Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Seksualni razvoj djeteta

Go down 
+13
Giovanna
*Dijana*
Nana-St
ninanana
vedrana87
Tina
Aca
zvrk06
Angie
Josipa
ivany
ninana
leobaby
17 posters
Go to page : 1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimepon stu 30, 2009 11:35 am

Djeca i seksualnost
Između 2. i 4. godine djetetovog života razvija se njegov spolni identitet, odnosno svjesnost o tome kojem spolu pripada.

Ako ste roditelj dojenčeta, malog djeteta ili predškolca, vrlo lako je moguće da o seksualnom razvoju svog djeteta razmišljate na način: „Ma ima on/ona za to još jaaako puno vremena“. Ne tako davno, do prije nekoliko desetaka godina, smatralo se da se seksualnost javlja tek prilikom ulaska djeteta u adolescentne godine. Danas sa sigurnošću možemo tvrditi kako razvoj seksualnosti započinje mnogo ranije, doslovce od dana djetetova rođenja. Svako dijete će tijekom svog odrastanja proći određene razvojne faze, kako u svom fizičkom, emocionalnom i intelektualnom, tako i u seksualnom razvoju. Svaku od faza razvoja seksualnosti prate različite fizičke promjene te složeni osjećaji povezani sa seksualnošću. Važno je naglasiti da su sva djeca različita i da se razvijaju na svoj način, sebi prilagođenom brzinom. Navedene faze služe kao putokazi za bolje razumijevanje ponašanja vašeg djeteta.

Faze seksualnog razvoja
Mala djeca (0-3 godine)

Djeca doživljavaju seksualne osjećaje od samog rođenja.
Najranija emocionalna privrženost dojenčeta njegovim roditeljima stvara se putem fizičkog kontakta (držanje, nošenje, dodirivanje, grljenje, ljubljenje, maženje, golicanje...) kojim roditelji izražavaju svoju ljubav prema djetetu, a što predstavlja osnovu za razvoj zrelijih oblika intimnosti i ljubavi, važnih komponenata „odrasle“, zrele seksualnosti.

Dječaci ranije otkrivaju svoje spolne organe od djevojčica.
Dječaci često imaju vidljive erekcije (često refleksnog tipa).

Dodirivanje područja spolnih organa započinje rano u životu djeteta, najčešće tijekom druge polovice 1. godine (npr. kod dojenčeta tijekom promjene pelena), a smatra se potpuno normalnim ponašanjem usmjerenim prema dječjem istraživanju i određivanju granica svog tijela, kao i urođenom dječjom radoznalošću. I dječaci i djevojčice se mogu osjećati ugodno prilikom dodirivanja svojih spolnih organa. Najčešće se dodiruju zbog izazivanja ugode ili kako bi se umirili kad su zbog nečeg uznemireni ili zabrinuti.
Masturbacija se javlja između 1. i 3. godine života, te se smatra u potpunosti normalnim i prirodnim izražavanjem spolnog ponašanja u toj dobi. U ovoj ranoj dobi, masturbacija je kod djeteta češće popraćena osjećajem ponosa i potrebom za pokazivanjem.
Između 2. i 4. godine djetetovog života razvija se njegov spolni identitet, odnosno svjesnost o tome kojem spolu pripada. Djeca ove dobi počinju razumijevati po čemu se međusobno razlikuju djevojčice i dječaci, te počinju sebe primjereno svrstavati u jednu od tih dviju skupina.

Vrtićka i predškolska dob (3-7 godina)

Ovo razdoblje karakterizira povećanje interesa djeteta za vlastitu spolnost pa tako ono može postati zaokupljeno razlikama u pozama tijekom mokrenja ili za igru „pokaži mi što imaš“ u kojoj si djeca međusobno pokazuju svoje spolne organe (ta igra postaje značajno rjeđa u 5. godini života, kada djeca postaju prirodno sramežljivija).

Djeca ove dobi uče da je masturbacija nešto što se radi kad si sam, u okrilju vlastite intime.
Razvija se snažan osjećaj spolnog identiteta te dijete nastavlja još svrsishodnije istraživati vlastito tijelo. Intenzivno se razvija i djetetova emocionalnost, što se najviše može vidjeti u potrebi djeteta da grli i ljubi svoje roditelje, kao i druge bliske osobe.
U 4. i 5. godini života djetetova seksualnost postaje društvena, odnosno počinje uključivati vršnjake. U ovom razdoblju česte su igre među djecom suprotnog spola kojima djeca imitiraju odrasle, primjerice igre „mame i tate“ ili „doktora“.

U 6. godini života dolazi do povećanog razvoja djetetova pojma o sebi zbog čega dijete postaje sramežljivije, svjesnije društvenih ograničenja izražavanja svog seksualnog ponašanja te ima pojačanu potrebu za privatnošću.
U ovom razdoblju dijete postaje dovoljno „odraslo“ da razumije kako ga nitko (čak ni članovi obitelji ni osobe od povjerenja) nikad ne smije dodirivati na bilo koji način koji mu izaziva neugodu.

Dijete ove dobi nastavlja „upijati“ stavove svojih roditelja o seksualnosti, npr. kako roditelji reagiraju na osobe suprotnog spola ili kako se odnose prema vlastitoj nagosti.
Ostalo na: http://www.roditelji.hr/mojedijete/djecja-seksualnost.html
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimepon stu 30, 2009 12:05 pm

Seksualni razvoj djeteta 31338
[Vrh] Go down
ivany
Moderator
Moderator
ivany


Female
Broj postova : 3004
Age : 41
Lokacija : kod Osijeka
Registration date : 03.02.2008

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimepon stu 30, 2009 2:20 pm

Seksualni razvoj djeteta 635904
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimepon stu 30, 2009 3:34 pm

ivany ija to mislim ali mm ce imati vise problema jer su sinovi i vise ce s njim o tome pricati.
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimeuto tra 20, 2010 8:57 pm

Ninana blago tebi, ja ću imat pune ruke posla! Seksualni razvoj djeteta 386911
Za sada znbaju da su one curice i da imaju koke! Seksualni razvoj djeteta 967987
[Vrh] Go down
Angie
Odana forumašica
Angie


Female
Broj postova : 1949
Age : 45
Lokacija : selo na ulazu u zagreb...
Registration date : 12.04.2010

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimesri tra 21, 2010 12:36 pm

he he prije par tjedana ja u kuhinji,a moj marko u boravku,nekako se umirio,kad ja pogledam imam šta vidjet,on trlja maloga na ćošak fotelje Seksualni razvoj djeteta 671778
nisam znala kako se prestat smijat,a kamloli da se skoncentriram kako da reagiram Seksualni razvoj djeteta 671778
[Vrh] Go down
zvrk06
Admin
zvrk06


Female
Broj postova : 12186
Age : 35
Lokacija : Dalmacija u mom oku
Registration date : 30.01.2008

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimesri tra 21, 2010 12:52 pm

Angie je napisao/la:
he he prije par tjedana ja u kuhinji,a moj marko u boravku,nekako se umirio,kad ja pogledam imam šta vidjet,on trlja maloga na ćošak fotelje Seksualni razvoj djeteta 671778
nisam znala kako se prestat smijat,a kamloli da se skoncentriram kako da reagiram Seksualni razvoj djeteta 671778

a jooj Seksualni razvoj djeteta 671778 Seksualni razvoj djeteta 671778 Seksualni razvoj djeteta 671778
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimesri tra 21, 2010 1:12 pm

Uh, ja neznam bas kak bi reagirala.Malo onako Seksualni razvoj djeteta 877388 i Seksualni razvoj djeteta 34451 , ali znam da je to sve normalno, tako da sve pet.Vjerujem da je bilo smijesno za vidjeti Seksualni razvoj djeteta 386911
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimesri tra 21, 2010 1:14 pm

uf ni ja neznam kako bi reagirala alimogu mislit kolko je smjesan prizor bio Seksualni razvoj djeteta 671778
[Vrh] Go down
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimečet srp 29, 2010 8:44 am

Seksualni razvoj djeteta 671778
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
Tina
Moderator
Moderator
Tina


Female
Broj postova : 1187
Age : 34
Lokacija : Zagreb
Registration date : 12.07.2010

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimened kol 01, 2010 10:11 pm

Presmiješno,a to je normalno,pusti dijete nek ima svoju privatnost,nakon nekog vremena skužit će da je to nekaj kaj bu radil kad je sam i dobro,a slatki su kaj god napravili Seksualni razvoj djeteta 386911
[Vrh] Go down
vedrana87
Moderator
Moderator
vedrana87


Female
Broj postova : 2802
Age : 36
Lokacija : osijek
Registration date : 09.08.2009

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimepet stu 05, 2010 2:16 pm

ja sam vam se uplašila sad maloprije...
meni ema počela stalno čačkati koku prije nekih mjesec dana i ne možeš joj dokazati da to ne radi, ona to radi kao da ju svrbi, čak i jastuk stavi između nogu... ne mogu ni opisati kak sam se osjećala, odmah sam vrtila film tko bi ju mogao zlostavljati, već na net vidjet znakove i svašta i onda dođem tu i pročitam da je to normalno...
još ja nju pitam tko ti je to pokazao a ona jadna nitko... eto isprepadala i sebe i dijete...
[Vrh] Go down
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimepet stu 05, 2010 3:06 pm

Je i Leona si je znala tako.
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimepet stu 05, 2010 4:10 pm

ajoj ima ih jos znaci
Ja Acu u Srijedu uhvatila da dira pisu Seksualni razvoj djeteta 896458 nije do sad ga dirao
[Vrh] Go down
ninanana
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
ninanana


Female
Broj postova : 470
Age : 52
Registration date : 06.01.2010

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimepet stu 05, 2010 7:10 pm

Moja u zadnje vrijeme često "jaše" loptu, ali potrbuške se valja po njoj. Isto tako "jaše" kut od stola - srećom nije oštar (mislim na mali stol u dnevnom, da ne mislite da segne tako visoko!) Seksualni razvoj djeteta 386911
Ne znam je l' ona to stvarno jaha (kako bi ona rekla) ili je riječ o ugodi.
[Vrh] Go down
Nana-St
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
Nana-St


Female
Broj postova : 430
Age : 41
Lokacija : Kastela
Registration date : 12.10.2010

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimepet stu 05, 2010 7:42 pm

Seksualni razvoj djeteta 199641 Seksualni razvoj djeteta 199641 a sto bi bilo lijepo da uvijek duda i zagljaj rijese sve,
grrr ja se vec sad uspanicim od pomisli na te razgovore,

[Vrh] Go down
vedrana87
Moderator
Moderator
vedrana87


Female
Broj postova : 2802
Age : 36
Lokacija : osijek
Registration date : 09.08.2009

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimepet stu 05, 2010 8:31 pm

ja sam se šokirala i nije mi uopće bilo ugodno, a vidim da uošpče nisam napisala da sam ju danas vidjela u svojoj sobi sjedi na podu skinula gačice i sa malim usisavačem se "dira"
kad sam mm rekla on mi je rekao de molim te, pa ona je još beba... ali eto štošta još moramo učiti i to čemo i naučiti sa vremenom, hvala bogu na internetu jer sam ju već htjela voditi doktoru na pregled... a sa mamom o tom pričati nema šanse... svi su neki stidljivi po tom pitanju...
voljela bi naučiti kako ispravno ju naučiti o seksualnosti da ne potičem nešto i da ne potiskujem nešto i da svaki problem koji bude imala u budučnosti da mi se ne boji priznat, a opet da se zna paziti
premda mi je i sad neugodno ju vdijet tako ali pregrmit ću, ne želim joj neke traume utisnuti pa da ima posljedice kad bude veća
[Vrh] Go down
ninanana
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
ninanana


Female
Broj postova : 470
Age : 52
Registration date : 06.01.2010

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimepet stu 05, 2010 9:50 pm

vedrana87 je napisao/la:
ja sam se šokirala i nije mi uopće bilo ugodno, a vidim da uošpče nisam napisala da sam ju danas vidjela u svojoj sobi sjedi na podu skinula gačice i sa malim usisavačem se "dira"
kad sam mm rekla on mi je rekao de molim te, pa ona je još beba... ali eto štošta još moramo učiti i to čemo i naučiti sa vremenom, hvala bogu na internetu jer sam ju već htjela voditi doktoru na pregled... a sa mamom o tom pričati nema šanse... svi su neki stidljivi po tom pitanju...
voljela bi naučiti kako ispravno ju naučiti o seksualnosti da ne potičem nešto i da ne potiskujem nešto i da svaki problem koji bude imala u budučnosti da mi se ne boji priznat, a opet da se zna paziti
premda mi je i sad neugodno ju vdijet tako ali pregrmit ću, ne želim joj neke traume utisnuti pa da ima posljedice kad bude veća

Nemoj se brinuti radi toga, zaista. Ja se uopće ne brinem što moja cura jaše loptu i stol Seksualni razvoj djeteta 386911
To je sve prirodno i dio je odrastanja i dječjih istraživanja.
Ne govorim napamet. To što sam u svom postu napisala da nisam sigurna je l' stvarno jaše ili joj to stvara ugodu, to nije znak moje zabrinutosti, već čisto znatiželje je li to ona počela s istraživanjima.
Ne pričam napamet. Ja sam majka 19-godišnjaka i 2-godišnjakinje. Pa eto, ako ti je lakše, sve sam to već jednom prošla, ali s momčićem koji je također imao faze istraživanja, a ipak je danas odrastao u mladića na kojeg sam silno ponosna!
(Jedino večeras malo zabrinuta jer je na brucošijadi Seksualni razvoj djeteta 877388 )

P.S. Nemoj davati puno značaja tome, jedino ju upozori da se ne ozljedi kad je u pitanju stvar poput te igračke ili tako nešto. Ovo diranje i jahanje i stavljanje jastuka između nogicu i sl. zanemari. Prihvati to kao njeno eksperimentiranje i upoznavanje same sebe.
[Vrh] Go down
Angie
Odana forumašica
Angie


Female
Broj postova : 1949
Age : 45
Lokacija : selo na ulazu u zagreb...
Registration date : 12.04.2010

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimepet stu 05, 2010 11:02 pm

vedrana sorry,al odmah sam se sjetila parodije na mrak film,kad onaj duffy sauga maloga sa usisavačem Seksualni razvoj djeteta 671778 Seksualni razvoj djeteta 671778 Seksualni razvoj djeteta 671778
[Vrh] Go down
ninanana
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
ninanana


Female
Broj postova : 470
Age : 52
Registration date : 06.01.2010

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimepet stu 05, 2010 11:08 pm

Angie je napisao/la:
vedrana sorry,al odmah sam se sjetila parodije na mrak film,kad onaj duffy sauga maloga sa usisavačem Seksualni razvoj djeteta 671778 Seksualni razvoj djeteta 671778 Seksualni razvoj djeteta 671778


DŽizuuuuuuus, ti si luda! Seksualni razvoj djeteta 671778
[Vrh] Go down
*Dijana*
Moderator
Moderator
*Dijana*


Female
Broj postova : 9835
Age : 36
Registration date : 16.01.2010

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimesub stu 06, 2010 10:15 am

angieee!! kućo stara!! to se samo ti moreš sjetiti takvih stvari!!

ti si luda ko šibaa!! Seksualni razvoj djeteta 671778 Seksualni razvoj djeteta 671778 Seksualni razvoj djeteta 671778 Seksualni razvoj djeteta 671778 Seksualni razvoj djeteta 671778

Seksualni razvoj djeteta 671778

trbuh me boli od smijeha!! Seksualni razvoj djeteta 671778 Seksualni razvoj djeteta 671778 Seksualni razvoj djeteta 602511

eh,da,ja kad svoju tenu odmotam njoj su odma prsti dolje,i dira se! Seksualni razvoj djeteta 959498

ono,kažem joj da nesmije to dirat,ona se meni smijee!! Seksualni razvoj djeteta 635904
[Vrh] Go down
ninanana
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
ninanana


Female
Broj postova : 470
Age : 52
Registration date : 06.01.2010

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimesub stu 06, 2010 3:21 pm

Eto - obrisano!


Zadnja promjena: ninanana; sub stu 06, 2010 7:02 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
*Dijana*
Moderator
Moderator
*Dijana*


Female
Broj postova : 9835
Age : 36
Registration date : 16.01.2010

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimesub stu 06, 2010 4:02 pm

i nije baš neka usporedba ali ok... Seksualni razvoj djeteta 386911 Seksualni razvoj djeteta 386911 Seksualni razvoj djeteta 386911
[Vrh] Go down
ninanana
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
ninanana


Female
Broj postova : 470
Age : 52
Registration date : 06.01.2010

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimesub stu 06, 2010 6:58 pm

*Dijana* je napisao/la:
i nije baš neka usporedba ali ok... Seksualni razvoj djeteta 386911 Seksualni razvoj djeteta 386911 Seksualni razvoj djeteta 386911

Nisi se valjda uvrijedila???
[Vrh] Go down
Angie
Odana forumašica
Angie


Female
Broj postova : 1949
Age : 45
Lokacija : selo na ulazu u zagreb...
Registration date : 12.04.2010

Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitimesub stu 06, 2010 8:35 pm

a kaj je obrisano???? Seksualni razvoj djeteta 959498
[Vrh] Go down
Sponsored content





Seksualni razvoj djeteta Empty
PostajNaslov: Re: Seksualni razvoj djeteta   Seksualni razvoj djeteta Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Seksualni razvoj djeteta
[Vrh] 
Stranica 1 / 3.Go to page : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» 5 zabluda o odgoju djeteta
» Iznenadni gubitak djeteta
» razvoj govora
» Malo o prehrani djeteta

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Djeca :: Razno-
Forum(o)Bir: