Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 oporavak od carskog reza

Go down 
+4
Zabica
Aca
Josipa
vedrana87
8 posters
Autor/icaPoruka
vedrana87
Moderator
Moderator
vedrana87


Female
Broj postova : 2802
Age : 36
Lokacija : osijek
Registration date : 09.08.2009

oporavak od carskog reza Empty
PostajNaslov: oporavak od carskog reza   oporavak od carskog reza Icon_minitimesri srp 14, 2010 10:07 pm

Carski rez je ozbiljna tzv. "velika“ operacija u trbuhu, koja se uzvodi najčešće u općoj anesteziji, te nakon njega slijedi dugotrajniji oporavak, djelomice u jedinici intenzivnog liječenja, a kasnije na posebnom odjelu za babinjače nakon carskog reza. Zahtjeva intenzivniji nadzor i mirovanje. Tijekom ranog posljeoperativnog razdoblja rodilja ima urinarni kateter, a kalorije i tekućina se nadoknađuju i infuzijskim otopinama, te se provodi i preventivno antibiotsko liječenje. Intenzivno se nadzire i arterijski tlak, te se rutinski, kod svake žene, određuju i osnovni laboratorijski nalazi (kompletna krvna slika i urinokultura). Kasnije se uspostavlja spontano mokrenje. Redovito se previja rana na mjestu operacije i šestog posljeoperacijskog dana se vade šavovi ("konci“), te se žena otpušta kući. Ožiljak obično izblijedi nakon tri do šest mjeseci.

Kako se carski rez izvodi obično u trudnica koje imaju određen zdravstveni problem u trudnoći, a vezan na bolovanje od neke bolesti izvan trudnoće, često se boravak produži i duže od šest dana kako bi se ocijenilo zdravstveno stanje žene i uvela potrebna terapija s kojom se žena otpušta kući.

Možda ćete, tek kad dođete kući, shvatiti koliko vas je carski rez oslabio. To ne traje dugo - većina žena se začudi koliko se brzo oporave - no nemojte očekivati da ćete se vratiti u normalu dok ne prođe barem mjesec dana.

Dok rana ne zacijeli, morate izbjegavati sve napore, pa bi bilo dobro da si organizirate pomoć partnera, obitelji ili prijatelja. Nećete moći dizati ništa teško i vjerovatno će vas upozoriti da neko vrijeme ne vozite automobil.

U početku će biti važno da ožiljak bude suh i da se zrači, a kupanje je dopušteno čim vam skinu zavoje. Ako se rana zacrveni ili upali, savjetujte se s liječnikom jer se možda radi o infekciji. Ožiljak će postajati s vremenom manje bolan, no mogao bi svrbjeti kad počnu rasti stidne dlačice. Dobro je nositi dublje gačice, do struka, kako bi izbjegli iritaciju ožiljka.

Evo nekih savjeti koji mogu olakšati i ubrzati oporavak od carskog reza:
- rana od reza bit će bolna nekoliko dana, pa tražite sredstvo protiv bolova
- počnite se pomalo kretati što je prije moguće, jer lagano kretanje neće otvoriti ranu
- dva do tri dana nakon operacije počnite lagano vježbati, ali izbjegavajte vježbe za trbušne mišiće
- izbjegavajte veća naprezanja barem šest tjedana nakon poroda
- ako dojite, činite to u položajima u kojima vam dijete ne leži na rani, odnosno trbuhu

izvor: e-beba
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

oporavak od carskog reza Empty
PostajNaslov: Re: oporavak od carskog reza   oporavak od carskog reza Icon_minitimečet srp 15, 2010 5:02 am

Vedrana oporavak od carskog reza 31338

Kako teče tvoj oporavak od carskog?
[Vrh] Go down
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

oporavak od carskog reza Empty
PostajNaslov: Re: oporavak od carskog reza   oporavak od carskog reza Icon_minitimečet srp 15, 2010 6:34 am

Joj kad ovo citam, molim boga da cu ja na normalni porod.znam, neki kazu nije to nista, moze proci sve super, ali ja bi radje vaginalno. oporavak od carskog reza 896458 oporavak od carskog reza 13329

[Vrh] Go down
Zabica
Vrhunska tipkalica
Zabica


Female
Broj postova : 5090
Registration date : 12.05.2010

oporavak od carskog reza Empty
PostajNaslov: Re: oporavak od carskog reza   oporavak od carskog reza Icon_minitimečet srp 15, 2010 10:03 am

oporavak od carskog reza 31338
[Vrh] Go down
vedrana87
Moderator
Moderator
vedrana87


Female
Broj postova : 2802
Age : 36
Lokacija : osijek
Registration date : 09.08.2009

oporavak od carskog reza Empty
PostajNaslov: Re: oporavak od carskog reza   oporavak od carskog reza Icon_minitimečet srp 15, 2010 10:31 am

mene je prvi dan jako bolilo, ali ne sad stalno već kad sam se okretala a moraš a boli ko sam vrag, još i taj prokleti kašalj...
pa zbog inekcija za stezanje to su bili bolovi kao i trudovi ali te to pere dok si na intezivnoj, meni oko 36 sati... sa trudovima bar znaš na čemu si ali sa ovim nemaš pojma di je kraj....
dok ne skinu kopče dobivaš inekcije u stomak i poslije tog je mene bolilo kao bolna menstruacija...
ja nisam mogla uspravno hodati već malo pogrbljeno jer me stezalo, kad mi je pun mjehur me bolilo...
a sada su mi ove vručine najveći problem, jer navečer imam osječaj da mi rana gori još moram i tu gazu stavljat što dodatno grije i tako mi godi tuširanje mlakomm vodom
ma sve u svemu nije ni taj carski strašan niti je oporavak nepodnošljiv, ali i ja sam veeeliki pobornik vaginalnog jer je toliko jednostavnije...
[Vrh] Go down
*Ana*
Moderator
Moderator
*Ana*


Female
Broj postova : 3676
Age : 37
Lokacija : Osijek
Registration date : 19.04.2010

oporavak od carskog reza Empty
PostajNaslov: Re: oporavak od carskog reza   oporavak od carskog reza Icon_minitimečet srp 15, 2010 10:46 am

koliko sam ja cula od mnogih zena koje su rodile jednom vaginalno a drugi put carskim, vaginalno je puno, puno bolje! oporavak od carskog reza 31338
[Vrh] Go down
ira
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
ira


Female
Broj postova : 171
Age : 40
Registration date : 20.05.2010

oporavak od carskog reza Empty
PostajNaslov: Re: oporavak od carskog reza   oporavak od carskog reza Icon_minitimečet srp 15, 2010 10:57 am

ja sam rodila i vaginalno i carski...
carski je zbilja za carice, ranu ni ne osjetim,..dok ranu od vaginalnog na svaku promjenu vremena, na svaku menstruaciju, kad se malo oznojim, ma fuj...
krvarila sam 45 dana nakon vaginalnog, a 10-ak nakon carskog i to oskudno....
drugi dan sam bila na nogama, kupala Vitu, nosila ga bez problema....
[Vrh] Go down
*Ana*
Moderator
Moderator
*Ana*


Female
Broj postova : 3676
Age : 37
Lokacija : Osijek
Registration date : 19.04.2010

oporavak od carskog reza Empty
PostajNaslov: Re: oporavak od carskog reza   oporavak od carskog reza Icon_minitimečet srp 15, 2010 11:01 am

ira je napisao/la:
ja sam rodila i vaginalno i carski...
carski je zbilja za carice, ranu ni ne osjetim,..dok ranu od vaginalnog na svaku promjenu vremena, na svaku menstruaciju, kad se malo oznojim, ma fuj...
krvarila sam 45 dana nakon vaginalnog, a 10-ak nakon carskog i to oskudno....
drugi dan sam bila na nogama, kupala Vitu, nosila ga bez problema....
To vjerojatno sve ovisi od osobe do osobe! Ja sam rodila vaginalno i nisam poslije imala nikakvih problema i bolova, sve normalno.
[Vrh] Go down
ira
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
ira


Female
Broj postova : 171
Age : 40
Registration date : 20.05.2010

oporavak od carskog reza Empty
PostajNaslov: Re: oporavak od carskog reza   oporavak od carskog reza Icon_minitimečet srp 15, 2010 11:04 am

da, naravno...
nijedan porod nije isti kao ni oporavak
[Vrh] Go down
vedrana87
Moderator
Moderator
vedrana87


Female
Broj postova : 2802
Age : 36
Lokacija : osijek
Registration date : 09.08.2009

oporavak od carskog reza Empty
PostajNaslov: Re: oporavak od carskog reza   oporavak od carskog reza Icon_minitimečet srp 15, 2010 11:09 am

i ja rodila i ovako i onako i ima taj carski svojih prednosti ko i vaginalni, a ja isto nemam posljedica od vaginalnog, ali sve je to individualno! meni je vaginalni ostao u ljepšem sjećanju nego carski
[Vrh] Go down
*Dijana*
Moderator
Moderator
*Dijana*


Female
Broj postova : 9835
Age : 36
Registration date : 16.01.2010

oporavak od carskog reza Empty
PostajNaslov: Re: oporavak od carskog reza   oporavak od carskog reza Icon_minitimečet srp 15, 2010 2:12 pm

oporavak od carskog reza 616445 Vedrana!

ja rodila vaginalbo i bilo je kasnije ok,samo baš to,kad je promijena vremena ja je osijetim! oporavak od carskog reza 605248
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

oporavak od carskog reza Empty
PostajNaslov: Re: oporavak od carskog reza   oporavak od carskog reza Icon_minitimečet srp 15, 2010 8:24 pm

oba poroda vaginalno i ne osjecam promjene vremena niti ista oporavak od carskog reza 967987
[Vrh] Go down
Sponsored content





oporavak od carskog reza Empty
PostajNaslov: Re: oporavak od carskog reza   oporavak od carskog reza Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
oporavak od carskog reza
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Trudnoća i porod :: Sve o porodu-
Forum(o)Bir: