Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Debljina može uzrokovati rani pubertet

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Debljina može uzrokovati rani pubertet Empty
PostajNaslov: Debljina može uzrokovati rani pubertet   Debljina može uzrokovati rani pubertet Icon_minitimepon svi 31, 2010 12:09 pm

Djevojčice koje su u trećoj godini deblje nego što je normalno, na riziku su da uđu u pubertet već u devetoj godini života, pokazuje studija provedena u SAD-u.

Istraživanje objavljeno u medicinskom žurnalu Pedijatrija (Pediatrics), doprinosi sve većem broju dokaza koji govore da je debljina u djetinjstvu vodeći faktor za raniji pubertet kod djevojčica.

Studije, također, ukazuju na to da djevojčice koje ulaze u pubertet prije “normalne” starosne dobi od 10 godina i više, ranije počinju piti alkohol i upuštati se u seksualne odnose. Britanski stručnjaci tvrde da rani pubertet može biti itekako stresan za djevojčice.

One su, također, na većem riziku od oboljevanja od određenih vrsta raka, uključujući rak dojke.

Masnoće i hormoni

Od 354 djevojčice koje su dr. Joyce Lee i kolege sa Univerziteta zdravstvenog sistema u Mičiganu, SAD, pratili od treće do dvanaeste godine života, gotovo polovina (168) imala je znake puberteta – razvoj dojki – prije navršenog devetog rođendana.

Mnoge od ovih djevojaka imale su tokom cijelog djetinjstva visok “indeks tjelesne mase” (BMI), koji ljekari koriste da izmjere stepen debljine.

Studija Univerziteta u Mičiganu nadovezala se na istraživanje Univerziteta u Bristolu u 2000. godini koje je utvrdilo da jedna od šest djevojčica ulazi u pubertet prije 8 godine života - 18 mjeseci ranije nego što je bio slučaj sa njihovim majkama.

Jedna od teorija jeste da pubertet pokreće hormon leptin, koji proizvodi masno tkivo.

Dr. Lee je objasnio: "Prethodne studije otkrile su da djevojčice koje ranije ulaze u pubertet obično imaju veće indekse tjelesne mase, ali nije bilo jasno da li je pubertet doveo do povećanja mase ili je masa dovela do ranijeg ulaska u pubertet.

Naša studija dokazala je da je u pitanju drugi slučaj."

Naučnici na Karolinska institutu istražuju da li postoji mogućnost da životinje koje se tove proizvode više muških i ženskih spolnijh hormona koji, možda, iniciraju pubertet.

Helen Crocker, istraživač nutricionista na Univerzitetskom fakultetu u Londonu, rekla je: "Na našim klinikama vidimo djevojčice od sedam, osam i devet godina starosti koje dobijaju menstruaciju i prolaze kroz pubertet. A to za njih može biti itekako uznemirujuće.”

http://www.judzks.ba/Default.aspx?tabid=363
[Vrh] Go down
Anna
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
Anna


Female
Broj postova : 448
Age : 42
Registration date : 19.04.2010

Debljina može uzrokovati rani pubertet Empty
PostajNaslov: Re: Debljina može uzrokovati rani pubertet   Debljina može uzrokovati rani pubertet Icon_minitimečet lis 28, 2010 5:59 pm

ne samo rani pubertet nego niz dr poremecaja, predispoziciju za secernu bolest, kardio poremecaje, stitnjacu i dr...
poznajem slucaj roditelja koji su dijete budili u ponoc i svaka cetiri sata, a radilo se o djet sk dobi te mu davali obroke, jer pozna se ona stara seoska... " ako dijete nije rumeno i okruglo nije zdravo" no studije su pokazale dr....
najvaznija je raznolika i uravnotezena prehrana s odg kolicinom vitamina, vlakana, minerala, ugljikohidrata i ostalog potrebnog a ne kolicina pojedenog u tanjuru.
[Vrh] Go down
Kikica
Vrhunska tipkalica
Kikica


Female
Broj postova : 11546
Lokacija : Pula
Registration date : 27.10.2010

Debljina može uzrokovati rani pubertet Empty
PostajNaslov: Re: Debljina može uzrokovati rani pubertet   Debljina može uzrokovati rani pubertet Icon_minitimečet lis 28, 2010 6:46 pm

Moja nećakinja ima 9 godina i sigurno 50 kg, to je prestrašno....
...ali najgore od svega što su joj roditelji ponosni na to...
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Debljina može uzrokovati rani pubertet Empty
PostajNaslov: Re: Debljina može uzrokovati rani pubertet   Debljina može uzrokovati rani pubertet Icon_minitimečet lis 28, 2010 6:50 pm

od mog brata je mala debela. Svi joj govore da smanji jelo cak i njeni roditelji ali ona voli jest.Stavise kad pricam s njom ona je svjesna toga ali kaze volim jesti i nemogu.
Ima 13,5 godina i oko 60 kg najmanje.
[Vrh] Go down
Kikica
Vrhunska tipkalica
Kikica


Female
Broj postova : 11546
Lokacija : Pula
Registration date : 27.10.2010

Debljina može uzrokovati rani pubertet Empty
PostajNaslov: Re: Debljina može uzrokovati rani pubertet   Debljina može uzrokovati rani pubertet Icon_minitimečet lis 28, 2010 6:53 pm

I ja sam imala u 7.r osnovne 65 kg, nisam jela, smetalo mi je, gledala bi kako moji večeraju, plakala koliko sam gladna....oni jedu ja se debljam...
Sada imam 31 g i 42 kg.... :D
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Debljina može uzrokovati rani pubertet Empty
PostajNaslov: Re: Debljina može uzrokovati rani pubertet   Debljina može uzrokovati rani pubertet Icon_minitimečet lis 28, 2010 6:56 pm

Debljina može uzrokovati rani pubertet 208799 samo 42 kg a kolko si visoka ako smijem pitati
[Vrh] Go down
Kikica
Vrhunska tipkalica
Kikica


Female
Broj postova : 11546
Lokacija : Pula
Registration date : 27.10.2010

Debljina može uzrokovati rani pubertet Empty
PostajNaslov: Re: Debljina može uzrokovati rani pubertet   Debljina može uzrokovati rani pubertet Icon_minitimečet lis 28, 2010 7:02 pm

Maaaaaloooo 145...to mi je visina od 10 godine...imam problema s kralježnicom pa nisam mogla više rasti....
[Vrh] Go down
Angie
Odana forumašica
Angie


Female
Broj postova : 1949
Age : 45
Lokacija : selo na ulazu u zagreb...
Registration date : 12.04.2010

Debljina može uzrokovati rani pubertet Empty
PostajNaslov: Re: Debljina može uzrokovati rani pubertet   Debljina može uzrokovati rani pubertet Icon_minitimečet lis 28, 2010 7:30 pm

Anna je napisao/la:
ne samo rani pubertet nego niz dr poremecaja, predispoziciju za secernu bolest, kardio poremecaje, stitnjacu i dr...
poznajem slucaj roditelja koji su dijete budili u ponoc i svaka cetiri sata, a radilo se o djet sk dobi te mu davali obroke, jer pozna se ona stara seoska... " ako dijete nije rumeno i okruglo nije zdravo" no studije su pokazale dr....
najvaznija je raznolika i uravnotezena prehrana s odg kolicinom vitamina, vlakana, minerala, ugljikohidrata i ostalog potrebnog a ne kolicina pojedenog u tanjuru.
Debljina može uzrokovati rani pubertet 15485 Debljina može uzrokovati rani pubertet 15485 Debljina može uzrokovati rani pubertet 15485
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Debljina može uzrokovati rani pubertet Empty
PostajNaslov: Re: Debljina može uzrokovati rani pubertet   Debljina može uzrokovati rani pubertet Icon_minitimečet lis 28, 2010 7:51 pm

Kikica je napisao/la:
Maaaaaloooo 145...to mi je visina od 10 godine...imam problema s kralježnicom pa nisam mogla više rasti....
a onda OK kilaza mislila sam da si visocija pa zato sam onako reagirala Debljina može uzrokovati rani pubertet 605248
[Vrh] Go down
Kikica
Vrhunska tipkalica
Kikica


Female
Broj postova : 11546
Lokacija : Pula
Registration date : 27.10.2010

Debljina može uzrokovati rani pubertet Empty
PostajNaslov: Re: Debljina može uzrokovati rani pubertet   Debljina može uzrokovati rani pubertet Icon_minitimečet lis 28, 2010 7:57 pm

Ma, sve 5...bila sam makar u 5 razredu prva u vrsti Debljina može uzrokovati rani pubertet 386911
a sada od svojih sestrični (koje su po 20 godina mlađe od mene) uzimam robu koju prerastu, meni dobro dođe, a njima imponira... Debljina može uzrokovati rani pubertet 386911
[Vrh] Go down
nanino
Vrhunska tipkalica
nanino


Female
Broj postova : 2921
Age : 41
Lokacija : moj dom je dolje u predgrađu,od centra prema zapadu...
Registration date : 09.07.2009

Debljina može uzrokovati rani pubertet Empty
PostajNaslov: Re: Debljina može uzrokovati rani pubertet   Debljina može uzrokovati rani pubertet Icon_minitimepet oľu 09, 2018 8:14 am

Moja Mia je nakon vađenja krajnika (mandula) natukla 10 kg u par mjeseci...ja bila u totalnoj panici i krenula na sve moguće pretrage, dakle zeznula je alergija, totalno pomanjkanje željeza, terapija i doma galama na svekrvu da je trpa svako malo s nečim i zabranila im apsolutno sve...postala odjednom "foodnaci"...al sam ih sve dovela u red. Dok se nije sve iznormaliziralo trebalo je par mjeseci, dakle ona nije nikada ni bila mršavica i takve je konstrukcije ali bome malo restikcije joj je dobro došlo...
[Vrh] Go down
Sponsored content





Debljina može uzrokovati rani pubertet Empty
PostajNaslov: Re: Debljina može uzrokovati rani pubertet   Debljina može uzrokovati rani pubertet Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Debljina može uzrokovati rani pubertet
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» U stabilnim porodicama pubertet kod djece nastupa kasnije

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Djeca :: Djeca 6+-
Forum(o)Bir: