Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Široko povijanje

Go down 
+6
nanino
Enea
zvrk06
Angie
ninana
Alice
10 posters
Autor/icaPoruka
Alice
Vrhunska tipkalica
Alice


Female
Broj postova : 2703
Age : 36
Lokacija : BiH
Registration date : 03.01.2010

Široko povijanje Empty
PostajNaslov: Široko povijanje   Široko povijanje Icon_minitimeuto kol 31, 2010 7:16 am

Pravilno i široko povijanje osnovni je preduvjet za pravilan razvoj zgloba kuka i sprečavanje njegova razvojnog poremećaja.

Odabir pravilne odjeće za novorođenče i dojenče posebno je važan jer ona čuva tjelesnu toplinu djeteta i održava čistoću kože.
To se posebno odnosi na pelene i njihovo pravilno korištenje. Za koju će se vrstu pelena majka odlučiti, ovisi isključivo o njoj i financijskim mogućnostima obitelji. Mogu se koristiti samo klasične, tetra - pelene ili u kombinaciji s pelenama za jednokratnu uporabu.
Nakon rođenja koriste se tri klasične pelene ili jednu klasičnu može zamijeniti jednokratna.
Dijete se previja uvijek prije hranjenja, kako bi se izbjeglo vraćanje hrane ili buđenje djeteta nakon obroka.
Prije povijanja kožu treba oprati toplom vodom, trljačicom i blagim sapunom. Posebnu pozornost treba obratiti području oko čmara, spolovilu i naborima kože. Nakon pranja treba ih nježno osušiti mekim ručnikom i zaštititi nekom od dječjih masti. Na tako njegovanu kožu stavlja se jednokratna pelena, zatim tetra - pelena složena na četiri i presavinuta na dvije trećine te treća pelena, tzv. čiripa, koja služi za učvršćivanje. Gornji rub čiripa treba sezati do prsnih bradavica, a donji iznad koljena. Tako se postiže efekt širokog povijanja i učvršćuje kralježnica. Unatoč uporabi jednokratnih pelena, dijete treba povijati prije svakoga obroka jer može doći do nastanka dugotrajnih upalnih promjena na koži djeteta, često izazvanih gljivicama.
Dijete se povija s tri pelene do prvog ultrazvučnog pregleda kod ortopeda. Od njega će majka dobiti upute o daljem povijanju.

autori:Suzana Janković, dr. med.
"Pedeset savjeta za zdravlje"

izvor: zdravlje.hr
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Široko povijanje Empty
PostajNaslov: Re: Široko povijanje   Široko povijanje Icon_minitimeuto kol 31, 2010 7:55 am

Aco bio u sirokom povoju oko 2 sata svega, bilo mi ga zao jer je ljetna beba i bile vrucine velike, a Andrej nije nikako bio u sirokom povoju. Nikad nikakvih problema s kukicima nisu imali i kad sam rekla ortopdu da nisam siroko povijala iznenadio se dobrim nalazima. jesam ja svaki dan radila vjezbice s njima i zbog kukica i zbog grceva kojih srecom nisu ni imali previse.
[Vrh] Go down
Angie
Odana forumašica
Angie


Female
Broj postova : 1949
Age : 45
Lokacija : selo na ulazu u zagreb...
Registration date : 12.04.2010

Široko povijanje Empty
PostajNaslov: Re: Široko povijanje   Široko povijanje Icon_minitimeuto kol 31, 2010 8:11 am

kod nas ne preporučuju široko povijanje,osim ako dijete odmah po rođenju ima klimave kukove ili ako na kontroli ortoped ne preporuči Široko povijanje 13329
čak i marko koji mi je imao klimave kukove,rekli su da je dovoljna pampersica(on je rođen sa 34tj)
[Vrh] Go down
zvrk06
Admin
zvrk06


Female
Broj postova : 12186
Age : 35
Lokacija : Dalmacija u mom oku
Registration date : 30.01.2008

Široko povijanje Empty
PostajNaslov: Re: Široko povijanje   Široko povijanje Icon_minitimeuto kol 31, 2010 8:24 am

Lanu sam široko povijala do prvo uvz kukokova s 2mj. , nalaz je bio uredan, i tamo su nam odma rekli da sad možemo skinit sve i ostavit samo pelenu Široko povijanje 13329
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net
Enea
Moderator
Moderator
Enea


Female
Broj postova : 4789
Lokacija : vz
Registration date : 23.02.2009

Široko povijanje Empty
PostajNaslov: Re: Široko povijanje   Široko povijanje Icon_minitimeuto kol 31, 2010 12:58 pm

zvrk06 je napisao/la:
Lanu sam široko povijala do prvo uvz kukokova s 2mj. , nalaz je bio uredan, i tamo su nam odma rekli da sad možemo skinit sve i ostavit samo pelenu Široko povijanje 13329

isto ko i zvrk,da se ne ponavljam,ali nisam povijala,nego stavila na pampersicu onu pamucnu pelenu deblju,tak mi rekla patronazna
[Vrh] Go down
nanino
Vrhunska tipkalica
nanino


Female
Broj postova : 2921
Age : 41
Lokacija : moj dom je dolje u predgrađu,od centra prema zapadu...
Registration date : 09.07.2009

Široko povijanje Empty
PostajNaslov: Re: Široko povijanje   Široko povijanje Icon_minitimeuto kol 31, 2010 1:38 pm

ja sam miu široko povijala prva 3 mjseca i pazi sad paradoksa:
iz bolnice nakon poroda nas puštaju i kaže glavni pedijatar da je široko povijanje bapska priča i da su to gluposti (ja sam miu ipak pomatala tako jer je bila zima i bila je jako sitna pa joj je i robica najmanja super stajala), dođemo sa 6 tjedana na kontrolu i uzv kukića i kaže ortoped da nastavim obavezno sa širokim povijanjem...mislim tko je sad tu lud???
kažem ortopedu kaj su mi rekli u bolnici i on se počne derati na mene da koga ja misli slušati pedijatra ili ortopeda??? i doslovce me istjerao iz ordinacije! pukla sam ko kokica!!
ja jesam za široko povijanje (pa nisu nas stoljećima bez veze tak pomatali)..
[Vrh] Go down
Tina
Moderator
Moderator
Tina


Female
Broj postova : 1187
Age : 34
Lokacija : Zagreb
Registration date : 12.07.2010

Široko povijanje Empty
PostajNaslov: Re: Široko povijanje   Široko povijanje Icon_minitimeuto kol 31, 2010 3:03 pm

Meni su rekli da široko povijam al sam nakon mjesec dana prestala,a kad sam s 3 mjeseca otišla na uzv su mi rekli da više ne moram Široko povijanje 386911 ,a ja več mjesec dana nisam povijala!
[Vrh] Go down
sam
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
sam


Female
Broj postova : 314
Age : 37
Lokacija : Vukovar
Registration date : 27.06.2008

Široko povijanje Empty
PostajNaslov: Re: Široko povijanje   Široko povijanje Icon_minitimeuto kol 31, 2010 9:52 pm

Mi smo par tjedana drzali kao tetra pelenu na pampersici i to nam je dr rekla da skinemo...kaze u koliko kukovi nisu iscaseni da ne treba nista...a naravno, ako je neki problem, siroko nece bas nista pomoci...tak da se siroko svodi na trediciju i babske pricce....sta bi vani sva djeca bila defektnih kukova po tome??
[Vrh] Go down
vedrana87
Moderator
Moderator
vedrana87


Female
Broj postova : 2802
Age : 36
Lokacija : osijek
Registration date : 09.08.2009

Široko povijanje Empty
PostajNaslov: Re: Široko povijanje   Široko povijanje Icon_minitimeuto kol 31, 2010 10:04 pm

ja sam emu povijala prvih mjesec dana, a onda mi je dok. rekla da više ne moram... a nismo išli na ulz kukića...
a sad sa ivom sam ja široko povijala dok mi nije došla patronažna i rekla da ne moram po ovim vrućinama, a sad 29.9. idemo snimati kukiće
ma i meni su to gluposti jer rijetko tko može pravilno znati previti, a prije su bebe bile dosta slabije, ove današnje većina rođenih oko termina su preko tri i pol kile Široko povijanje 386911
[Vrh] Go down
Tina
Moderator
Moderator
Tina


Female
Broj postova : 1187
Age : 34
Lokacija : Zagreb
Registration date : 12.07.2010

Široko povijanje Empty
PostajNaslov: Re: Široko povijanje   Široko povijanje Icon_minitimesri ruj 01, 2010 3:21 am

Neznam samo znam da svako ima svoju priču o tome dali treba ili ne,ja sam kupila one pelene koje idu preko platnenih,a smiješno mi je to kaj su mi u bolnici rekli da moram široko povijati a ja kod njhovih pelena nisam vidla niš drukčije nego kod pampersica,kad mi je pokazivala maleni je imo običnu jeftinu pelenu na sebi tak da mi je to sve nekak beveze.
Kako koji doktor kaže i razmišlja,ja sad nemam pojma kaj bi to trebalo značit za njegove kukove ako ih široko povijam,nikad prije nisam čula za to pa nisam pojma imala kaj to znači i kaj je to dok mi patronažna nije pokazala s 2 platnene pelene,al kad je došla vručina skinula sam mu tu pelenu viška da se dijete ne safta jadničak kak su mu nogice stajale kad bi ga okrenula na bok,jedna u višak!
[Vrh] Go down
Giovanna
Moderator
Moderator



Female
Broj postova : 2862
Age : 35
Lokacija : Zadar
Registration date : 30.01.2008

Široko povijanje Empty
PostajNaslov: Re: Široko povijanje   Široko povijanje Icon_minitimesri ruj 01, 2010 8:10 am

Tari sam misec dana stavljala onu pelenu koja sluzi za siroko povijanje. Kad smo dosli na kontrolu sa misec dana pedica je rekla da ne tribamo vise, a ni na ultrazvuk nismo isli.
Sve je i vise nego dobro.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Široko povijanje Empty
PostajNaslov: Re: Široko povijanje   Široko povijanje Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Široko povijanje
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Djeca :: Bebe 0-1-
Forum(o)Bir: