Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat

Go down 
+6
Enea
Neovamama
vedrana87
Josipa
*Ana*
leobaby
10 posters
Autor/icaPoruka
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Empty
PostajNaslov: Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat   Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Icon_minitimečet oľu 27, 2008 6:16 pm

Naravno, kod novorođenčeta nećete imati problema sa zubima. No kako vaše dijete raste, bilo bi dobro da znate kako brinuti o njegovim zubima. Briga za djetetove zube može biti izazovna, no vrlo je bitno da to dobro radite. Evo nekoliko savjeta koje bi trebali imati na umu.
Svaki novopečeni roditelj zna da će djetetu u dobi od otprilike 4 do 7 mjeseci početi rasti zubi. Nemojte strahovati ako primjetite da je bebi razmak između zubiju koji narastu. Obično se to sredi oko treće godine života kad mu naraste svih 20 mliječnih zubiju. Jednom kad bebi počnu rasti zubi, možete očekivati više slinjenja i eksperimentiranja sa glasovima, dok se prilagođava na te nove čudne izrasline u svojim ustima.

Kako bi olakšali djetetu nelagodu, dajte mu nešto za žvakati, poput posebne gumene igračke ili hladnu krpu. Vašem djetetu će biti lakše dok jede hladnu hranu poput hladnijeg čaja ili jogurta (ako to već smije jesti) jer mu hladnoća privremeno ublažava bol. Još jedan trik koji možete probati je dati bebi nezaslađen tvrđi keks za žvakanje ili krišku jabuke. Također probajte masirati prstima bebine upaljene desni ili uzmite u apoteci oralni gel ili kapi koji će ublažiti neugodnosti kod rasta zubiju.

Kad se pojave zubići, treba započeti i briga za njih. Kad dijete ima nekoliko zuba, možete ga polako početi upoznavati sa oralnom higijenom i brigom za zube. Kod male djece, koja imaju samo par zubi ili ih uopće nemaju, čišćenje desni sa toplom, čistom gazom umočenom u kamilicu je dovoljno kako bi usta bila čista. Ovo napravite nakon svakog jela, kako tek nikli zubi ne bi zadržavali naslage hrane i tako spriječite da ih bakterije iz sline razaraju. Dijete stavite na spavanje sa bočicom vode, a ne sa mlijekom, zaslađenim čajem ili sokom.

Kad je dijete malo starije, pokažite mu kako se peru zubi. U početku to radite sa mekanom četkicom i dječjom zubnom pastom. Pranje zubiju od malena, pomoći će mu da se navikne na taj proces i da mu preraste u naviku. Trebao bi prati zube dva puta dnevno s vanjske i unutrašnje strane zubiju. Bilo bi dobro i da malo očisti četkicom jezik zbog bakterija koje mogu uzrokovati loš zadah. Četkicu treba zamijeniti kad počne izgledati istrošeno. Ako se dijete opire pranju zubiju, učinite to zabavnim tako da ga učinite dijelom neke igre ili mu kupite četkicu za zube sa omiljenim likom iz crtića.

Naravno, kako dijete raste, oko pete ili šeste godine, počet će mu ispadati mliječni zubi i narasti će trajni zubi. Jednom kad to počne, nemojte zaboraviti djetetu to učiniti zabavnim i uzbudljivim. Djeci se obično dopadne kad im Zubić vila u zamjenu za zub stavi novac ispod jastuka. Učinite proces blaži za dijete, tako da nakon ispadanja zuba pripremate mekaniju hranu, kako bi dijete lakše žvakalo.

Nemojte čekati da dijete zaboli zub kako bi ga odveli stomatologu, jer će se tako kod njega roditi strah od odlaska zubaru i negativni osjećaje. Na upoznavanje sa stomatologom dijete odvedite čim prohoda, kako bi uspostavili kontakt i odnos povjerenja.

Uz malo sreće i nešto planiranja, zubi vaše djece će biti zdravi i jaki. Dobra oralna higijena je za to obavezna, stoga oboje počnite što ranije prakticirati dobru higijenu i vodite dijete redovito na kontrole stomatologu.

Izvor: Zena.hr
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
*Ana*
Moderator
Moderator
*Ana*


Female
Broj postova : 3676
Age : 37
Lokacija : Osijek
Registration date : 19.04.2010

Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Empty
PostajNaslov: Re: Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat   Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Icon_minitimečet tra 22, 2010 6:11 pm

mi peremo zubice svako vece, htjela bih poceti i ujutro ali ne znam jel to dobro posto je on tek godinu i po... Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat 959498
vodila sam ga zubarici, ali kaze da je jos premali i da mu se ne isplati jos gledati zubice... Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat 959498
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Empty
PostajNaslov: Re: Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat   Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Icon_minitimečet tra 22, 2010 6:26 pm

A meni je zubar rekao da nikad nije rano! Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat 13329
Moje cure peru ujutro i prije spavanja naredba zubara!
Sa Larom sam prvi put kod zubara bila kad je imala 3,5 godine jer je imala gnojnu kesicu i onda mi je rekao da mora prati svaki dan ujutro i navečer i to da joj ja moram prati a ona može kasnije samo malo 'bolje' oprati!
inače moje cure imaju loše zube na mm , obje su izvadite gornja prednja 4 zuba,Lara u 2. mjesecu a Petra prošlo ljeto!
[Vrh] Go down
vedrana87
Moderator
Moderator
vedrana87


Female
Broj postova : 2802
Age : 36
Lokacija : osijek
Registration date : 09.08.2009

Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Empty
PostajNaslov: Re: Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat   Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Icon_minitimečet tra 22, 2010 6:51 pm

mi peremo zubiće svako jutro i bili smo kod zubara prije 2 mjeseca, čisto da se ne boji i zubar je kao malo pogledao, dao joj bombon poslije i sve super! ema je bila oduševljena i svima je pričala kako joj je čiko gledao zube, pa se i hvalila kakve lijepe zube ima Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat 386911
[Vrh] Go down
*Ana*
Moderator
Moderator
*Ana*


Female
Broj postova : 3676
Age : 37
Lokacija : Osijek
Registration date : 19.04.2010

Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Empty
PostajNaslov: Re: Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat   Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Icon_minitimečet tra 22, 2010 6:58 pm

Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat 42762 Ema! Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat 38980
[Vrh] Go down
Neovamama
Novorođenče
Novorođenče



Female
Broj postova : 8
Age : 37
Registration date : 21.04.2010

Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Empty
PostajNaslov: Re: Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat   Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Icon_minitimečet tra 22, 2010 7:14 pm

Haj,mi još nismo bili na pregledu kod zubara a zubiće peremo dva puta na dan ujutro i navečer prije spavanja....primjetila sam da mu zubići odlaze al nismo se još uspijeli dogovoriti oko odlaska...moramo naći naćina da ga uvjerimo.....
[Vrh] Go down
Enea
Moderator
Moderator
Enea


Female
Broj postova : 4789
Lokacija : vz
Registration date : 23.02.2009

Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Empty
PostajNaslov: Re: Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat   Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Icon_minitimečet tra 22, 2010 7:26 pm

mi isto peremo svaku vecer,za sad,jos nismo bili kod zubara,cekam da joj te 5 narastu,pa kad budu kompletni idemo
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Empty
PostajNaslov: Re: Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat   Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Icon_minitimepet tra 23, 2010 8:19 am

Mi nazalost imamo problema s karijesem na gornjim jedinicama Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat 168724 redovno pere zubice ujutru i navecer i on u danu kad god ide piskit trlja cetkicom zubice pa mi nije jasno zasto
Andrej ima tek 11 mjeseci i 6 zubica i ja mu samo cistim gazom zubice.
[Vrh] Go down
*Dijana*
Moderator
Moderator
*Dijana*


Female
Broj postova : 9835
Age : 36
Registration date : 16.01.2010

Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Empty
PostajNaslov: Re: Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat   Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Icon_minitimepet tra 23, 2010 8:39 am

hvala na svijetu leo,mi još nemamo zubić a danas ima točno 7mj.ali svakako dobro dođe pokoji savijet za zubić!bude on izbio!!! Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat 848286
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Empty
PostajNaslov: Re: Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat   Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Icon_minitimepet tra 23, 2010 8:47 am

Dijana da te utješim ,Lara je prvi zub dobila sa 10. mjeseci a drugi sa 12!
A Petra je prvi sa 8 i onda svki mjesec po jedan, na prvi rođendan je imala 4 zuba!
[Vrh] Go down
soo_happy
Dojenče
Dojenče



Broj postova : 72
Registration date : 11.03.2010

Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Empty
PostajNaslov: Re: Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat   Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Icon_minitimepet tra 23, 2010 10:59 am

i patrik je prvi dobio nesto poslije 10 mjeseci....
al onda su se zaredali..petice samo donje zasad...
al donja jedinica je odma potamnila..(jednom smo oko god ipo bili u zubara..sad vise nema sanse da otvori..meni je rekla cim su izbili da peremi zube..makar za naviku cetkice u ustima..e sad nismo tako redoviti..jer on hoce sam..i dobije..al to nije pranje..rijetko mi da da ja to dovrsim..a kako ima gore jedinicu zub blizanac...nekidan sam tocno vidila kako je zasla cokolada..ma cetkali skakako svim i svacim al nije se dala van..i krenuo kvar..pkvario se zubo vec...smrc...tocno se razdijelio taj dupli..ma ruzno bas..al dobro je narast ce nam veliki novi lijepi biseri(ne znam na koga al dobro hahahahah)
[Vrh] Go down
Mateja
Vrhunska tipkalica
Mateja


Female
Broj postova : 2891
Age : 36
Lokacija : Slavonija
Registration date : 04.02.2008

Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Empty
PostajNaslov: Re: Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat   Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Icon_minitimepet tra 23, 2010 12:41 pm

Mi smo bili vec dva puta na pregledu, iduci tjedan idemo treci put.
Cisto radi kontrole, rekla mi je doktorica da dolazimo dva puta godisnje i toga se i drzimo.

Zubici su mu super, zasada nemamo problema, jednom je imao upaljeno zubno meso ali ne zbog nepranja nego od pada imuniteta, imao je tjedan dana prije groznu crijevnu virozu.

Zube pere 2 puta na dan detaljno, i 1 poslije rucka u vrticu ali to ne racunam jer pere sam pa to bude svakako oprano!
[Vrh] Go down
Sponsored content





Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Empty
PostajNaslov: Re: Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat   Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Briga za djetetove zube: što bi svaki roditelj trebao znat
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» sto je dobar roditelj
» Kupate li ih zimi svaki dan?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Djeca :: Djeca 1-3-
Forum(o)Bir: