Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Kuhanje na G.O.

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Kuhanje na G.O. Empty
PostajNaslov: Kuhanje na G.O.   Kuhanje na G.O. Icon_minitimesri srp 10, 2013 12:06 pm

http://recipeci.com/organizacija-kuhanja-na-godisnjem-odmoru/7399/


Ako ste jedni od onih sretnika koji će godišnji odmor provesti sa familijom negdje na moru i to u apartmanu, onda ste se sigurno već sad počeli baviti mišlju što ponijeti na godišnji odmor od namirnica i što kuhati uopće tamo gdje idete. Ima i onih koji će reći “kako godišnji odmor na kojem se treba kuhati i nije godišnji“, i “kako je jedino pravo ljetovanje jedino i isključivo u hotelu u kojem ne moraš ništa raditi“. No, naravno sve ovisi o tome kakav ste tip osobe i o vašim preferencijama. Meni, od kad sam mama i od kad na ljetovanje idem sa suprugom i djecom, apartmansko ljetovanje na kojem ja kuham je jedina moguća opcija (najčešće i najjeftinija). I ja u tome uživam. Još ako uspijemo pronaći kućicu samo za sebe da nam nitko sa strane ne smeta i da ne moramo stišavati djecu svako malo zbog nekoga, ako nam je plaža 5-10 m od kuće, ako mogu u dvorište ispred kuće skočiti po ružmarin, bosiljak ili origano i ako se ja mogu iz kuhinje otići rashladiti u more – e, to je za mene ljetovanje :D

Prije nego krenete, bilo bi dobro u svakom slučaju dobro se raspitati o smještaju, posebno o tome da li kuhinja u apartmanu raspolaže sa hladnjakom koji uključuje i zamrzivač i o veličini istog. Izdavatelji apartmana često pod zamrzivačem misle na onaj mali pretinac unutar hladnjaka, a u to ne stane puno toga, pa imajte to na umu. Objasnite što vam treba i zašto, i ako treba, inzistirajte na dodatnim fotografijama kako ne bi bilo – ‘nismo znali’ ;) Ja sam se unazad nekoliko godina poprilično dobro izorganizirala glede kuhanja na moru i samim tim si olakšala život na moru. Jer, ako ste u apartmanu, podrazumijeva se da ćete morati skuhati bar jedan obrok na dan i to naravno u doba kada za to imate najmanje volje. Svi ostaju na plaži i uživaju u suncu i moru a vi morate u kuću skuhati ručak za sve. Ehh, da, sve to spada u opis posla jedne mame i domaćice ;) No, sve si to možete olakšati ako se nekoliko tjedana prije putovanja organizirate i napravite dobar plan i raspored.

   Dakle, prvo i osnovno je raspitati se o tome da li u apartmanu u koji idete postoji zamrzivač i koliki je.
   Zatim jedan dan sjesti i na papiru napraviti okvirni jelovnik za onoliko dana koliko planirate biti na moru. Planirajte ona jela koja se mogu skuhati unaprijed, ili potpuno ili bar djelomično, i koja se mogu zamrznuti u više porcija. Na taj ćete si način olakšati i skratiti boravak u kuhinji na moru, jer ćete za ručak eventualno morati napraviti neki prilog i salatu, a to je manji dio posla.
   Zatim krećete u nabavku. Nabaviti morate, osim namirnica koje će vam biti potrebne za kuhanje i prijenosni frižider ili rashladne torbe u kojima ćete transportirati skuhanu zamrznutu hranu do apartmana na moru. Za ovakve prilike uvijek možete rashladne torbe i sav priručni materijal posuditi od prijatelja kojima tada to neće koristiti pa si i na taj način smanjiti troškove.

ŠTO SKUHATI?

   Ćufte u umaku od paradajza – skuhajte ih za npr. dva obroka na moru. Možete po mom receptu ili po nekom sličnom. Možda je bolje ćufte skuhati sa više umaka pa onda zamrznuti.
   Bolognese umak za tjesteninu - skuhajte ga od najmanje 2 kg mljevenog mesa. Radite po ovom osnovnom receptu samo uz više mesa: na luku pržiti mljeveno meso, dodati rajčicu i začine pa pirjati uz dolijevanje vode oko 40 min. Umak nemojte zapržavati, odnosno nemojte dodavati brašno. Ohladite i zamrznite u plastičnim posudicama s poklopcem u onoliko porcija koliko želite. Ovakav umak dobra je baza za razna jela: možete ga jedan poslužiti kao preljev za tjesteninu, samo ga otopite, dolijte malo vode i zakuhajte u njega malo razmućenog brašna; možete u otopljeni umak dodati kukuruz i grah i limenke pa njime puniti tortilje; možete njime nadjenuti svježe tikvice; možete napraviti musaku;
   Popečci od mljevenog mesa (faširanci) - možete ih napraviti koliko želite, zamrzavaju se pojedinačnu na pladnju preko folije, a potom pakiraju u manje vrećice. Na moru ih samo vadite u željenoj količini i pečete. Uz neki prilog na brzinu (npr. rizi-bizi, pirjanu rižu ili restani krumpir) te salatu tako imate jako fini ručak.
   Ćevapi – bilo da ih sami radite, ili da ih kupite u lokalnoj mesnici kojoj vjerujete, ponesite ih zamrznute sa sobom jer dobra su opcija za ručak na brzinu na moru. Uz malo pečenog krumpirića ili samo uz kruh i paradajz, svakako su dobri.
   Knedle sa šljivama – napravite ih i zamrznite u željenoj količini, komadno također. Planirajte ih npr, za jedan obrok u tjednu.
   Jastučići s pekmezom – isto kao i knedle sa šljivama.
   Filana paprika - definitivno jelo koje se može skuhati u većoj količini i zamrznuti u više porcija.
   Sataraš – varivo od paradajza, paprike i luka. Sve povrće narezati; prvo pirjati na ulju luk i papriku, dodati rajčicu, začiniti soli i paprom i pirjati dok sve ne omekša. Ohladiti i pospremiti u plastične posudice s poklopcem u željeni broj porcija. Dobar je kaoo prilog pečenom mesu na brzo ili ga možete umiješati u kuhanu rižu.
   Pileći ili bilo koji drugi saft - skuhati do kraja, jedino ne zapržiti sa brašnom. To možete naknadno nakon odmrzavanja. Za kompletan ručak samo se skuha tjestenina i to je to!

Sve su to jela koja možete skuhati za više obroka a sva se mogu zamrznuti. Računajte i na to da postoje jela koja se mogu skuhati jako brzo i tamo, kao što su Brzi umak od gljiva za tjesteninu, brzinski pužići sa sirom i šunkom a i uvijek se možete pokoji dan ‘švercati’ sa kupovnom pizzom ili piknikom na plaži uz sendviče i hladni paradajz ;)

Na ovakav način, možete si boravak na moru učiniti ugodnijim, jer ne morate se odreći svojih prehrambenih navika na uštrb svojeg zadovoljstva a i uvijek je bolje pojesti nešto domaće u vlastitoj izvedbi. Za skuhati sve ovo ili nešto od ovoga što sam navela isplanirajte si ili jedan cijeli dan u kuhinji ili rasporedite to na nekoliko dana. Ja obično kuham pomalo, svaki dan ponešto i zamrzavam kako skuham. Nekako mi je lakše tako.

KORISNO!

Napravite si doma jelovnik za sve vrijeme boravka na moru, po danima i okačite ga na moru na vidljivo mjesto. Tako će svi uvijek imati uvid u ono što će se jesti, sebi olakšavate posao jer ne morate razmišljati što kuhati drugi dan, a također po potrebi možete na vrijeme nabaviti potrebne svježe namirnice. Po potrebi taj jelovnik onda možete nadopunjavati ili mijenjati s nečim što već iskrsne. (kao što su roštiljade i slična druženja).

Želim Vam svima ugodne ljetne praznike, puno lijepih druženja i naravno, dobar tek i na moru! ;)

Vaša Sandra
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
nanino
Vrhunska tipkalica
nanino


Female
Broj postova : 2921
Age : 41
Lokacija : moj dom je dolje u predgrađu,od centra prema zapadu...
Registration date : 09.07.2009

Kuhanje na G.O. Empty
PostajNaslov: Re: Kuhanje na G.O.   Kuhanje na G.O. Icon_minitimečet srp 11, 2013 1:08 pm

svaka čast kome se da svaki dan na moru kuhati....rađe biram hotel i puni pansion, ako idemo u app onda smo vani na ručku u restaču, a doručak i večera su predodređeni za nareske, pahuljice, mliijeko i neki namaz... da moram nakuhavati i misliti kaj da nosim sa sobom od hrane mislim da bi rađe birala onda go doma nego na moru..
[Vrh] Go down
Kikica
Vrhunska tipkalica
Kikica


Female
Broj postova : 11546
Lokacija : Pula
Registration date : 27.10.2010

Kuhanje na G.O. Empty
PostajNaslov: Re: Kuhanje na G.O.   Kuhanje na G.O. Icon_minitimečet srp 11, 2013 2:21 pm

Svaka čast ženi na organizaciji, ali ja moram priznati da ni doma ne kuham svaki dan....kuham za dva dana...tako da ne zamrzavam, nešto se može jesti i treći dan....
npr. punjena paprika danas, sutra pečemo jaja, a prekosutra opet paprika...
Na g.o. idem kod mame... nekad je dobro da je mamica daleko... Kuhanje na G.O. 13329
[Vrh] Go down
vedrana87
Moderator
Moderator
vedrana87


Female
Broj postova : 2802
Age : 36
Lokacija : osijek
Registration date : 09.08.2009

Kuhanje na G.O. Empty
PostajNaslov: Re: Kuhanje na G.O.   Kuhanje na G.O. Icon_minitimepet srp 12, 2013 7:10 am

Ja znam da ja uvijek sataraš pravim na moru, nasjeckam povrće i pečem... A večerica negdje vani i to je to...
[Vrh] Go down
nanino
Vrhunska tipkalica
nanino


Female
Broj postova : 2921
Age : 41
Lokacija : moj dom je dolje u predgrađu,od centra prema zapadu...
Registration date : 09.07.2009

Kuhanje na G.O. Empty
PostajNaslov: Re: Kuhanje na G.O.   Kuhanje na G.O. Icon_minitimepet srp 12, 2013 10:51 am

joj sad si me sjetila na sataraš.... aaaa nisam ga jela 100 godina....
sorry na OT
[Vrh] Go down
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Kuhanje na G.O. Empty
PostajNaslov: Re: Kuhanje na G.O.   Kuhanje na G.O. Icon_minitimeuto srp 23, 2013 8:28 pm

http://www.oprah.com/food/Easy-Summer-Recipes_1 još receptića. Kuhanje na G.O. 13329
http://www.oprah.com/food/Easy-Summer-Recipes Ljetni..
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
*Dijana*
Moderator
Moderator
*Dijana*


Female
Broj postova : 9835
Age : 36
Registration date : 16.01.2010

Kuhanje na G.O. Empty
PostajNaslov: Re: Kuhanje na G.O.   Kuhanje na G.O. Icon_minitimesri srp 24, 2013 12:01 pm

Kuhanje na G.O. 31338 ideje!!
mi idemo već sad, 4.god za redom,i svake god.kuham(o)
na moru! i,hranu si nosimo,jer je tu jeftinije,svakak! Kuhanje na G.O. 66333
Prošle god.išli smo na ručak,u restač i nikad više!
platili masno,a najeli se ništ!Kuhanje na G.O. 896458 neću ni sjetit se!
ugl.nikakav problem mi nije,dapače! no,neda mi se nakuhavat
pola dana,uvijek je to nekaj brzinski i super!
[Vrh] Go down
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Kuhanje na G.O. Empty
PostajNaslov: Re: Kuhanje na G.O.   Kuhanje na G.O. Icon_minitimesri srp 24, 2013 2:18 pm

http://www.femina.hr/clanak/index/r/13/c/3771/se/carstvo-uzitaka_lagane-salate-idealne-za-vruce-dane

Dijana, tak i moji rade. Kuhanje na G.O. 31338
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
Kikica
Vrhunska tipkalica
Kikica


Female
Broj postova : 11546
Lokacija : Pula
Registration date : 27.10.2010

Kuhanje na G.O. Empty
PostajNaslov: Re: Kuhanje na G.O.   Kuhanje na G.O. Icon_minitimesri srp 24, 2013 8:46 pm

Mi smo u nedjelju bili na ručku u restaču u gradu, ali u onome koji radi cijelu godinu pa su cijene OK...
Uglavnom piletina na žaru, pomfrit, tartar, kruh (domaći) salata po uzboru....porcija 40 kn....
Ja pila 3 dcl točenog, mm Bitter Lemon....ceh 120kn....
Restorani koji rade samo ljeti, pesebno u turističkim naseljima kao moj Medulin su prepreskupi i to bi ovdje platila preko 200kn sigurno...
[Vrh] Go down
*Dijana*
Moderator
Moderator
*Dijana*


Female
Broj postova : 9835
Age : 36
Registration date : 16.01.2010

Kuhanje na G.O. Empty
PostajNaslov: Re: Kuhanje na G.O.   Kuhanje na G.O. Icon_minitimečet srp 25, 2013 7:16 am

i platili smo više od 200kn,i nije problem u tome,nego ni
hrana ne valjala bila! o tome se radi,zato mi je i žal para,
da smo se najeli kak spada,da bi riječ rekla a kamoli slovo!
Možda smo,od svih tam restača doduše pogodili u krivi!
[Vrh] Go down
Kikica
Vrhunska tipkalica
Kikica


Female
Broj postova : 11546
Lokacija : Pula
Registration date : 27.10.2010

Kuhanje na G.O. Empty
PostajNaslov: Re: Kuhanje na G.O.   Kuhanje na G.O. Icon_minitimečet srp 25, 2013 8:57 am

Ja samo znam da su preskupi i da su porcije male i da ono što ti taj dan ponude kao specijalitet dana je zapravo staro meso koje pod hitno moraju taj dan potrošiti inače se sutra baca...
[Vrh] Go down
*Dijana*
Moderator
Moderator
*Dijana*


Female
Broj postova : 9835
Age : 36
Registration date : 16.01.2010

Kuhanje na G.O. Empty
PostajNaslov: Re: Kuhanje na G.O.   Kuhanje na G.O. Icon_minitimečet srp 25, 2013 10:21 am

Super! Kuhanje na G.O. 386911
[Vrh] Go down
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Kuhanje na G.O. Empty
PostajNaslov: Re: Kuhanje na G.O.   Kuhanje na G.O. Icon_minitimepet srp 26, 2013 7:36 pm

http://www.gastro.hr/Deserti-bez-kuhanja-i-pecenja-6727.aspx?utm_source=Facebook&utm_medium=Status&utm_campaign=FB+page+statusi
I desertići. Kuhanje na G.O. 787301
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Kuhanje na G.O. Empty
PostajNaslov: Re: Kuhanje na G.O.   Kuhanje na G.O. Icon_minitimeuto srp 30, 2013 6:58 am

http://www.foodie.com/discover/recipes Kuhanje na G.O. 100804
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Kuhanje na G.O. Empty
PostajNaslov: Re: Kuhanje na G.O.   Kuhanje na G.O. Icon_minitimečet ruj 12, 2013 7:25 pm

http://zena.hr/clanak/kuhanje/ljetne_salate_hranjiv_rucak_koji_ce_tijelo_opskrbiti_potrebnim_nutrijentima/8479
Nek se i ovo nađe, dobro dođe. Kuhanje na G.O. 13329 
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
Sponsored content





Kuhanje na G.O. Empty
PostajNaslov: Re: Kuhanje na G.O.   Kuhanje na G.O. Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Kuhanje na G.O.
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Razno :: Recepti-
Forum(o)Bir: