Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Žgaravica u trudnoći

Go down 
+9
nanino
Mateja
Josipa
zeljkica0205
*Dijana*
Angie
ninana
zvrk06
Alice
13 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Alice
Vrhunska tipkalica
Alice


Female
Broj postova : 2703
Age : 36
Lokacija : BiH
Registration date : 03.01.2010

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimesub lip 26, 2010 1:24 pm

Definicija
Žgaravica je simptom tzv. gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB). Složeno ima ove bolesti podrazumijeva vraćanje želučanog sadržaja u jednjak gdje želučana kiselina oštećuje sluznicu i uzrokuje bolove.


Žgaravica muči četvrtinu do polovinu trudnica

Žgaravica muči četvrtinu do polovinu svih trudnica. Obično počinje u prvom ili drugom tromjesečju trudnoće i nastavlja se do poroda. Srećom, obično je umjerena i povremena, što još uvijek ne znači ništa brojnim ženama koje imaju teži i učestali oblik. Komplikacije GERB-a (krvarenje iz jednjaka, otežano gutanje, gubitak težine) nisu česte u trudnoći. Kod osoba koje nisu trudne žgaravica se lako liječi s nekoliko vrlo učinkovitih vrsta lijekova. Problem je kod trudnoće što se još uvijek ne zna kako ovi lijekovi utječu na razvoj ploda.

Liječenje žgaravice u trudnoći promjenama životnog stila

Liječenje žgaravice u trudnoći uključuje slične principe kao i liječenje u ostalih osoba. Najvažnije su tzv. promjene životnog stila koje bi se trebalo striktno pridržavati.
Gornji dio ležaja ili kreveta trebao bi biti podignut. U tu se svrhu može koristiti čvrsta spužva ili poseban krevet čiji se gornji dio odiže. Bitna je čvrstoća spužve kako bi cijeli gornji dio tijela, grudi pa sve do struka, bio podignut te se na taj način spriječilo vraćanje želučane kiseline.
Ležanje na lijevom boku tijekom noći može smanjiti smetnje, baš kao i u ne-trudnih osoba. Objašnjenje olakšanja koje nastaje zbog ovog položaja je u anatomskoj građi probavnog sustava gdje je kiselini otežan prolaz u jednjak u ovom položaju. Potrebno će biti potrebno spavati pod kutom od 45 ili višim.
Potrebno je izbjegavati sve napitke i hranu koja otežava simptome žgaravice i pospješuje vraćanje kiseline: kava, kola, čaj, alkohol, čokolada, masna hrana, limunov i narančin sok, itd.).
Potrebno je jesti veći broj malih obroka umjesto tri velika, a zadnji obrok u danu bi trebao biti rano poslijepodne.
Nakon obroka trudnica koja pati od žgaravice ne bi smjela ležati.
Nakon večernjeg obroka ne bi trebala uzimati napitke ni tekuću hranu. Što je prazniji stomak, manja je vjerojatnost vraćanja kiseline u želudac.
Pušenje treba svakako prekinuti, iz nekoliko razloga, uključujući taj da pušenje otežava simptome žgaravice.
Guma za žvakanje može također doprinijeti olakšanju simptoma. Žvakanje gume za žvakanje potiče izlučivanje sline koja sadrži bikarbonate. Nakon gutanja sline, bikarbonati neutraliziraju kiselinu koja se vraća u jednjak.


izvor:medicina.hr
[Vrh] Go down
Alice
Vrhunska tipkalica
Alice


Female
Broj postova : 2703
Age : 36
Lokacija : BiH
Registration date : 03.01.2010

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimesub lip 26, 2010 1:26 pm

Mene muči žgaravica ima tjedan dana. Kaže svekrva da raste bebi kosa. Čula sam da pomaže hladno mlijeko i popijem ga u maloj šoljici i zaista mi pomogne,ali samo nakratko.
[Vrh] Go down
zvrk06
Admin
zvrk06


Female
Broj postova : 12186
Age : 35
Lokacija : Dalmacija u mom oku
Registration date : 30.01.2008

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimesub lip 26, 2010 1:30 pm

Raste bebi kosa Žgaravica u trudnoći 386911 Žgaravica u trudnoći 386911

ja nisam imala s tim problema, a Lana nije imala kose Žgaravica u trudnoći 386911
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimesub lip 26, 2010 1:44 pm

Ja nisam imala problema s time, zapravo par dana s Andrejem a s Acom nikako.
Meni je pomagala korica kruha ujutru, znaci na prazan zeludac pojedem 2-3 zalogaja kore kruha kao pokupi visak kiseline.
Cula sam jos da pomaze i smoki i bademi ali to nisam pokusavala.
[Vrh] Go down
Alice
Vrhunska tipkalica
Alice


Female
Broj postova : 2703
Age : 36
Lokacija : BiH
Registration date : 03.01.2010

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimesub lip 26, 2010 2:18 pm

Da Zvrk i meni je bilo smiješno Žgaravica u trudnoći 386911
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimesub lip 26, 2010 3:25 pm

nisam napisala da su se obojica rodili s kosicom a svi mi govorili da ce mi bebe biti celave Žgaravica u trudnoći 386911
[Vrh] Go down
Angie
Odana forumašica
Angie


Female
Broj postova : 1949
Age : 45
Lokacija : selo na ulazu u zagreb...
Registration date : 12.04.2010

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimesub lip 26, 2010 3:43 pm

ja sam muku mučila sa žgaravicom,a mali ćelav...svega koja dlačica na glavi Žgaravica u trudnoći 671778
meni su pomagali ujutro bademi,4-5komada,a tokom dana i navečer ili ništa nije pomagalo Žgaravica u trudnoći 204166 ili ponekad kuhane jabuke-razrezat jabuku sa korom i skuhat ju u malo vode bez šećera i to još onako toplo pojest,a tu vodu od kuhanja ne piti Žgaravica u trudnoći 707332
[Vrh] Go down
*Dijana*
Moderator
Moderator
*Dijana*


Female
Broj postova : 9835
Age : 36
Registration date : 16.01.2010

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimened lip 27, 2010 9:46 am

ja sam isto čula da bebi raste kosa kad te peće žgaravica,u mojem slučaju to se pokazalo istinitim jer je Tena imala strašno puno kose... Žgaravica u trudnoći 13329
[Vrh] Go down
zeljkica0205
Moderator
Moderator
zeljkica0205


Female
Broj postova : 2399
Age : 44
Lokacija : SISAK
Registration date : 17.07.2009

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimened lip 27, 2010 6:34 pm

Ja sam imala samo par puta pred kraj,ali nije mi ništa pomoglo,uglavnom brzo je prošlo samo.
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimened lip 27, 2010 8:43 pm

Ja sam ju imala često, još uvijek ju znam imati poslije banane , čokolade, lošeg vina ...
Meni je u trudnoći jedino pomagao rupurut, otopi se u ustima jako brzo i pomogne nakon 5-6 sekundi!
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimened lip 27, 2010 8:46 pm

josipa a sta je rupurut Žgaravica u trudnoći 959498
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimened lip 27, 2010 8:52 pm

Neznam dali si čula za gastal tablete? to je slično tim tabletama ali ima brži učinak!
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:cM11yOJDJZDD1M:http://www.onlineapoteka.ba/phpThumb/phpThumb.php?src=/userfiles/file/1d.jpg&w=&h=200&zc=1
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimened lip 27, 2010 9:26 pm

jesam za gastal ali nisam za ove
[Vrh] Go down
Mateja
Vrhunska tipkalica
Mateja


Female
Broj postova : 2891
Age : 37
Lokacija : Slavonija
Registration date : 04.02.2008

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimepon lip 28, 2010 9:44 am

Gastal nije za trudnice. Rene je za trudnice, to je pila Ivany u trudnoci.

Ja nisam imala zgaravicu, a ako jesam onda vrlo malo, nije mi bilo potrebno tako nesto!
[Vrh] Go down
Angie
Odana forumašica
Angie


Female
Broj postova : 1949
Age : 45
Lokacija : selo na ulazu u zagreb...
Registration date : 12.04.2010

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimepon lip 28, 2010 5:06 pm

smije se i gastal cuclat Žgaravica u trudnoći 782419
[Vrh] Go down
nanino
Vrhunska tipkalica
nanino


Female
Broj postova : 2921
Age : 41
Lokacija : moj dom je dolje u predgrađu,od centra prema zapadu...
Registration date : 09.07.2009

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimeuto lip 29, 2010 6:36 am

meni je rene jedino pomogao i to još s okusom pa nisam baš imala okus ko da žvačem kredu...
[Vrh] Go down
Mateja
Vrhunska tipkalica
Mateja


Female
Broj postova : 2891
Age : 37
Lokacija : Slavonija
Registration date : 04.02.2008

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimeuto lip 29, 2010 7:14 am

Angie je napisao/la:
smije se i gastal cuclat Žgaravica u trudnoći 782419

Ovisi kako tko shvati!
Pise da se smije samo ako su apsolutno neophodni, za mene to znaci ne. Netko ce ih cuclati naravno!
[Vrh] Go down
Ninica
Novorođenče
Novorođenče
Ninica


Female
Broj postova : 31
Age : 36
Lokacija : Zlatar
Registration date : 24.06.2010

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimeuto lip 29, 2010 12:05 pm

....ja ludila zbog žgaravice...nisam mogla noćima spavat...al u apoteci uzela ne znam dal je RENI ili REMI uglvanom to se pocucla i jedino mi to pomoglo...i meni pričali da raste bebi kosa....al sad kako kome...ja imala žgaravicu cijelu trudnoću...a beba sada ima 8 mj i tek ima malo kosice...tako da....
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimeuto lip 29, 2010 8:59 pm

I meni su za Petru rekli da je sigurno kosata jer sam imala užasnu žgaravicu ali na kraju se rodila s jako malo kose!
[Vrh] Go down
ivany
Moderator
Moderator
ivany


Female
Broj postova : 3004
Age : 41
Lokacija : kod Osijeka
Registration date : 03.02.2008

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimeuto lip 29, 2010 9:18 pm

Ovo je defintivno moja tema Žgaravica u trudnoći 782419

Ja sam imala valjda od prvog do zadnjeg dana trudnoće žgaravicu Žgaravica u trudnoći 782419 Užas živi.

Imala sam kroz cijeli dan i noć i uvijek i stalno.... Žgaravica u trudnoći 66333

Kratkotrajno bi mi pomoglo hladno mlijeko, jabuka ili mineralna, nekada i bademi. Kada bi postalo neizdrživo bi pocuclala Renie pa sam bila mirna nekoliko sati.

Toliko sam bila luda od žgaravice da bez Renija nisam izlazila iz kuće (čak sam ga kada sam krenula u bolnicu ubacila u torbu, na muževo pitanje "što će ti" sam mu odgovorila da ću sigurno i od trudova dobiti žgaravicu a neželim da me tijekom poroda još pati i žgaravica Žgaravica u trudnoći 386911 -naravno nije mi trebalo čim se Sara spustila malo niže nisam više imala žgaravicu!!
[Vrh] Go down
Aca
Moderator
Moderator
Aca


Female
Broj postova : 5685
Age : 47
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 30.01.2008

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimesri lip 30, 2010 4:55 am

nanino je napisao/la:
meni je rene jedino pomogao...

I meni! Žgaravica u trudnoći 13329
[Vrh] Go down
Angie
Odana forumašica
Angie


Female
Broj postova : 1949
Age : 45
Lokacija : selo na ulazu u zagreb...
Registration date : 12.04.2010

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimesri lip 30, 2010 7:47 am

ivany je napisao/la:
Ovo je defintivno moja tema Žgaravica u trudnoći 782419

Ja sam imala valjda od prvog do zadnjeg dana trudnoće žgaravicu Žgaravica u trudnoći 782419 Užas živi.

Imala sam kroz cijeli dan i noć i uvijek i stalno.... Žgaravica u trudnoći 66333
tako je i meni bilo Žgaravica u trudnoći 707332 po cjeli dan,jutro ,noć,dan nije bilo odmora,a najgore kad si legnem....
znala sam ručat oko 1,pol 2 i više ništa i svejedno me mučila do nekih 5 ujutro Žgaravica u trudnoći 168724 pa popijem kavu,pa jovo na novo...
[Vrh] Go down
Tina
Moderator
Moderator
Tina


Female
Broj postova : 1187
Age : 34
Lokacija : Zagreb
Registration date : 12.07.2010

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimeuto srp 13, 2010 11:28 pm

Joj žgaravica je meni bila grda,valjda zato kaj nisam imala nikakvih drugih tegoba trudničkih kao što su mučnine i slično. Moj sven ima kosicu i dok smo bili u bolnici samo još jedna curica je imala tak dosta kose ko on,i ta cura je rekla da ju je mučila žgaravica svakodnevno,dok druge žene samo povremeno. Njihova dječica nisu imala toliko kose,tako da može bit da u tome ima nešto.

[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimesri ruj 07, 2011 11:07 am

Joj ja ima žgaravicu malo malo pogotovo sad pred kraj, više mi nepomaže ni rene ini rupurut ni bademi , u biti sve to pomogne ali na vrlo kratko vrijeme znači na kojih 15 minuta tako da radi toga pijem jako puno hladne vode koja mi baš godi , je da je moram piti češće ali nije mi bed! Žgaravica u trudnoći 13329
[Vrh] Go down
nanino
Vrhunska tipkalica
nanino


Female
Broj postova : 2921
Age : 41
Lokacija : moj dom je dolje u predgrađu,od centra prema zapadu...
Registration date : 09.07.2009

Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitimesri ruj 07, 2011 12:35 pm

meni je u drugoj trudnoći jedino slatki sok obavezno dizao žgaravicu, a ostalo ništa, tak da sam prošla skoro bez i nje...
i sad kad netko kaže da ako trudnica ima žgaravicu da će beba imati kosu, ja sa martom nisam imala žgaravicu a marta je imala kose za poluditi, crna gusta i bujna kosica...
[Vrh] Go down
Sponsored content





Žgaravica u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Žgaravica u trudnoći   Žgaravica u trudnoći Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Žgaravica u trudnoći
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Trudnoća i porod :: Sve o trudnoći-
Forum(o)Bir: