Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Akne

Go down 
+11
vedrana87
Mateja
ivana86
zeljkica0205
Alice
Enea
leobaby
ivany
Aca
zvrk06
Josipa
15 posters
Autor/icaPoruka
Gost
Gost
Anonymous



Akne Empty
PostajNaslov: Akne   Akne Icon_minitimečet tra 24, 2008 11:30 am

Što su akne?

Akne su jedna od najčešćih kožnih bolesti. To stanje kože nastaje pri začepljenju žlijezda lojnica na licu i gornjem dijelu tijela sebumom, masnom supstancom koju stvaraju te žlijezde. Takvim nakupljanjem nastaju bubuljice. Postoji nekoliko oblika akni, a najčešće su akne vulgaris koje se prvenstveno javljaju u adolescenata u kojih hormonalne promjene uzrokuju povećanje žlijezda lojnica i stvaranje sebuma.

Epidemiologija
Troje od petero ljudi u dobi između 12 i 24 godine ima akne, ali one se mogu javiti u ljudi svih dobnih skupina. U stvari, procjenjuje se da jedan od petero odraslih u dobi između 25 i 44 godine ima akne, a da skoro polovica svih odraslih žena ima blage do umjerene akne.

Faktori rizika
Četiri faktora doprinose stvaranju akni:
pretjerano stvaranje loja (sebuma);
nepravilno ljuštenje mrtvih stanica kože,
bakterije,
upala.
Nije poznato što uzrokuje povećanu proizvodnju sebuma koja dovodi do nastajanja akni. No, ipak, postoji više faktora: hormoni, bakterije, određeni lijekovi, naslijeđe i stres. Akne nisu uzrokovane prljavštinom. U stvari, prejako trljanje kože ili čišćenje sapunom ili kemikalijama može iritirati kožu i pogoršati akne. Okoliš, npr. vlaga i jako znojenje, mogu također pogoršati akne. Hormonske promjene u tijelu uzrokuju ili pogoršavaju akne. Takve su promjene česte u adolescenata, djevojaka i žena prije mjesečnice, u trudnoći, pri stresu i korištenju određenih lijekova (npr. kortikoida). Kozmetički proizvodi također mogu doprinijeti razvoju akni. Ulja, masti ili boje u proizvodima za kosu i kozmetičkim kremama mogu pogoršati kožne lezije. Jedan od faktora za pojavu akni je i naslijeđe.

Simptomi
Akne se obično javljaju na licu, vratu, grudima, gornjem dijelu leđa i ruku i to u sljedećem obliku:
bijeli prištići - pore su začepljene masnim izlučevinama i odumrlim stanicama;
miteseri - začepljene pore ostaju otvorene i u njima se nakuplja prljavština;
prištići - uzdignuti, crvenkasti prištići nastali zbog upale ili infekcije začepljenih pora;
ciste - tvorbe smještene ispod površine kože, nastale nakupljanjem izlučevina.
Kada zatražiti savjet liječnika
Akne ne predstavljaju ozbiljan zdravstveni problem, ali kako bi izbjegli stvaranje ožiljaka, najbolje je obratiti se za pomoć dermatologu. U rijetkim slučajevima, nagli razvoj teških akni u odraslih znak je neke bolesti i u tom bi slučaju svakako trebali posjetiti liječnika.

Dijagnoza
Dijagnoza se uglavnom postavlja na osnovi kliničke slike i povijesti bolesti.

Liječenje
Da bi se postigao dobar terapijski učinak potrebno je smanjiti stvaranje masti, ubrzati izmjenu stanica gornjih slojeva kože, iskorijeniti bakterijsku infekciju i upalu. Liječenje uključuje čitav niz lokalnih preparata kao i lijekove koji se uzimaju na usta, a izbor ovisi o vrsti prisutnih kliničkih promjena na koži. Većina pacijenata s blagim oblikom akni dobro reagira na lokalnu terapiju: benzoil peroksidom, rezorcinolom i salicilnom kiselinom te antibioticima za lokalnu primjenu. Ako akne ne reagiraju niti na jednu od navedenih terapija, mogu se primijeniti lokalni proizvodi na bazi vitamina A (tretinoin). Često se kombinacijom takvih proizvoda postižu optimalni rezultati. U slučaju umjerenog do teškog oblika akni, mogli bi biti potrebni i oralni antibiotici kako bi se smanjio broj bakterija i izliječila upala. Takve antibiotike potrebno je uzimati i mjesecima, a često se koriste u kombinaciji s ostalim lokalnim proizvodima. U slučaju dubokih cista, antibiotici nekad nisu dovoljni. Tada se koriste lijekovi nazvani retinoidi (izotretinoin). Ovaj je lijek namijenjen najtežem obliku akni. Vrlo je djelotvoran, ali pacijenti koji ga uzimaju moraju biti pod strogom kontrolom dermatologa zbog mogućnosti teških popratnih pojava. Terapija oralnim kontraceptivima alternativa je sistemskom izotretinoinu u žena u kojih akne ne reagiraju na druge metode liječenja. Potrebno je najmanje tri do šest mjeseci liječenja prije procjene djelotvornosti hormonskih terapija. Većina lijekova za akne koji se primjenjuju na usta ne smiju se koristiti u trudnoći, pogotovo u ranim fazama. Dermatolozi mogu koristiti kozmetičku kirurgiju kako bi smanjili ožiljke koji su ostali nakon akni. Postupci uključuju ljuštenje oštećene kože kemikalijama, tretmanom ledom ili dermabrazijom. Ako je vaša koža sklona stvaranju ožiljaka, ova metoda ne predstavlja dobar izbor.

Prevencija
Većinom se akne mogu izbjeći ili kontrolirati dobrom njegom kože i sljedećim tehnikama samonjege: Operite problematična područja blagim sredstvom za čišćenje kože. Proizvodi kao što su pilinzi za lice, maske, obično se ne preporučuju zato što iritiraju kožu i time mogu dovesti do pogoršanja akni. Pretjerano pranje i trljanje također može iritirati kožu. Pokušajte nabaviti losione (koji se mogu nabaviti bez recepta), koji isušuju suvišnu masnoću i potiču ljuštenje. Izbjegavajte bilo kakvu kozmetiku na bazi ulja ili masti, sredstva za sunčanje i proizvode za kosu. Koristite proizvode na bazi vode. Zaštitite se od sunca. Pokušajte smanjiti stres. Držite kosu dalje od lica. Izbjegavajte dodirivanje lica rukama ili predmetima. Uska odjeća ili šeširi također mogu predstavljati problem, pogotovo ako se znojite. Znoj, prljavština i ulja mogu doprinijeti stvaranju akni. Nemojte tiskati prištiće jer to može uzrokovati infekciju ili stvaranje ožiljaka. Većina će akni nestati i bez takvih zahvata. Ako je potrebno liječenje, posjetite liječnika opće prakse ili dermatologa.

Izvor:PLIVA zdravlje
[Vrh] Go down
Gost
Gost
Anonymous



Akne Empty
PostajNaslov: Re: Akne   Akne Icon_minitimečet tra 24, 2008 11:35 am

Ja sam imala jako puno problema sa aknama dok nisam rodila prvo dijete..sve moguće kreme,lonsioni itd nisu mi mogli pomoći..najjače su bile izražene pred sam dolazak menstruacije..kad sam rodila jednostavno su nestale i nisu se više pojavile..ja sam radila nešto što nisam smijela,istiskala svaki prišt i onda mi je bilo još gore..nakon razgovora sa dermatologom prestala sam to raditi..imle ste vi te probleme ili ih još uvijek imate..
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Akne Empty
PostajNaslov: Re: Akne   Akne Icon_minitimečet tra 24, 2008 11:39 am

Ja nisam nikad imala problema sa aknama ali zato ih zadnijh mjesec dana imam ali zbog ... prekomjerenog izjedanja ... čokolade!!! Akne 605248
[Vrh] Go down
Gost
Gost
Anonymous



Akne Empty
PostajNaslov: Re: Akne   Akne Icon_minitimečet tra 24, 2008 12:25 pm

čokolada čini svoje..probala si sa onim korektorom za mlade(bome neznam kako se zove) 2 u 1,kaj sa jedne strane zeleni,a sa jedne krem boje..moja sestra je to koristila,a i sve preparate od te firme i pomoglo joj..
[Vrh] Go down
zvrk06
Admin
zvrk06


Female
Broj postova : 12186
Age : 35
Lokacija : Dalmacija u mom oku
Registration date : 30.01.2008

Akne Empty
PostajNaslov: Re: Akne   Akne Icon_minitimečet tra 24, 2008 3:06 pm

Nikad nisam imala problema Akne 782419
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Akne Empty
PostajNaslov: Re: Akne   Akne Icon_minitimečet tra 24, 2008 6:29 pm

zvrk06 je napisao/la:
Nikad nisam imala problema Akne 782419

Ni ja Akne 13329
[Vrh] Go down
ivany
Moderator
Moderator
ivany


Female
Broj postova : 3004
Age : 41
Lokacija : kod Osijeka
Registration date : 03.02.2008

Akne Empty
PostajNaslov: Re: Akne   Akne Icon_minitimečet tra 24, 2008 7:52 pm

Ja sam u pubertetu imala akne ali što sam bila starija to sam ih manje imala.
Sad mi se ponekad koja pojavi (mala), uglavnom pred menstruaciju.
[Vrh] Go down
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Akne Empty
PostajNaslov: Re: Akne   Akne Icon_minitimeuto tra 28, 2009 8:52 am

ivany je napisao/la:
Sad mi se ponekad koja pojavi (mala), uglavnom pred menstruaciju.
Ista stvar.
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
Enea
Moderator
Moderator
Enea


Female
Broj postova : 4789
Lokacija : vz
Registration date : 23.02.2009

Akne Empty
PostajNaslov: Re: Akne   Akne Icon_minitimeuto tra 28, 2009 9:19 am

leobaby je napisao/la:
ivany je napisao/la:
Sad mi se ponekad koja pojavi (mala), uglavnom pred menstruaciju.
Ista stvar.

obavezno 1 na bradi pred m
[Vrh] Go down
Alice
Vrhunska tipkalica
Alice


Female
Broj postova : 2703
Age : 36
Lokacija : BiH
Registration date : 03.01.2010

Akne Empty
PostajNaslov: Re: Akne   Akne Icon_minitimened sij 10, 2010 3:03 pm

Moje je lice čisto nikad niti akne ni išta...Bogu hvala.
Al prije godinu dana milon i jedna na čelu i bradi...
Išla kod kozmetičarke na čišćenje-još gore...
Kupovala milon i jedan artikal i niš...
Spiskala tisuće kuna na kremice i čudesa i ope niš...
Poludila!
MM me odveo u dermatologa i nedostatk vitamina a i c...
Kad sam ih počela piti sve se povuklo za 15 dana...
[Vrh] Go down
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Akne Empty
PostajNaslov: Re: Akne   Akne Icon_minitimened sij 10, 2010 5:16 pm

Iss, ma ja se sva ogubavim prije menge. Akne 800168
Super ti je m Alice! Akne 31338
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
zeljkica0205
Moderator
Moderator
zeljkica0205


Female
Broj postova : 2399
Age : 45
Lokacija : SISAK
Registration date : 17.07.2009

Akne Empty
PostajNaslov: Re: Akne   Akne Icon_minitimened sij 10, 2010 7:55 pm

Nisam nikad imala s tim problema.
[Vrh] Go down
ivana86
Još malo pa neću bit baba
ivana86


Female
Broj postova : 750
Age : 38
Lokacija : Rijeka
Registration date : 13.02.2009

Akne Empty
PostajNaslov: Re: Akne   Akne Icon_minitimened sij 10, 2010 8:03 pm

Ja sam imala jako velikih problema sa aknama,počele su se pojavljivat sa 16godina,ibilo je grozno,najviše poobrazima,išla sam kod dermatologa na čiščenja lica kupovala silne kreme,čak mi ujko iz amerike slao neke kreme,i posebnu šminkukoju sam koristila,muka mi sjetit se koliko su moji para dali za se,da bi nakraju rekli doktori da su mi to hormoni i da nema pomoci...i tek negdje oko 21.godine mi sve prošlo,ožiljci su naravno ostali,al ne smetaju me,ljudi su mi znali reč da to nebi bila ja da ih nemam Akne 386911
...al su se dosta povukli,čim više vremena prolaz...
[Vrh] Go down
Mateja
Vrhunska tipkalica
Mateja


Female
Broj postova : 2891
Age : 37
Lokacija : Slavonija
Registration date : 04.02.2008

Akne Empty
PostajNaslov: Re: Akne   Akne Icon_minitimened sij 10, 2010 8:20 pm

Ja nikada nisam imala problema s tim, mozda jedna dvije pred mengu i to je to! Akne 13329
[Vrh] Go down
vedrana87
Moderator
Moderator
vedrana87


Female
Broj postova : 2802
Age : 36
Lokacija : osijek
Registration date : 09.08.2009

Akne Empty
PostajNaslov: Re: Akne   Akne Icon_minitimened sij 10, 2010 8:36 pm

nikad nisam imala problema ali u obje trudnoće očaj živi, a i od najmanje mi ostaju ožiljci jer imam jako osjetljivu kožu koja ne podnosi ni najnježniju dječju kremu, puder nemam jer mi nikad nije trebao a bilo mi žao kupovati neki kvalitetni za tih par mjeseci trudnoće a još i ne znam kako će mi utjecati na kožu, hoće li više štetiti nego koristiti
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Akne Empty
PostajNaslov: Re: Akne   Akne Icon_minitimened sij 10, 2010 11:39 pm

Mateja je napisao/la:
Ja nikada nisam imala problema s tim, mozda jedna dvije pred mengu i to je to! Akne 13329
isto
[Vrh] Go down
nanino
Vrhunska tipkalica
nanino


Female
Broj postova : 2921
Age : 41
Lokacija : moj dom je dolje u predgrađu,od centra prema zapadu...
Registration date : 09.07.2009

Akne Empty
PostajNaslov: Re: Akne   Akne Icon_minitimepon sij 11, 2010 8:15 am

ja sam imala problema jako s aknama u pubertetu ali kad sam postala "aktivna" Akne 81792 i počela koristiti pilule sve je nestalo....
[Vrh] Go down
jasmina
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete



Female
Broj postova : 175
Registration date : 16.07.2009

Akne Empty
PostajNaslov: Re: Akne   Akne Icon_minitimečet vel 25, 2010 2:26 pm

sva sreca nemam ih...
[Vrh] Go down
lola
baba
baba
lola


Female
Broj postova : 543
Age : 34
Lokacija : dalmatinka sam
Registration date : 05.10.2010

Akne Empty
PostajNaslov: Re: Akne   Akne Icon_minitimesub lis 09, 2010 1:24 pm

joj a ja meni se pred jesen upalilo lice io tako dok nisam ostala trudna al imam oziljke i to me goni .sad mi se ponekad izbaci ali imam iinace masnu kozu imala sam sve kreme ono vischy a govno od kreme meni bilo jos gore
[Vrh] Go down
Sponsored content





Akne Empty
PostajNaslov: Re: Akne   Akne Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Akne
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Razno :: Savjeti za ljepotu i zdravlje-
Forum(o)Bir: