Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Hemeroidi

Go down 
+7
*Ana*
Aca
žuža
zvrk06
ivany
happyness
Josipa
11 posters
Autor/icaPoruka
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Hemeroidi Empty
PostajNaslov: Hemeroidi   Hemeroidi Icon_minitimesub tra 26, 2008 8:55 am

Hemeroidi
Bolesti probavnog sustava

Što je to?
Hemeroidi su otečene, ali normalno prisutne krvne žile u i oko anusa (čmar) i donjeg dijela rektuma (zadnje crijevo), koje su proširene pod pritiskom, slično kao i proširene vene na nogama.

Opis bolesti
Najčešći uzrok nastanka hemeroida je naprezanje kod crijevne peristaltike (pokreta crijeva). Dodatni elementi su: trudnoća, nasljedstvo, starenje, kronični zatvor, proljev, dugotrajno sjedenje, analne infekcije.
Hemeroidi mogu biti vanjski ili unutarnji. Unutarnji nastaju blizu početka analnog kanala, a vanjski na analnom otvoru. Hemeroidi katkad izbiju izvan anusa.

Tko obolijeva?
Hemeroidi su vrlo česti i kad žena i kod muškaraca. Polovica populacije u dobi iznad 50 godina ima hemeroide.
Incidencija ove bolesti je 2 na 1000 ljudi. Hemeroidi su posebno česti kod trudnica. Pritisak čeda na tu regiju, ako i hormonalne promjene, te sam porod, uzrokuju povećanje hemeroidalnih krvnih žila. Kod većine žena koje imaju hemeroide povezane s trudnoćom, oni su privremeni problem.

Simptomi
Hemeroidi uglavnom nisu opasni i ne ugrožavaju ljudski život. Uglavnom simptomi nestaju unutar nekoliko dana. Neki ljudi koji imaju hemeroide,
nemaju simptome. Simptomi unutarnjih hemeroida su: stolica prekrivena svijetlom krvi, krv na WC papiru ili na WC školjki. Međutim, unutarnji hemeroidi mogu izbiti van iz anusa i tada mogu početi iritirati i biti bolni.
Simptomi vanjskih hemeroida uključuju bolno oticanje i bolnu tvorbu oko anusa, nastalu od zgrušane krvi. Cijelo područje je osjetljivo, bolno i svrbi.

Dijagnoza
Pažljivi pregled i ispravna dijagnoza važna je prilikom svakog krvarenja iz rektuma ili nalaza krvi u stolici. Krvarenje može biti simptom i drugih bolesti gastrointestinalnog trakta, pa tako i tumora debelog crijeva. Rektalni pregled često je dovoljan za dijagnozu. U predjelu anusa naći će se otečene krvne žile, a i potrebno je da doktor napravi digitorektalni pregled (pregled zadnjeg crijeva prstom) tražeći abnormalnosti.
Pretrage koje ponekad treba napraviti radi bolje vizualizacije područja su: anoskopija (pregled instrumentom za vizualizaciju unutrašnjosti anusa) i proktoskopija (cijelog rektuma).

Terapija
Blagi slučajevi hemeroida mogu se liječiti konzumiranjem veće količine tekućine, prehrane bogate vlaknima i održavanjem redovite probave. Hemeroidalne kreme ili čepići mogu pomoći u smanjenju otoka i boli.
Korisno je kupanje u toploj kadi ili primjena sjedećih kupki nekoliko puta dnevno s čistom, toplom vodom.
Ponekad je stanje takvo da zahtjeva kiruršku intervenciju. U upotrebi je i laserska koagulacija hemeroida.

Komplikacije
Kao posljedica produženog krvarenja može nastupiti anemija zbog nedostatka željeza.

Prevencija
Moguće je prevenirati ponovni nastanak hemeroida, promjenom stila života, u smislu promjene ishrane (prehrana s više vlaknaste hrane - voće, povrće) i pijenje puno tekućine (8 - 9 časa tekućine, ne alkohola, dnevno). Takav način prehrane pogoduje nastanku mekše stolice, a time je olakšano pražnjenje crijeva i smanjenje tlaka, koji kad je povišen pogoduje nastanku hemeroida.


Izvor : PlivaZdravlje
[Vrh] Go down
Gost
Gost
Anonymous



Hemeroidi Empty
PostajNaslov: Re: Hemeroidi   Hemeroidi Icon_minitimeuto svi 27, 2008 4:45 pm

Sa hemeroidima sam imala puno problema za vrije i nakon obje trudnoće..to je stvarno neugodno i bolno..
Imale ste i vi takve probleme ili vas još uvijek znaju mučiti hemeroidi?
[Vrh] Go down
happyness
Vrhunska tipkalica



Female
Broj postova : 3218
Lokacija : Varaždin
Registration date : 30.01.2008

Hemeroidi Empty
PostajNaslov: Re: Hemeroidi   Hemeroidi Icon_minitimeuto svi 27, 2008 4:56 pm

ja moram reći da hvala Bogu pa nisam imala uopće s tim problema. velim, meni je trudnoća bila stvarno prekrasno razdoblje...
[Vrh] Go down
ivany
Moderator
Moderator
ivany


Female
Broj postova : 3004
Age : 41
Lokacija : kod Osijeka
Registration date : 03.02.2008

Hemeroidi Empty
PostajNaslov: Re: Hemeroidi   Hemeroidi Icon_minitimeuto svi 27, 2008 9:02 pm

happyness je napisao/la:
ja moram reći da hvala Bogu pa nisam imala uopće s tim problema. velim, meni je trudnoća bila stvarno prekrasno razdoblje...

tako i kod mene
[Vrh] Go down
zvrk06
Admin
zvrk06


Female
Broj postova : 12186
Age : 35
Lokacija : Dalmacija u mom oku
Registration date : 30.01.2008

Hemeroidi Empty
PostajNaslov: Re: Hemeroidi   Hemeroidi Icon_minitimesri svi 28, 2008 8:19 am

Ni ja nisam imala problema,osim šta me u par navrata uklještia neki živac u vratu,ajme majko šta je to bolilo Hemeroidi 168724
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net
žuža
Vrhunska tipkalica
žuža


Female
Broj postova : 2809
Age : 45
Lokacija : varaždin
Registration date : 03.02.2008

Hemeroidi Empty
PostajNaslov: Re: Hemeroidi   Hemeroidi Icon_minitimesri svi 28, 2008 8:33 am

dany je napisao/la:
Sa hemeroidima sam imala puno problema za vrije i nakon obje trudnoće..to je stvarno neugodno i bolno..
Imale ste i vi takve probleme ili vas još uvijek znaju mučiti hemeroidi?
srećom nikad Hemeroidi 13329
[Vrh] Go down
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Hemeroidi Empty
PostajNaslov: Re: Hemeroidi   Hemeroidi Icon_minitimesri svi 28, 2008 8:52 am

Ja jesam nakon poroda samo, jer je valjda popucalo, i to samo tjedan dana i to je to.Mazala sam sa necim za to.
[Vrh] Go down
*Ana*
Moderator
Moderator
*Ana*


Female
Broj postova : 3676
Age : 37
Lokacija : Osijek
Registration date : 19.04.2010

Hemeroidi Empty
PostajNaslov: Re: Hemeroidi   Hemeroidi Icon_minitimečet tra 22, 2010 5:28 pm

ja sam imala u trudnoci, i nazalost, nisam ih se uspjela rijesiti... jos ih uvijek imam i to me uzasno zivcira, mazala sam sa svim i svacim ali nikako ih se rijesiti...ne boli me ali znam da su tu i to me ubija u pojam! Hemeroidi 34244 Hemeroidi 204166
[Vrh] Go down
Tina
Moderator
Moderator
Tina


Female
Broj postova : 1187
Age : 34
Lokacija : Zagreb
Registration date : 12.07.2010

Hemeroidi Empty
PostajNaslov: Re: Hemeroidi   Hemeroidi Icon_minitimesub srp 17, 2010 12:48 am

Ja ih valjda imam i to nakon poroda sam par puta vidjela malo krvi na wc papiru. Ignororam to nekak si mislim,ne boli me,nemam problema dok imam stolicu tak da niš nebum koristila još za njih,ako postanu problem postoji Faktu.
[Vrh] Go down
anitazg79
Novorođenče
Novorođenče



Broj postova : 2
Registration date : 30.10.2010

Hemeroidi Empty
PostajNaslov: Ja sam svoj problem s hemeroidima rješila   Hemeroidi Icon_minitimesub lis 30, 2010 11:21 am

Pozdrav svima!

eto da se uključim u raspravu o hemeroidima. Dosta dugo sam vukla taj problem nakon trudnoće, svašta probala, mazala raznoraznim uljima, kremama i sl. no redovito mi se problem vraćao. Prije jedno godinu dana frendica mi je preporučila jednu kremu, Lion-M, i rekla da ju kupim, budem strpljiva i redovito mažem. Nisam baš nešto imala volje opet nešto novo isprobavati, no, rekoh, hajde da pokušam, ništa me ne košta, krema je prirodna, pa nema nikakve štete. Mazala sam jedno mjesec i pol, i nemogu reći da je sve odmah bilo savršeno - dobila sam još dva puta hemeroide, no ipak ne jako kao prije. Nastavila sam mazati, strpljivo, kako mi je i frendica rekla, idućih dva mjeseca, i nijednom mi se više nije problem ponovio. Do tada sam mazala svake večeri, nakon toga mažem tri puta tjedno, za svaki slučaj, da se ne vratim na staro. Za sada je situacija ok, vidjet ćemo dalje. Mislim da kremu vrijedi isprobati. Ako netko od vas želi dati šansu Lion-M kremi, naručite ju na njihovoj web stranici na adresi http://lion-m.hr/shop/. S obzirom da često kupujem kod njih, dali su mi i online kupon, pa ako kupite tri kreme u većem pakiranju, unesite na kraju narudžbe kupon broj k067kremavelika i dobit ćete 10% popusta na cijelu narudžbu. Nadam se da će nekome od vas pomoći kao i meni. Pozdrav svima još jednom!
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Hemeroidi Empty
PostajNaslov: Re: Hemeroidi   Hemeroidi Icon_minitimesub lis 30, 2010 11:33 am

ja ih imam ali bas kao i Tina nemam nbolova niti ista tako da ne koristim nista.Ja sam ih dobila u trudnoci s Andrejem.
hvala na info Anita
[Vrh] Go down
Kikica
Vrhunska tipkalica
Kikica


Female
Broj postova : 11546
Lokacija : Pula
Registration date : 27.10.2010

Hemeroidi Empty
PostajNaslov: Re: Hemeroidi   Hemeroidi Icon_minitimesub lis 30, 2010 4:27 pm

Ja imam unutarnje, ne bole me, ali me začepe jer ne mogu van pa me od njih boli debelo crijevo. Svašta sam probala, ali bezuspješno, sad sam kupila od prijateljice neku Tree kremu, ona se fura na homeopatiju i kaže da su njeni nestali, a puno sam dobroga čula o toj kremi od različitih ljudi pa ćemo valjda brzo vidjeti rezultate.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Hemeroidi Empty
PostajNaslov: Re: Hemeroidi   Hemeroidi Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Hemeroidi
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Razno :: Savjeti za ljepotu i zdravlje-
Forum(o)Bir: