Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Kako naučiti dijete na kahlicu

Go down 
+17
roko i mama
Enea
meli
ivana86
didzi
garfieldic
becky
žuža
mamajaja
Mateja
Josipa
ivany
Nataly
Aca
happyness
zvrk06
leobaby
21 posters
Go to page : 1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimečet oľu 27, 2008 6:15 pm

Učenje djece na kahlicu često kod roditelja izaziva veliku tjeskobu. Mnogi to vide kao neko natjecanje – što se ranije njihovo dijete nauči na kahlicu, smatraju da je pametnije, a oni bolji roditelji. Ovo je naravno potpuna besmislica! Ako pokušavate dijete naučiti na kahlicu prije nego je on ili ona spremna, to je izvrstan recept za frustracije i traumatiziranost djece.
Sve se dešava u svoje vrijeme. Što se manje borite protiv toga, to bolje za vas i vaše dijete. Vaše će dijete biti spremno za to jednog dana i tada će čitav proces biti mnogo lakši i manje stresan. Ne uspoređujte svoje dijete sa susjedovim djetetom. To ništa ne dokazuje!

Svako je dijete drugačije i u tome je čar. Naučite to cijeniti. Većina djece djece počne učiti na kahlicu oko druge ili treće godine, iako ima iznimaka koje već to savladaju sa 20 mjeseci. Dječacima u pravilu treba duže da nauče ići na kahlicu nego djevojčicama. Gotovo sva djeca nauče sama ići na zahod do četvrte godine, iako se mokrenje u krevet može nastaviti i do pete godine kod otprilike 10% djece. Nema potrebe da žurite sa tim, jer bi se mogli suočiti sa drugim težim problemima.

Bez obzira na to morate se potruditi da pripremite dijete na kahlicu. Evo nekoliko znakova koji će vam pokazati da je dijete spremno za kahlicu i kako im pomoći u navikavanju.

1. Prije nego počnete navikavati dijete na kahlicu, važno je da upoznate dijete sa dijelovima tijela, njihovim funkcijama i nazivom koji ćete koristiti za obavljanje nužde (najčešće “pipi” ili “kaka”).

2. Iako se neki protive ovom, nije loše da dijete vidi roditelja, po mogućnosti istog spola, kako koristi WC. Na taj način će dijete shvatiti da je to nešto prirodno, a neće, kako neki tvrde, traumatizirati dijete. Pričajte o tome kao o stvari koju rade odrasli. Ovo će pripremiti vaše dijete prvo na kahlicu, a zatim i na veliki WC. Ovo će pomoći u učenju jer sva djeca žele raditi ono što rade odrasli. Možete dozvoliti djetetu da pusti vodu da se navikne na cijeli proces.

3. Kako se približava vrijeme za učenje na kahlicu, izvadite kahlicu van i ostavite je na vidnom mjestu. Recite onda djetetu što je to i za što služi. Ali nemojte ga siliti odmah da sjedne. Samo mu recite za početak da će je koristiti jednog dana.

Potražite slijedeće znakove spremnosti:

1. Kako bi pomogli djetetu da vam kaže da li je suho ili mokro, možete pokazati pelenu čim se popiški. Da učvrstite ideju kako je lijepo biti čist i suh, čim prije promijenite pelenu, bez obzira da li ste to sami primjetili ili vam je dijete reklo. Isto tako pohvalite dijete kad vam kaže da mu trebate promijeniti pelenu.

2. U početku, djeci je teško fizički podnijeti sjedenje na kahlici. Nisu stabilni i mogu pasti s nje. Također ne dobivaju dovoljno upozorenja da bi im se mogla dogoditi nezgoda, što može dovesti do frustracije prilikom odlaska u kupaonicu i skidanja odjeće. Ako vam se to dešava, bolje da pričekate još koji mjesec.

3. Može li pratiti vaša uputstva i instrukcije? Može li vas na primjer poslušati i uzeti list toaletnog papira i baciti ga u WC? Ako ne može ili ako tvrdoglavo odbija, tada prije trebate riješiti taj problem.

4. Da li ste primjetili znakove kontrole mjehura i crijeva? Na primjer, da li dijete redovito obavlja veliku nuždu u isto vrijeme? Da li mu je stolica čvrsta i uredna? Može li ostati suho nekoliko sati i budi se suho nakon spavanja? Ako ne može, još nije u stanju dovoljno dugo izdržati da stigne do WC-a. S druge strane, ne dozvolite da se dijete napreže ili osjeća bol dok se pokušava suzdržati jer to može dovesti do cijelog niza problema kojih ćete se teško riješiti.

5. Kao dio pripreme za navikavanje na kahlicu, uklonite vašem djetetu sve negativne primisli o kahlici. Neka se djeca boje puštanja vode ili da će upasti u WC. Prije svega morate to riješiti. Vaše se dijete treba radovati danu kada će savladati odlazak na WC poput odraslih.

Ako želite sami inicirati učenje, ostavite djetetu pelenu, ali počnite ga u određenim intervalima stavljati na kahlicu i ostavite ga malo sjediti, čak i ako ne obavi nuždu. Ovo radite nekoliko tjedana i većina djece tada sama počne tražiti da ide na zahod, a nuždu koju su do sada obavljali u pelene, rade u kahlicu. Nemojte se obeshrabriti ako ovo ne profunkcionira odmah, jednostavno se vratite nazad na pelene. To znači da dijete još nije spremno i morat ćete još pričekati. Ako stvarno imate sreće, možda imate jedno od djece koje jednostavno odbija nositi pelene i želi obaviti nuždu u kahlicu. Budite spremni na povremene nezgode na početku. Često se dešava da napravite jedan korak naprijed, dva koraka unatrag. Baš kada pomislite da ste vi i kahlica pobijedili, dijete odjednom počne opet tražiti pelenu. To nije neuobičajeno i ako stvarno inzistiraju na peleni, stavite mu opet i počnite iznova kroz dan-dva pitajući dijete da li želi opet na zahod. Samo nemojte prisiljavati dijete, ako ono samo nije spremno.

Ako ste dobro obavili sve pripreme, nećete imati prevelikih poteškoća sa navikavanjem djeteta na kahlicu. Upamtite da morate nagrađivati djetetov uspjeh, ali ga ne smijete kažnjavati za neuspjeh.

Izvor: Zena.hr
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
zvrk06
Admin
zvrk06


Female
Broj postova : 12186
Age : 35
Lokacija : Dalmacija u mom oku
Registration date : 30.01.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimepet oľu 28, 2008 8:22 am

Ovo će mi dobro doć Kako naučiti dijete na kahlicu 289276
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net
happyness
Vrhunska tipkalica



Female
Broj postova : 3218
Lokacija : Varaždin
Registration date : 30.01.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimepet oľu 28, 2008 11:48 am

zvrk06 je napisao/la:
Ovo će mi dobro doć Kako naučiti dijete na kahlicu 289276

veeeliki potpis.
[Vrh] Go down
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimesub oľu 29, 2008 8:46 am

I nama! Kako naučiti dijete na kahlicu 743693
[Vrh] Go down
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimepon svi 26, 2008 11:04 am

Cure ne znam kakvu kahlicu kupiti... Kako naučiti dijete na kahlicu 337109
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
Nataly
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
Nataly


Broj postova : 415
Lokacija : Grad na Dravi
Registration date : 04.02.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimepon svi 26, 2008 12:37 pm

Nemoj ništa posebno,jedino da od naprijeda bude nešto viša da ne bi piškila van.
Ja sam prvo kupila onu što svira,mislila kao to će biti potica,na kraju je ljepila da ne svira, jer čim bi zasvirala D. je prestao piškiti Kako naučiti dijete na kahlicu 66333
[Vrh] Go down
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimepon svi 26, 2008 12:45 pm

A cijena? Do 50kn je razumna cijena, jel da?
Vidila u turbo limaču neku anatomsku da se dijete ne grbi dok sjedi. Kako naučiti dijete na kahlicu 877388
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
Nataly
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
Nataly


Broj postova : 415
Lokacija : Grad na Dravi
Registration date : 04.02.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimepon svi 26, 2008 12:46 pm

Slažem se da je 50 kn neka razumna cijena..
Za tu anatomsku ne znam ,jer imam od D tako da ih sada nisam ni gledala.
[Vrh] Go down
ivany
Moderator
Moderator
ivany


Female
Broj postova : 3004
Age : 41
Lokacija : kod Osijeka
Registration date : 03.02.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimepon svi 26, 2008 7:32 pm

Naša izgleda kao wc, ima poklopac. Sari je zanimljiv taj poklopac, svaki put kad hoće sjesti na nonu prvo makne poklopac pa sjedne i kad ustane odmah zatvara poklopac. Kako naučiti dijete na kahlicu 386911
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimeuto svi 27, 2008 7:29 am

Imamo najeftinju mislim da je bila oko 15 kn!Imali smi i skuplje npr. kao Ivany wc školjku-nonu ali se brzo pokidala a imali i anatomsku ali je pukla pa je počela curiti!
[Vrh] Go down
happyness
Vrhunska tipkalica



Female
Broj postova : 3218
Lokacija : Varaždin
Registration date : 30.01.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimeuto svi 27, 2008 9:32 am

mi smo kupili ovakvu ( jep, neznam hyper link napraviti) https://2img.net/r/ihimizer/img502/7610/img0002kh6.jpg

nama je super, malo je povišena tak da dijete može normalno sjesti i dići se, a i ima muzikicu da se jelte malo i zabavi, a i nije preskupa bila - 70 kn.
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimeuto svi 27, 2008 10:33 am

Happy nama se takva pokidala , tj Lara je stala na nju i puklo pa ju je štipalo dok je piškila! Kako naučiti dijete na kahlicu 896458

Evo da vidite kakvu wc dasku imamo, za male i velike! http://image6.bubbleshare.com/media/00/1a/41/25/7dcfe5c721d4312140cb0b6dc4d00de6ba50aa10/580x435/CIMG5465_580x435.jpg
[Vrh] Go down
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimeuto svi 27, 2008 10:59 am

Kako naučiti dijete na kahlicu 208799 Wow, pa to je prava bejbi zahodska školjka! Cijena? I di si kupila? Makar ne znam di bi ju stavila... Kako naučiti dijete na kahlicu 959498
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
Mateja
Vrhunska tipkalica
Mateja


Female
Broj postova : 2891
Age : 36
Lokacija : Slavonija
Registration date : 04.02.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimesri svi 28, 2008 8:02 pm

leobaby je napisao/la:
Budite spremni na povremene nezgode na početku. Često se dešava da napravite jedan korak naprijed, dva koraka unatrag. Baš kada pomislite da ste vi i kahlica pobijedili, dijete odjednom počne opet tražiti pelenu. To nije neuobičajeno i ako stvarno inzistiraju na peleni, stavite mu opet i počnite iznova kroz dan-dva pitajući dijete da li želi opet na zahod.
Izvor: Zena.hr

Ovo je slučaj kod nas! Ali strpljivi smo! Kako naučiti dijete na kahlicu 616445
Što se none tiče, mi imamo istu kao Ivany ali je sranje, barem za dečke jer stalno piški van iz nje!
[Vrh] Go down
ivany
Moderator
Moderator
ivany


Female
Broj postova : 3004
Age : 41
Lokacija : kod Osijeka
Registration date : 03.02.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimesri svi 28, 2008 8:13 pm

Sari ništa neode pokraj, ja sam zadovoljna s našom nonom.
[Vrh] Go down
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimepet pro 19, 2008 10:24 am

Još malo o ovoj temi...
Trikovi za izlazak iz pelena
i
Kako smo ostavili pelene
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimepet pro 19, 2008 10:51 am

Kako naučiti dijete na kahlicu 31338 Kako naučiti dijete na kahlicu 31338
[Vrh] Go down
mamajaja
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
mamajaja


Female
Broj postova : 392
Age : 40
Lokacija : Varaždin
Registration date : 21.08.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimesri sij 21, 2009 1:59 pm

Meni Jura otkad može sjediti, sjedi na kahlici. Prvo nije napravil ništ, a sad sve lepo obavi u nju. Ritual nam je u jutro i na večer obavezni ići na kahlicu, a kroz dan po ptrebi-ne forsiram. Sad imam nastavak za djecu za wc i to mu je trenutno totalna fora. Popiški se uvijek, a nekad i pokaka.
Kahlica je najjeftinija moguća, jer ne vidim neke razlike između one za 100 i one za 20 kn. Jednako obavi nuždu(ako hoće) i u jednu i drugu... A daska za wc isto tak. Kahlicu koristimo već skoro 8 mjeseci i nije se ni raspala ni ništ...
Al sve takve stvari radim s malim polako i opušteno i islim da budemo ovo ljeto totalno bez pelena.
[Vrh] Go down
žuža
Vrhunska tipkalica
žuža


Female
Broj postova : 2809
Age : 45
Lokacija : varaždin
Registration date : 03.02.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimesri sij 21, 2009 2:03 pm

lovro neće sjediti na kahlici Kako naučiti dijete na kahlicu 877388 ,a baš imamo super kahlicu -auto kaj smo dobili od mamejaje za ročkas,ali neće Kako naučiti dijete na kahlicu 34451 ,a po ljeti i mi krećemo s odvikavanjem,ali to ne znači da ne budem probala tu i tam....
[Vrh] Go down
zvrk06
Admin
zvrk06


Female
Broj postova : 12186
Age : 35
Lokacija : Dalmacija u mom oku
Registration date : 30.01.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimesri sij 21, 2009 3:07 pm

Bravo za Juru Kako naučiti dijete na kahlicu 38980
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net
becky
baba
baba
becky


Female
Broj postova : 511
Registration date : 20.01.2009

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimesri sij 21, 2009 7:34 pm

stvarno bravo za Juru!
moja se kahlice boji. prvo joj je bila fora i molila me da ju stavljam na nju. i kad bi ju stavila, malo bi sjedila i "mama maki" i moram ju maknut. inače ona nas obavijesti kad joj se kaka i tako jednom ja nju idem stavit na kahlicu. ja njoj objašnjavam, sve polako, smireno i čim sam ju stavila odmah urlik "kakaaaa, nećeeeee, makiiii!". o.k, rano je, ali ne znam uopće kako i kada početi jer sad kad je skužila za kaj služi, zgurala je kahlicu u hodnik Kako naučiti dijete na kahlicu 8544
[Vrh] Go down
ivany
Moderator
Moderator
ivany


Female
Broj postova : 3004
Age : 41
Lokacija : kod Osijeka
Registration date : 03.02.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimesri sij 21, 2009 8:33 pm

Becky ti je nudi, svaki put kad kaže da će kakati, jednom će htjeti sjesti. Kako naučiti dijete na kahlicu 38980

Naša je stajala svugdje i skupljala prašinu, a kad se počela odvikavati od pelena joj bilo zanimljivo sjediti na wc-u (s nastavkom za djecu) tako da nam nona ni netreba, tu i tamo hoće u nju piškiti Kako naučiti dijete na kahlicu 66333
[Vrh] Go down
žuža
Vrhunska tipkalica
žuža


Female
Broj postova : 2809
Age : 45
Lokacija : varaždin
Registration date : 03.02.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimesri sij 21, 2009 8:37 pm

joj danas ja lovriju opet objašnjavala za kaj je kahlica i neće i i stavimo ju ispod kinderbeta i navečer čujem ja on prdi i pitam ga kaj lovro buš kakal i on se najednom zaleti u sobu ide po kahlicu i sjedne se i kaka Kako naučiti dijete na kahlicu 386911 ,oblečeni Kako naučiti dijete na kahlicu 386911 ,ja velim skine mama a on ne ne i stvarno je kakal,eto ja mislim da je dobro da je bar skužil sad čemu služi pa budemo vidli dalje Kako naučiti dijete na kahlicu 782419
[Vrh] Go down
ivany
Moderator
Moderator
ivany


Female
Broj postova : 3004
Age : 41
Lokacija : kod Osijeka
Registration date : 03.02.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimesri sij 21, 2009 8:55 pm

super Lovro Kako naučiti dijete na kahlicu 534560
[Vrh] Go down
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitimesri sij 21, 2009 8:57 pm

Joj, taj naš Lovrek... Kako naučiti dijete na kahlicu 344293
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
Sponsored content





Kako naučiti dijete na kahlicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako naučiti dijete na kahlicu   Kako naučiti dijete na kahlicu Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Kako naučiti dijete na kahlicu
[Vrh] 
Stranica 1 / 3.Go to page : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Kako upropastiti dijete
» kako procjeniti je li dijete dehidrirano?
» 5 trikova kako uspavati dijete
» Kako pravilno odgajati dijete

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Djeca :: Djeca 1-3-
Forum(o)Bir: