Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Važnost kretanja u trudnoći

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Važnost kretanja u trudnoći Empty
PostajNaslov: Važnost kretanja u trudnoći   Važnost kretanja u trudnoći Icon_minitimesri srp 21, 2010 9:05 pm

Redovito i umjereno kretanje u trudnoći može olakšati sam tijek trudnoće i pripremiti organizam za porod. Kretanjem koje je prilagođeno stanju organizma, dakle, postepeno, umjereno i redovito, potičemo neke fiziološke procese u organizmu: raste srčani minutni volumen i broj srčanih otkucaja u minuti i majke i djeteta.

Pažljivim promatranjem majka može opaziti i učestaliji broj djetetovih pokreta kao odgovor na kretanje. Brojne su studije pokazale da kretanje u trudnoći podiže kondiciju organizma te ga na taj način priprema za porod. Prema nekim studijama porod je ne samo subjektivno lakši, nego i brži.

Za žene koje se ni prije trudnoće nisu aktivnije kretale savjetuje se postepeno započeti s fizičkom aktivnosti. Već poslijepodnevne šetnje 3-4 puta tjedno imat će učinka na pripremu organizma. Kretanje koje je primjereno stanju i praćeno adekvatnim unosom kalorija u organizam neće utjecati na porodnu težinu djeteta niti će potaknuti prijevremeni porod, kako se prije smatralo. Majkama koje boluju od gestacijskog dijabetesa kretanje može biti od velike važnosti, osim ako je ono kontraindicirano zbog nekih drugih komplikacija. Uz terapiju dijetom i redovito vježbanje dolazi do puno brže normalizacije razine glukoze u krvi. Ukoliko vaša trudnoća protječe bez komplikacija i odlučili ste se baviti nekim sportom izbjegavajte sve sportove koji mogu dovesti do ozljede abdomena. Treba imati na umu da zbog hormonskog odgovora dolazi do veće gibljivosti svih zglobova u trudnoći pa je na taj način imogućnost ozljede veća.

Povećanje temperature za vrijeme vježbanja može predstavljati opasnost za dijete u ranoj trudnoći oštećujući njegov razvoj, ali organizam je razvio kompenzatorne mehanizme koji u trudnoći odvode višak topline. Ti kompenzatorni mehanizmi nisu neiscrpni te stoga nemojte pretjerivati s vježbanjem za pretoplog vremena i uvijek sa sobom imajte bočicu s vodom ili nekim voćnim napitkom.


(Prof. dr. sc. Marina Ivanišević, dr. med., Nikica Ljubas, dr. med.)

Izvor: http://www.cybermed.hr/
[Vrh] Go down
vedrana87
Moderator
Moderator
vedrana87


Female
Broj postova : 2802
Age : 36
Lokacija : osijek
Registration date : 09.08.2009

Važnost kretanja u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Važnost kretanja u trudnoći   Važnost kretanja u trudnoći Icon_minitimesri srp 21, 2010 10:06 pm

eh ja se kretala i to puno i ništa mi nije pomoglo... a kažu da i kad je beba na zadak da se treba kretati i da je veća mogučnost da će se okrenuti kako spada, ali ni to kod mene nije palilo... jedino što sam relativno malo dobila i sad mi ostao samo stomak!
[Vrh] Go down
Alice
Vrhunska tipkalica
Alice


Female
Broj postova : 2703
Age : 36
Lokacija : BiH
Registration date : 03.01.2010

Važnost kretanja u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Važnost kretanja u trudnoći   Važnost kretanja u trudnoći Icon_minitimečet srp 22, 2010 8:09 am

Ja se stvarno dosta krećem,možda i više nego bi trebala. Al mi nekako odgovara kad se krećem. Odkad mi je trbuh veći rađe idem prošetat do trgovine,pekare i sl nego autom.Naravno navečer ili ranije ujutro šetam jer sam po danu sva uspavana od vrućine.
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Važnost kretanja u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Važnost kretanja u trudnoći   Važnost kretanja u trudnoći Icon_minitimečet srp 22, 2010 8:33 am

Ja sam sa Larom u trudnoći puno šetala a kad sam bila sa Petrom trudna još više ali sam i morala puno oko Lare trčkat jer je bila mala, i mislim da mi je to pomoglo da Petru rodim jako brzo!
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Važnost kretanja u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Važnost kretanja u trudnoći   Važnost kretanja u trudnoći Icon_minitimečet srp 22, 2010 9:09 am

ja sam puno setala i oba poroda su mi bila lagana.
Moj problem s Andrejem je pupcana 3x oko vrata pa je zbog tog malo bilo kriticno.
[Vrh] Go down
vedrana87
Moderator
Moderator
vedrana87


Female
Broj postova : 2802
Age : 36
Lokacija : osijek
Registration date : 09.08.2009

Važnost kretanja u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Važnost kretanja u trudnoći   Važnost kretanja u trudnoći Icon_minitimečet srp 22, 2010 9:13 am

kad sam bila u bolncii meni je doktor rekao da se što više krećem, a na to se jedna sestra samo nasmijala i rekla kako mene vidi samo preko noći u sobi Važnost kretanja u trudnoći 386911
[Vrh] Go down
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Važnost kretanja u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Važnost kretanja u trudnoći   Važnost kretanja u trudnoći Icon_minitimečet srp 22, 2010 9:21 am

Ja se mislim pocet kretait bas dosta polovicom 8 mj, i ako krene krene,, samo da udjem u 9 mj. i onda ja krecem u kretanje.Luka ce biti na godisnjem, mama ce biti tu, ako sta bude spremni smo.zasad ipak jos pazim....
jer sa lukom sam morala strogo mirovati, i to sam osjetila na porodu da nisam imala kondicije, hvala bogu islo je brzo, ali mislm da duze ne bi izdrzala....jer to je ipak bilo 2 mj strogo mirovanje.
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Važnost kretanja u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Važnost kretanja u trudnoći   Važnost kretanja u trudnoći Icon_minitimečet srp 22, 2010 5:55 pm

Aco super, ja ti želim brz porod!
[Vrh] Go down
Sponsored content





Važnost kretanja u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Važnost kretanja u trudnoći   Važnost kretanja u trudnoći Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Važnost kretanja u trudnoći
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Trudnoća i porod :: Sve o trudnoći-
Forum(o)Bir: