Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 dohrana

Go down 
+10
Perčica
Josipa
Tina
ninana
ana nikola
MAMINI ANĐELI
Enea
sam
Aca
vedrana87
14 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
vedrana87
Moderator
Moderator
vedrana87


Female
Broj postova : 2802
Age : 36
Lokacija : osijek
Registration date : 09.08.2009

dohrana Empty
PostajNaslov: dohrana   dohrana Icon_minitimepet lis 15, 2010 2:06 pm

Pod dohranom dojenčeta smatramo svu odgovarajuću hranu za tu dob, a koja nije mlijeko. Dohranom se “pokrivaju” povećane prehrambene potrebe, a za koje, mlijeko kao jedina hrana više nije dovoljno. Svakako je važno istaknuti da je i u dobi kada je dohrana potrebna, majčino mlijeko najbolji izbor mliječnog obroka (još uvijek nema idealne zamjene za prirodnu prehranu !).

Dohranu treba uvesti između 4. i 6. dojenačkog mjeseca; prije 4. mj. nije potrebna i nema prednosti, a poslije prvog polugodišta samo mlijeko (bez obzira o kojem mlijeku se radi) nije dovoljan prehrambeni izvor, kako kvalitativni, tako i kvantitativni.

Redoslijed uvođenja pojedinih namirnica nije presudan i ponajviše ovisi o običajima odgovarajuće obiteljske i šire sredine. Važno je, međutim, naglasiti da se pojedine nove vrsti hrane moraju uvoditi pojedinačno i postepeno u razmacima od više dana kako bi se eventualne nepoželjne nuzpojave mogle povezati točno uz određenu namirnicu. Kao primjer navodim uobičajene prve namirnice u dohrani i redoslijed njihova uvođenja: voćni sokovi i voćne kašice (prednost ima necitrusno voće, posebno u djece iz obitelji s alergijskim bolestima), juha, povrće, žitne kaše (korisno je početi s kukuruzom i rižom; žitarice s glutenom uvode se tek poslije 6.mj., pa i kasnije), mljeveno meso s povrćem, riba.
Meso se u pravilu daje nakon 6.mj. života – ono mora biti kvalitetno, nemasno, najbolje bijelo pileće ili pureće i teleće meso i bijela riba. U istom vremenskom periodu daje se i žumanjak, najprije u tvrdo kuhanom obliku; cijelo jaje (s bjelanjkom) daje se poslije navršene prve godine života.

U djece iz obitelji u kojima su alergijske bolesti česta pojava dohrana treba biti opreznija u vremenu uvođenja novih namirnica (kasnije od prije spomenutog !) i u njihovu izboru.
Industrija dječje hrane zadovoljava zdravstvene kriterije djeteta i može se preporučiti.



Prof dr sc Ana Votava-Raić
[Vrh] Go down
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimepet lis 15, 2010 2:09 pm

Mi smo zato na Nan-u Hipoalergenu, kao preventiva alergijama ako bi bila alergicna .... dohrana 13329
[Vrh] Go down
vedrana87
Moderator
Moderator
vedrana87


Female
Broj postova : 2802
Age : 36
Lokacija : osijek
Registration date : 09.08.2009

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimepet lis 15, 2010 2:12 pm

eto, mi smo prije nekih tjedan dana počeli papati kašice, krenula sam sa jabukom i mrkvom, to sam još čula sa emom da je najbolje krenuti s tim...
nakon toga sam joj pravila hranu za flašicu sa rižinim pahuljicama, bebimilom i kašicom od jabuke i mrkve a danas sam joj prvi put dala i bananu koju je prihvatila bolje nego mrkvu i jabuku, valjda je slađa, ne znam zbog čega... i za par dana ću joj opet dati neki novi okus, još ne znam šta bi bilo najzdravije i najbolje...
sve u svemu, počela je papati na žlicu i super joj ide, danas mi je čak i sve pojela što sam napravila (pola banane!!!) dvije mjerice bebimila i malo vode!
[Vrh] Go down
sam
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
sam


Female
Broj postova : 314
Age : 37
Lokacija : Vukovar
Registration date : 27.06.2008

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimesub lis 16, 2010 10:05 pm

Aco....ali, zasto HA nan ako nema naznake da je alergicna?jeste probali Nan1 joj dati? To za alergije treba biti oprezan kad se uvodi dohrana....a mlijeko, ili je alergicna ili nije....
Vedro, mi smo ti ovak....Prvo smo poceli rizine pahuljice hipp-ove sa AD, e onda smo poceli onaj hipp-ov milk pap...to su ustvari zitarice....
e onda smo sa 5mj i kojih tjedan-dva poceli ovak: mrkva, jabuka, pa kombinacija, pa bundeva(imas sad one slatke fine....a jaaako su zdrave i odlicne hranjivosti...vani ju zovu squash), pa smo uveli batat ili neki kazu slatki krrumpir(vani sweet potatoe), cvjetacu, brokulu, krumpir, zelene mahune, persin, krusku, breskvu, bananu.
Kod mene je pravilo da im ugavnom dajem povrce dok ne usvoje taj bljutavi okus, a voce im ponekad dam, i ustvari ga uvedem skroz kad usvoje jedan obrok cijeli porca i kad sam sigurna da su navikli na povrce. Cesto se dogodi kad se krene sa vocem da onda odbijaju povrce jer je bljutavo.
Mi ne dodajemo ni sol, ni secer. Stavimo mrvicu maslinova ulja i to je to;)
Bravo za malu papalicu Ivu
[Vrh] Go down
Enea
Moderator
Moderator
Enea


Female
Broj postova : 4789
Lokacija : vz
Registration date : 23.02.2009

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimened lis 17, 2010 6:45 am

sam je napisao/la:
Aco....ali, zasto HA nan ako nema naznake da je alergicna?jeste probali Nan1 joj dati? To za alergije treba biti oprezan kad se uvodi dohrana....a mlijeko, ili je alergicna ili nije....
Vedro, mi smo ti ovak....Prvo smo poceli rizine pahuljice hipp-ove sa AD, e onda smo poceli onaj hipp-ov milk pap...to su ustvari zitarice....
e onda smo sa 5mj i kojih tjedan-dva poceli ovak: mrkva, jabuka, pa kombinacija, pa bundeva(imas sad one slatke fine....a jaaako su zdrave i odlicne hranjivosti...vani ju zovu squash), pa smo uveli batat ili neki kazu slatki krrumpir(vani sweet potatoe), cvjetacu, brokulu, krumpir, zelene mahune, persin, krusku, breskvu, bananu.
Kod mene je pravilo da im ugavnom dajem povrce dok ne usvoje taj bljutavi okus, a voce im ponekad dam, i ustvari ga uvedem skroz kad usvoje jedan obrok cijeli porca i kad sam sigurna da su navikli na povrce. Cesto se dogodi kad se krene sa vocem da onda odbijaju povrce jer je bljutavo.
Mi ne dodajemo ni sol, ni secer. Stavimo mrvicu maslinova ulja i to je to;)
Bravo za malu papalicu Ivu

potpis,mi poceli sa zitaricama i vocem,nismo imali problema oko povrca kasnije,sve mi papa jos uvijek dohrana 13329
[Vrh] Go down
MAMINI ANĐELI
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
MAMINI ANĐELI


Broj postova : 105
Age : 40
Lokacija : Zagreb
Registration date : 22.05.2010

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimened lis 17, 2010 4:46 pm

vedranato sam i ja dečkima prvo dala papati i isto su bili stari ko i Iva i obožavali ju dohrana 13329
sam nek papa po malo joj dodaj druge stvari
[Vrh] Go down
ana nikola
Dojenče
Dojenče



Female
Broj postova : 63
Age : 38
Lokacija : Krk
Registration date : 28.08.2010

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimesub pro 04, 2010 11:09 am

Moja beba ima 8mj, uglavnom jede sve al sad bi mu probala nešto prmjeniti... jede većinom piletinu ili puretinu, karfiol, krumpir, tikvice, voćne kaše i mlijčne....jaje mu još nisam dala. Šta bi mu još mogla dat?
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimesub pro 04, 2010 4:39 pm

vec bi mu mogla dati i jaje, juhice s kuhaom teletinom
[Vrh] Go down
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimesub pro 04, 2010 5:11 pm

E Vedrana vi ste na bebimilu??Imam ja dvije kutije koje mi stoje..To smo poceli ali smo sad na Nan-u pa mi ne treba. Hoces mi poslati svoju adresu pa da ti posaljem..
[Vrh] Go down
sam
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
sam


Female
Broj postova : 314
Age : 37
Lokacija : Vukovar
Registration date : 27.06.2008

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimesub pro 04, 2010 5:33 pm

Mi smo isto napunili 8mj, i od sad jedemo od mesa, puretinu i piletinu(mada mogli bi i drugo mesu, ali kad ga i mi slabo jedemo pa je ovo nekako najcesce), od povrca jedu mrkvu, bundevu, tikvicu, cvjetacu, brokulu, zelenu mahunu, batat, korabu,krumpir,spinat...od voca jabuke, kruske, sljive,marelice,breskve, banane(ne znam dal sam sto zaboravila jos?!) Jedu i rizu i proso...ugl, sa 7mj smo uveli gluten tak da im znam dati hipp keksica malo, sad tokom 8mj cemo uvesti kravlji sir i jogurt. I dalje jedu bez soli i secera.Cesto im slozim hipp zitarice, pa im ubacim neko voce unutra. Imamo 2-3 obroka dohrane i 2-3 obroka adaptiranog. Sve papaju domace, osim onih namjernica koje nisu u sezoni pa im to ugl kupim od fruteka i hipp-a i kombiniram...npr, smiksam krusku i jabuku i ubacim sljivu ili marelicu od hipp-a Kravlje mlijeko do god sigurno nece probati(a najvjerojatnije jos i kasnije) ni smokice ni cokolade i te stvari...Ugl, oni sve fino papaju, nista ne odbijaju..pravi su gurmani mali....
Da, sad razmisljam kako smo uveli gluten, onda im mogu i neko tijeso skuhati? Koji ste vi kravlji sir davali svojim bebama? dohrana 13329
[Vrh] Go down
sam
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
sam


Female
Broj postova : 314
Age : 37
Lokacija : Vukovar
Registration date : 27.06.2008

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimesub pro 04, 2010 5:35 pm

Da, kod jajeta, mislim da sa 9-10mj moze zutanjak, a bjelanjak tek iza godinu dana jer je alergen....
[Vrh] Go down
Tina
Moderator
Moderator
Tina


Female
Broj postova : 1187
Age : 34
Lokacija : Zagreb
Registration date : 12.07.2010

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimened pro 05, 2010 3:17 am

mi smo do sad probali cvjetaču,špinat,batat,krumpir,mrkvu,sve vrste ovih industrijskih kašica,voče baš ne dajem jer sam ja na dosta toga alergična pa sam malo s tim još čekam, bananu i šljivu sam mu bila dala,ja sam na jabuku alergična što ne znači da je on,al nekako me još strah jer ja reagiram jako brzo i s naticanjem pa me strah da ako je i on alergičan da mu jezik ne naotekne. Dat ću mu al ima još drugog voča za probat pa dok sve proba onda ću mu dat i nju. Jeo ju je u hippovim kašicama,al nije to baš to,jer sam i ja pojela žličicu tek toliko da probam i nije mi niš bilo,a ja sam utoj mjeri alergična da kad muž pojede jabuku i ja ga poslije poljubim naoteknem (jednom se desilo,sad više ni on ne jede jabuke,jer se boji)
Jel neka od vas alergična na nešto? Kad ste mu dali tu namirnicu i kako je prošlo,ako ste alergične.
[Vrh] Go down
sam
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
sam


Female
Broj postova : 314
Age : 37
Lokacija : Vukovar
Registration date : 27.06.2008

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimened pro 05, 2010 8:48 am

Tina, ma da??? toliko si alergicna na jabuku??? pitaj pedicu, ali svakako mu nemoj jos davati, jer ako ti imas bilo kakve alergije, vrlo vjerojatno da ce ju i on razviti, zato se dohrana uvodi sto kasnije, jer ak mu kasnije das, kad mu probava bude 'zrelija' manje su sanse od alergija.A za gotove kasice, e o tome ja pricam, mos misliti koje su doze te jabuke u njoj ak ti kao teski alergicar nisi reagirala...U Hipp-u ide jagoda od 6-7mj, a spageti bolognese od 5mj??? HALOOO..toliko o tome...kazem, mi kupimo eventualn sljivu i eventualno marelicu/breskvu, pa kombiniramo, a povrce i meso nismo nikad kupovno...to im iskljucivo kuham
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimened pro 05, 2010 9:43 am

ja nisam ni na sto alergicna a i mm takodje pa sam ja uvodila nove namirnice po svom nekom instinktu, nisam isla ni po kakvim tabelama, jedu sve osim gljiva-obojica.to mi nekako jos rano i za Acu.
[Vrh] Go down
ana nikola
Dojenče
Dojenče



Female
Broj postova : 63
Age : 38
Lokacija : Krk
Registration date : 28.08.2010

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimened pro 05, 2010 3:37 pm

Moj maleni nije na ništa alergičan, jedino ne voli brokulu on doslovno to odmah povrati pa mu to više ni ne nudim, mahune još nisam davala al ću probat. Teletinu od juhe sam mu davala moža 4-5 puta i jede bez problema. Od voća najviše voli kruške,jabuke,bresku a babanu ne želi :)
[Vrh] Go down
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimesub sij 08, 2011 1:27 pm

Mi smo evo krenuli sa mrkvicom, nije bas nesto bila previse odusevljena, vidjet cemo sad sutra kak bude.Sad cemo 2-3 dana to , pa onda nesto novo, da vidimo jel bude kakvih reakcija...
Namjerno necu krenuti sa vocem, jer to znam da svi vole, slatko i fino, neka prvo povrce proba...
[Vrh] Go down
vedrana87
Moderator
Moderator
vedrana87


Female
Broj postova : 2802
Age : 36
Lokacija : osijek
Registration date : 09.08.2009

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimesub sij 08, 2011 1:36 pm

meni je prvi obrok bio mrkvica i jabuka, a sada jabuku ne može podnjet dohrana 386911
obožava banane i voli krumpir i meso (bijelo pureće ili pileće), probali smo i špinat i tak svakakve stvari i do sad nisam primjetila da nešto neće, sve slisti nabrzinu... osim te jabuke dohrana 386911
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimesub sij 08, 2011 2:07 pm

Aco super, tako sam i ja prvo sa povrćem krenila! dohrana 13329
[Vrh] Go down
Perčica
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
Perčica


Female
Broj postova : 235
Age : 36
Lokacija : Ljubljana
Registration date : 13.10.2010

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimesri lis 12, 2011 10:18 am

Joj, pa kako ja ovu temu prije nisam nasla! Bas mi to treba! dohrana 386911
Mi smo sa dobih 5mj krenuli na dohranu i poceli smo s tikvicom, pa onda mrkva, jabuka, kruska, riza i to sam joj obicno kombinirala oko rucka, a prije spavanja bi joj dala onu kasicu sto se napravi s vodom, (millupa) i to pretezito one zitne!
Sve je super prihvacala, i evo sad joj pokusavam uvesti 3 obroka, (ili je prerano, jer dojim jos uvijek, i malo se bojim da ne ostanem bez mljeka ako pocne ful jesti) a s obzirom da mi je ujutro pocela ranije spavati pa mogu joj do podne jedan, oko rucka drugi(kod mene je to 16h) i predspavanje (19-20h) treci!
Kuham joj sve na paru i jede.
Kad smije jesti npr palentu?
I da, mi bas ne jedemo cvjetacu i tako to, ali sta to isto skuhate i zmiksate?? dohrana 13329
Joj sad sam ko tudum! dohrana 735845 Toliko pitanja! dohrana 470300
I koliko vi dajede kolicinski? Koliko dijete oce ili?
[Vrh] Go down
Giovanna
Moderator
Moderator



Female
Broj postova : 2862
Age : 35
Lokacija : Zadar
Registration date : 30.01.2008

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimesri lis 12, 2011 3:59 pm

Percice najbolje da joj das onoliko koliko nece dohrana 470300

davaj joj i sisu posli svakog obroka pa neces ostati bez mlika dohrana 38980
[Vrh] Go down
Martina
Vrhunska tipkalica
Martina


Female
Broj postova : 4345
Age : 40
Lokacija : Koprivnica
Registration date : 16.01.2011

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimesri lis 12, 2011 8:33 pm

Ja sam Lukasu stavljala kao 'glavne' obroke cicu, a između sam mu davala papati kašice. Na kraju ti se to tako svede da kašice budu glavni obrok, a cica samo desert. I to je ok.. Lea je sad već velika i mislim da je ovako ok kako radiš. Samo joj redovito davaj i cicu, baš radi toga da ne ostaneš bez mlijeka. Mi smo tako jedno vrijeme i na kraju Lukas preko dana više nije htio cicati, nego samo ujutro i navečer. Pitali smo pedića i reko je da je to ok za njihovu dob. Jer se polako trebaju privikavati na svu hranu.
Kaj se palente tiče, ja Lukasu još uopće to nisam davala jer mi se čini dosta teško... Al ne znam ti dal smiju to jesti ili ne..
[Vrh] Go down
Danijela
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
Danijela


Female
Broj postova : 353
Registration date : 10.12.2009

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimečet lis 13, 2011 6:18 am

Palenta nije teška...moj josip ju jede sa mlijekom i obožava ju...samo se ne sječam kad sam mu počela davati
[Vrh] Go down
Perčica
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
Perčica


Female
Broj postova : 235
Age : 36
Lokacija : Ljubljana
Registration date : 13.10.2010

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimečet lis 13, 2011 9:26 am

Ma da, vec ona sama odluciti koliko i kad i kad cemo smanjiti omjer pa da bude manje sise a vise hrane! Bio mi je cilj do 6mj da dojim a sad cemo polako dalje! dohrana 534560
[Vrh] Go down
Martina
Vrhunska tipkalica
Martina


Female
Broj postova : 4345
Age : 40
Lokacija : Koprivnica
Registration date : 16.01.2011

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimečet lis 13, 2011 10:06 am

Znam da meni palenta teško sjeda na želudac, pa si mislim da je tako i njima. Al velim, nisam mu još to probala dati.. A nisam ni pitala pedića dal smije, tak da radije ne dajem..
Danijela, a si mu probala dati papati palentu s vrhnjem?
[Vrh] Go down
Zlatokosa
Novorođenče
Novorođenče



Broj postova : 1
Registration date : 06.04.2016

dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitimesri tra 06, 2016 11:42 am

Bok cure, ovako mene zanima kada ste vi počele sa dohranom? Ja razmišljam da mu već pomalo počnem davati voće i sokiće, ali se bojim da to možda nije malo prerano, pa me zanimaju vaša iskustva. Hvala.
[Vrh] Go down
Sponsored content





dohrana Empty
PostajNaslov: Re: dohrana   dohrana Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
dohrana
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Djeca :: Bebe 0-1-
Forum(o)Bir: