Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Kontracepcija nakon porođaja

Go down 
+15
zvrk06
Martina
ivana86
Giovanna
lola
nanino
Kikica
Danijela
Perčica
ninana
ira
vedrana87
Zabica
leobaby
Josipa
19 posters
Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
Autor/icaPoruka
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimečet srp 15, 2010 7:03 am

Kad sam opet plodna?
Prva ovulacija, a time i menstruacija, nakon porođaja je individualna. Pri tom bitnu ulogu ima dojenje. Ukoliko žena nakon porođajaa ne doji, prva ovulacija može se pojaviti najranije 25 dana nakon porođaja. Prvu menstruaciju žene koje ne doje obično dobiju nakon 45 +/- 10 dana nakon porođaja. S obzirom da se menstruacija javlja tek dva tjedna nakon ovulacije možete i odmah nakon porođaja biti plodni, a da to i ne znate.
Kod žena koje doje (najmanje 5 do 6 podoja u redovitim razmacima tijekom 24 sata), ne prihranjuju djecu te nemaju menstruacijskih krvarenja može se pretpostaviti da nemaju ovulaciju. Dojenje uzrokuje anovulacije zbog povišenog izlučivanja hormona prolaktina, što se dešava svaki puta kod stimulacije bradavice dojke prilikom dojenja. Visoke razine prolaktina ometaju normalnu sekreciju hormona koji su zaduženi za ovulaciju. Zbog toga na jajniku nastaje folikul koji ne prska te se jajna stanica ne oslobađa, odnosno izostaje ovulacija. Na žalost, dojenje svejedno nije sigurna metoda sprječavanja trudnoće, jer već same pauze pri dojenju koje traju duže od četiri sata mogu toliko smanjiti razinu prolaktina, da dođe do ovulacije. Zbog toga bi čak i majke koje isključivo doje trebale razmišljati o kontracepciji.

Kontracepcija kod žena koje ne doje
Spirala
Spirala i intrauterini uložak s hormonskim cilindrom („Mirena") može se postaviti najranije šest do osam tjedana nakon porođaja. Maternica se tek tada vraća na svoju normalnu veličinu. Osim toga treba sačekati da iscjedak iz maternice potpuno prestane kako ne bi došlo do infekcije. Prednost ove metode kontracepcije je u tome da se žena narednih pet do sedam godina ne mora brinuti o zaštiti. Dodatna prednost „Mirene“ je i to da smanjuje jačinu i trajanje krvarenja pri menstruaciji.

Oralna hormonska kontracepcija

Ukoliko žena ne doji, preporučuje se započeti s oralnom kontracepcijom, pri čemu se prednost daje niskodoziranim kontraceptivima. S obzirom da je trudnoća stanje u kojem postoji povišeni rizik tromboze, s oralnom kontracepcijom se ne bi trebalo započeti prije navršenih 28 dana (4 tjedna) po porođaju. To je vremenski period u kojem dolazi do normalizacije parametara fibrinolize i koagulacije krvi. Ako se tijekom trudnoće javljao povišeni tlak, s oralnom kontracepcijom se ne bi smjelo započeti sve do normalizacije tlaka.

Mini-pilule i depo gestagenska hormonska injekcija
To je gestagenska kontracepcija koja se može početi primjenjivati već kratko vrijeme nakon porođaja. Mini pilula se može uzimati već tri tjedna iza porođaja, a injekcija depo-gestagena se može dati već tjedan dana po porođaju, obzirom da ne utječe na intenzitet i trajanje lohija.ž

Kondom ili dijafragma
Metode barijere kao što su kondom ili dijafragma su pogodne metode kontracepcije nakon porođaja kako kod žena koje ne doje tako i kod žena koje doje. Neposredno nakon porođaja, kada još postoji iscjedak iz maternice najbolji odabir je kondom. Dijafragma se nakon porođaja treba nanovo prilagoditi.

Kontracepcija kod žena koje doje

Spirala
Spirala i intrauterini uložak s hormonskim cilindrom („Mirena") su nehormonalni oblici kontracepcije koju kao metodu izbora kontracepcije kod žena koje doje preporučuju i World Health Organisation (WHO) i International Planned Parenthood Federation (IPPF). Postavljaju se šest do osam tjedana nakon porođaja. To je vremenski period koji je potreban da se maternica vrati na svoju normalnu veličinu. Prednost spirale jest da se žena narednih pet do sedam godina ne mora brinuti o zaštiti. Dodatna prednost Mirene je i to da smanjuje jačinu i trajanje krvarenja pri menstruaciji.

Mini-pilule i depo gestagenska hormonska injekcija
Mini-pilule i depo gestagenska hormonska injekcija su preparati koje ne sadrže estrogen nego samo progesteron, a i koncentracija hormona u ovim preparatima je manja nego u uobičajenim oralnim kontraceptivima. Ako samo dojite možete početi uzimati mini pilule šest tjedana iza porođaja. Ako dijete uz dojenje i nadohranjujete, možete početi uzimati mini pilule tri tjedna iza porođajaa. Mini pilula neće izmijeniti kvalitetu ni količinu vašeg mlijeka niti na bilo koji način utjecati na zdravlje vašeg djeteta. Nedostatak mini pilule jest da se svaki dan mora uzimati u točno isto vrijeme. Hormonska depo injekcija je s te strane sigurnija jer se o njoj mora voditi računa samo svaka tri mjeseca. Postoje i kontracepcijski implantati koji također sadrže samo gestagene no u znatno većoj količini pa se stoga ne preporučuju tijekom dojenja.

Oralna hormonska kontracepcija
Oralna hormonska kontracepcija se za vrijeme dojenja ne primjenjuje. Ona može utjecati na smanjenje proizvodnje mlijeka, povisiti rizik tromboembolije, a i hormoni se putem mlijeka prenose na dojenčad.

Kondom ili dijafragma
Metode barijere su pogodne tijekom dojenja. U ove metode se ubrajaju kondomi i dijafragma. Kondom je najbolji odabir netom nakon porođaja kad je još prisutan iscjedak iz maternice. Dijafragma se nakon porođaja mora nanovo prilagoditi jer su se vagina i cerviks promijenili, a to je moguće otprilike tri mjeseca nakon porođaja kad se vagina potpuno vratila u svoj položaj. Dijafragma bi se uvijek trebala kombinirati sa spermicidnim pastama.

Izvor: mamino sunce
[Vrh] Go down
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimečet srp 15, 2010 7:09 am

Kontracepcija nakon porođaja 31338
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
Zabica
Vrhunska tipkalica
Zabica


Female
Broj postova : 5090
Registration date : 12.05.2010

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimečet srp 15, 2010 10:00 am

Kontracepcija nakon porođaja 31338
[Vrh] Go down
vedrana87
Moderator
Moderator
vedrana87


Female
Broj postova : 2802
Age : 36
Lokacija : osijek
Registration date : 09.08.2009

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimečet srp 15, 2010 10:36 am

ja razmišljam sad o spirali, a dok ju ne stavim koristit ćemo kondome i to je to!
[Vrh] Go down
ira
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
ira


Female
Broj postova : 171
Age : 39
Registration date : 20.05.2010

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimečet srp 15, 2010 10:58 am

ja sam na triqilaru...odmah sam otišla ginu čim sam prvu mengu nakon poroda dobila
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimečet srp 15, 2010 8:16 pm

ja razmisljala o spirali pa odustala.
Koristimo vadi na vrijeme tehniku i ako nisma duze od 3 dana imali Kontracepcija nakon porođaja 81792 onda kondome.
[Vrh] Go down
Perčica
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
Perčica


Female
Broj postova : 235
Age : 36
Lokacija : Ljubljana
Registration date : 13.10.2010

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimečet svi 19, 2011 9:05 am

Ja sam isto razmisljala o spirali, a nekako mi je 5godina isto dug period, i nakraju sam se odlucila za pilule... Mada sam negdje citala da bi se trebali koristiti kondomi dok je jos "frisko" nakon poroda, ne u samo u svrhu kontracepcije nego zastite od infekcija jer da je maternica ima neki iscjedak koji je jos stiti... Nemam pojma, uglavnom jeste li vi koristile sta??
[Vrh] Go down
Danijela
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
Danijela


Female
Broj postova : 353
Registration date : 10.12.2009

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimečet svi 19, 2011 10:05 am

Ja sam sad uzela pilule,ali ih još nisam počela piti....čekam mengu
[Vrh] Go down
Kikica
Vrhunska tipkalica
Kikica


Female
Broj postova : 11546
Lokacija : Pula
Registration date : 27.10.2010

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimečet svi 19, 2011 11:23 am

Mi kondome...ja sam dlakava kao majmun i rađe ću ovako nego da još od tih tableta odlakavim, a onda će mi početi dlake iz očiju rasti.
[Vrh] Go down
Perčica
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
Perčica


Female
Broj postova : 235
Age : 36
Lokacija : Ljubljana
Registration date : 13.10.2010

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimečet svi 19, 2011 11:42 am

A da? A meni je rekla gin. da ih odma mogu uzimati, tako sam i procitala u knjizici. pise samo da prvi tjedan dok ih pijem koristim kondome. I ove tablete imaju samo jedan hormon za razliku od drugih tableta i nemaju nikakvih nuspojava kao druge tablete. Zovu se Cerazette i jedina mana im je da se moraju piti svaki dan u isto vrijeme a meni to ne predstavlja neki problem. Kontracepcija nakon porođaja 386911
[Vrh] Go down
Kikica
Vrhunska tipkalica
Kikica


Female
Broj postova : 11546
Lokacija : Pula
Registration date : 27.10.2010

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimečet svi 19, 2011 11:50 am

Perčice ne mislim ja samo nakon poroda nego općenito. Navodno sve izazivaju pojačanu dlakavost. Ne znam, ne bi probala ko će se riješiti poslje te šume.
[Vrh] Go down
Zabica
Vrhunska tipkalica
Zabica


Female
Broj postova : 5090
Registration date : 12.05.2010

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimečet svi 19, 2011 11:53 am

I mi kondome.

A dal itko radi provjeru hormona prije nego što uzme pilule ili bilo kakve pretrage?
[Vrh] Go down
Kikica
Vrhunska tipkalica
Kikica


Female
Broj postova : 11546
Lokacija : Pula
Registration date : 27.10.2010

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimečet svi 19, 2011 11:55 am

žabica je napisao/la:
I mi kondome.

A dal itko radi provjeru hormona prije nego što uzme pilule ili bilo kakve pretrage?
To još nisam čula, mada bi trebalo. Moja zaova je promjenila 3 vrste....kao ne pašu joj...deblja, se, mučno joj je i svašta nešto, ali nikada ništa nije radila.
[Vrh] Go down
Danijela
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
Danijela


Female
Broj postova : 353
Registration date : 10.12.2009

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimečet svi 19, 2011 11:58 am

žabica je napisao/la:
I mi kondome.

A dal itko radi provjeru hormona prije nego što uzme pilule ili bilo kakve pretrage?
Mene je poslala vaditi krv u laboratorij
[Vrh] Go down
Zabica
Vrhunska tipkalica
Zabica


Female
Broj postova : 5090
Registration date : 12.05.2010

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimečet svi 19, 2011 12:00 pm

E pa to meni nije jasno. Zašto ne rade pretrage. Moja mama je htjela uzimati hormone koji odgađaju menopauzu i za njih je morala raditi pretrage koje su pokazale da ih ne smije uzimati. Hormoni su hormoni.
[Vrh] Go down
Zabica
Vrhunska tipkalica
Zabica


Female
Broj postova : 5090
Registration date : 12.05.2010

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimečet svi 19, 2011 12:00 pm

Danijela svaka čast tvojoj ginici
[Vrh] Go down
Kikica
Vrhunska tipkalica
Kikica


Female
Broj postova : 11546
Lokacija : Pula
Registration date : 27.10.2010

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimečet svi 19, 2011 12:02 pm

Danijela je napisao/la:
žabica je napisao/la:
I mi kondome.

A dal itko radi provjeru hormona prije nego što uzme pilule ili bilo kakve pretrage?
Mene je poslala vaditi krv u laboratorij

Svaka čast!!!!
[Vrh] Go down
nanino
Vrhunska tipkalica
nanino


Female
Broj postova : 2921
Age : 41
Lokacija : moj dom je dolje u predgrađu,od centra prema zapadu...
Registration date : 09.07.2009

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimečet svi 19, 2011 1:01 pm

ja sam došla nakon poroda kod svoje ginićke,naravno nju nisam ni vidla već mi je sestra napisala recept za cilest i kad sam dobila mengu sam ih počela piti...
ali opako razmišljam o mireni...
[Vrh] Go down
lola
baba
baba
lola


Female
Broj postova : 543
Age : 34
Lokacija : dalmatinka sam
Registration date : 05.10.2010

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimečet svi 19, 2011 2:04 pm

ja to neuzimam ali bi mogla poceti
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimečet svi 19, 2011 2:27 pm

Ja ću kad rodim i čim budem mogla opet staviti spiralu , meni se spirala super!
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimesub svi 21, 2011 7:01 pm

Josiupa jesul ti menstruacije obilnije od spirale? Ja sam inace slabokrvna pa me strah stavit spiralu.
[Vrh] Go down
lola
baba
baba
lola


Female
Broj postova : 543
Age : 34
Lokacija : dalmatinka sam
Registration date : 05.10.2010

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimesub svi 21, 2011 10:31 pm

najsigurnije metode od Kontracepcija nakon porođaja 81792
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimened svi 22, 2011 7:29 am

Nije čak sam manje krvarila i kraće mi traju, prije sam znala 6 dana imati a sa spiralom 4-5 dana ali zadnja dva dana je samo prljhanje uloška! i ja sam slabokrvna! Ja spiralu toplo preporučam!
Ja sam imala nova T spiralu oko 300 kn košta!
[Vrh] Go down
Perčica
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
Perčica


Female
Broj postova : 235
Age : 36
Lokacija : Ljubljana
Registration date : 13.10.2010

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimesri svi 25, 2011 11:53 am

Ja sam razmisljala o spirali, ali mi je 5godina nekako predug period, a ove pilule koje mi je dala moja gin su sa samo jednim hormonom i nemaju nikakve utjecaje ni na dojenje niti imaju nuspojave, I prije nego mi ih je dala mi je postavila dosta pitanja i pogledala moje nalaze, isto mi ih nije dala tek tako. Jos ih nisam pocela piti ali planiram od sljedeceg tjedna, pa cemo vidjeti! :Kontracepcija nakon porođaja 13329
[Vrh] Go down
Giovanna
Moderator
Moderator



Female
Broj postova : 2862
Age : 35
Lokacija : Zadar
Registration date : 30.01.2008

Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitimesri svi 25, 2011 2:11 pm

percice rekla sam ti vec da ces mi dilati te pilule kad rodim Kontracepcija nakon porođaja 386911
ljubi leicu Kontracepcija nakon porođaja 742194
[Vrh] Go down
Sponsored content





Kontracepcija nakon porođaja Empty
PostajNaslov: Re: Kontracepcija nakon porođaja   Kontracepcija nakon porođaja Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Kontracepcija nakon porođaja
[Vrh] 
Stranica 1 / 4.Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Kontracepcija
» krvarenje nakon poroda...
» Redovito cijepljenje nakon 1,5 godine
» opadanje kose nakon poroda

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Trudnoća i porod :: Sve o porodu-
Forum(o)Bir: