhunska tipkalica
Kikica

Female
Broj postova : 11546
Registration date : 27.10.2010

PostajNaslov: Re: Je li u redu razmaziti djecu?   Je li u redu razmaziti djecu? Icon_minitimepon tra 02, 2012 11:37 am

Odličan članak!!!!
[Vrh] Go down
mellin
Zlatna članica
mellin

Female
Broj postova : 1278
Registration date : 26.12.2008

PostajNaslov: Re: Je li u redu razmaziti djecu?   Je li u redu razmaziti djecu? Icon_minitimepon tra 02, 2012 4:29 pm

super članak Je li u redu razmaziti djecu? 13329
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana

Female
Broj postova : 10836
Registration date : 03.06.2009

PostajNaslov: Re: Je li u redu razmaziti djecu?   Je li u redu razmaziti djecu? Icon_minitimepon tra 02, 2012 8:31 pm

dobar clanak Je li u redu razmaziti djecu? 42762

Je li u redu razmaziti djecu? NVpgp1

Je li u redu razmaziti djecu? Q7pVp2
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Je li u redu razmaziti djecu?   Je li u redu razmaziti djecu? Icon_minitime

[Vrh] Go down

Je li u redu razmaziti djecu?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.