Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Sunčanje u trudnoći

Go down 
+3
Aca
Anna
Josipa
7 posters
Autor/icaPoruka
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Sunčanje u trudnoći Empty
PostajNaslov: Sunčanje u trudnoći   Sunčanje u trudnoći Icon_minitimečet srp 15, 2010 6:40 am

Uvriježeno je mišljenje da je preplanuli izgled odraz zdravlja. Međutim to je daleko od istine, naročito u trudnoći.

Osim uobičajenog rizika od opekotina, sunčanice ili raka kože, u trudnoći se javljaju i dodatne opasnosti. Pretjerano izlaganje suncu može povisiti bazičnu tjelesnu temperaturu trudnice, što može povisiti temperaturu nerođenog dijeteta. Ukoliko je podražaj dovoljno dug i intenzivan može uzrokovati i trajna moždana oštećenja fetusa.

U trudnoći zbog hormonalnih promjena, prvenstveno porasta estrogena povećava se rizik od nastanka takozvane „trudničke maske“, prilikom dugotrajnog sunčanja. Radi se o potamnjelim područjima kože koja se najčešće nalaze na čelu i nosu te koja se mogu, ali i nemoraju povući nakon trudnoće.

Za one koje očajnički žele brončanu put sredstva umjetnog tamnjenja mogu se činiti prikladnima. Međutim, spoznaje o utjecaju solarija i sredstava za samotamnjenje na trudnicu i nerođeno dijete još uvijek nisu dostatna.

Solariji smanjuju mogućnost od pretjeranog zagrijavanja tijela u odnosu na prirodne sunčeve zrake. Ali čini se da opasnost od kožnih promjena ostaje ista, kako onih specifičnih za trudnoću, tako i starenja kože, te porasta rizika za razvoj raka kože.
Kreme za samotamnjenje imaju aktivni sastojak dihidroksiaceton (DHA) koji se apsorbira kroz kožu. Ulaskom DHA u krv, dio prolazi posteljicu i ulazi u krvotok fetusa. Prenešena koncentracija DHA ovisit će, naravno, o nanijetoj količini preparata, veličini površine na koju se aplicira, učestalosti aplikacije te eventualnim oštećenjima kože. O učinku DHA na fetus još uvijek nema dovoljno spoznaja.
Usprkos brojnim istraživanjima i upozorenjima milijuni ljudi diljem svijeta redovito se izlažu suncu ili sredstvima umjetnog tamnjenja, među njima i trudnice.

Važno je shvatiti rizike i poduzeti zaštitne mjere. Najvažnije od svega jest da se prilikom izlaganja suncu pije dovoljno tekućine kako bi se smanjila mogućnost od dehidracije i podizanja tjelesne temperature, kao i korištenje preparata za zaštitnim faktorima kako bi se umanjila vjerojatnost od oštećenja kože. Ali naša poruka ostaje – izbjegavajte dugotrajno izlaganje suncu, kao i sredstva umjetnog tamnjenja u trudnoći. Ukoliko već ne možete odoljeti izlaganju sunčevim zrakama učinite to između 8-10 sati ujutro i iza 17 sati poslijepodne.

Izvor : mamino sunce
[Vrh] Go down
Anna
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
Anna


Female
Broj postova : 448
Age : 42
Registration date : 19.04.2010

Sunčanje u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Sunčanje u trudnoći   Sunčanje u trudnoći Icon_minitimepet srp 16, 2010 5:58 pm

TRUDNICE MOGU ICI NA SUNCE, no to ne smije biti podnevno i izravno sunce, vec odmor u hladovini ili plivanje koje je jako zdravo, naravno pod uvjetom da je more cisto.
sunce je vrlo vazno zbog vitamina d koji je potreban za izgradnju kostiju fetusa i ocuvanje majcinih zaliha.
[Vrh] Go down
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Sunčanje u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Sunčanje u trudnoći   Sunčanje u trudnoći Icon_minitimepet srp 16, 2010 6:09 pm

Eto, znaci ujutro lijepo na terasu i malo se osuncati, natankati i energije i vitamina Sunčanje u trudnoći 386911
[Vrh] Go down
Anna
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
Anna


Female
Broj postova : 448
Age : 42
Registration date : 19.04.2010

Sunčanje u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Sunčanje u trudnoći   Sunčanje u trudnoći Icon_minitimepet srp 16, 2010 6:41 pm

negoo, Sunčanje u trudnoći 848286 , eventualno malo zastiti trbuh kakvom maramom ili laganom tkaninom,
umjereno suncanje uz obv koristenje kremice
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Sunčanje u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Sunčanje u trudnoći   Sunčanje u trudnoći Icon_minitimepet srp 16, 2010 9:48 pm

Aco ajde samo se ti malo osunčaj! Sunčanje u trudnoći 569627
[Vrh] Go down
vedrana87
Moderator
Moderator
vedrana87


Female
Broj postova : 2802
Age : 36
Lokacija : osijek
Registration date : 09.08.2009

Sunčanje u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Sunčanje u trudnoći   Sunčanje u trudnoći Icon_minitimepet srp 16, 2010 9:55 pm

ja se nisam nikad mazala sa kremom za sunčanje ali u trudnoći jesam, a bila sam najčešće po hladovini zbog eme, a opet sam dobila lijepu boju!
[Vrh] Go down
Alice
Vrhunska tipkalica
Alice


Female
Broj postova : 2703
Age : 36
Lokacija : BiH
Registration date : 03.01.2010

Sunčanje u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Sunčanje u trudnoći   Sunčanje u trudnoći Icon_minitimesub srp 17, 2010 10:41 am

Meni danas doktor rekao da se nipošto ne izlažem suncu Sunčanje u trudnoći 34451
[Vrh] Go down
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Sunčanje u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Sunčanje u trudnoći   Sunčanje u trudnoći Icon_minitimesub srp 17, 2010 11:29 am

Mislim da je to rekao jel ovih dana a i opcenito su UV zracenja jako velika.
Ali evo ja sam se ujutro, jos prije 8, legla na terasu na ljuljacku, sunce uopce nije bilo jako, i bilo je super.Bas sam se osjecala fenomenalno.Zrak je bio super.Nisam se nista mazala jer je stvarno bilo rano, ali sam preko trbuha i ledja stavilu plahticu.Makar mislm da nije cak bilo ni potrebno jer kazem bilo je jako rano i sunce je bilo jos slabo.....
[Vrh] Go down
Angie
Odana forumašica
Angie


Female
Broj postova : 1949
Age : 45
Lokacija : selo na ulazu u zagreb...
Registration date : 12.04.2010

Sunčanje u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Sunčanje u trudnoći   Sunčanje u trudnoći Icon_minitimesub srp 17, 2010 11:57 am

slobodno se malo osunčaj,al izbjegavaj od 11-17 sati Sunčanje u trudnoći 13329
meni je fora kak se beba okreće prema suncu Sunčanje u trudnoći 344293
[Vrh] Go down
zvrk06
Admin
zvrk06


Female
Broj postova : 12186
Age : 35
Lokacija : Dalmacija u mom oku
Registration date : 30.01.2008

Sunčanje u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Sunčanje u trudnoći   Sunčanje u trudnoći Icon_minitimened srp 18, 2010 2:08 pm

Meni je gin. bila rekla da se mogu kupat al ne i sunčat Sunčanje u trudnoći 34451
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net
Anna
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
Anna


Female
Broj postova : 448
Age : 42
Registration date : 19.04.2010

Sunčanje u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Sunčanje u trudnoći   Sunčanje u trudnoći Icon_minitimened srp 18, 2010 5:28 pm

razna istrazivanja su razlicitih studija i zakljucaka, pa tako i razmisljanja dr.

neki ce reci da na sunce neki ce reci ne.

gore sam napisala obrazlozenje zasto da.

naravno da rizicne trudnoce npr tlakasice i sl, nece ici na sunce, jer ako je trudnoca na cuvanju i sve je zabranjeno, mora se cuvati i sunca.
zdrava trudnica nema kontraindikacije koje bi ju sprijecile, podrazumjeva se na sunce ali
umjereno.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Sunčanje u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Sunčanje u trudnoći   Sunčanje u trudnoći Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Sunčanje u trudnoći
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Trudnoća i porod :: Sve o trudnoći-
Forum(o)Bir: