Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Najbolja mama na svijetu

Go down 
+8
Mateja
zvrk06
Giovanna
*Ana*
leobaby
Angie
vedrana87
ninana
12 posters
Autor/icaPoruka
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Najbolja mama na svijetu Empty
PostajNaslov: Najbolja mama na svijetu   Najbolja mama na svijetu Icon_minitimepet svi 07, 2010 12:13 pm

Najbolja mama na svijetu: Nikad nisam udarila djecu
06.05.2010. 22:45
Kako podići troje djece bez ikakvih sredstava prisile? Recept ima skladna međimurska obitelj

Djeca obitelji Posavec iz Čakovca - 11-godišnja Anja, osmogodišnji Aleksandar i šestogodišnja Rahela - nikada ni za što nisu dobila batine - ni kad su bili “mali i nemogući”, ni kad su se inatili roditeljima, ni kad su dobili loše ocjene, ni kad su bili grubi prema vršnjacima.

Djeca nisu mali ljudi

Njihovi roditelji, tata Josip, 37-godišnji profesor stručnih predmeta u srednjoj Ekonomskoj školi, i mama Lidija, informatičarka, odlučili su - i uspjeli - odgajati ih nenasilno, bez batina i udaraca, te ih primjerenom ponašanju uče isključivo dogovorom, razgovorom i objašnjavanjem.

- Ne, nikada nismo udarili dijete niti ćemo to učiniti jer se to, naprosto, ne radi - odlučno objašnjava mama Lidija Posavec.

Ona i suprug, kaže, nisu sjeli i svjesno odlučili da će nenasilno odgajati svoju djecu.

- Kad smo dobili prvo dijete, nekako nam je ‘normalno’ bilo da je nećemo tući niti odgajati batinama. Ne mogu reći da smo to odlučili, to nam je naprosto bilo prirodno, došlo je samo od sebe. Iako sam u djetinjstvu nekoliko puta dobila batine, jednostavno smatram da su odgoj i batine dvije suprotnosti. Jedno ne ide s drugim - priča Lidija.

Sjeća se kako je jednom, dok još nije imala djece, sjedila u društvu u kojem je jedna odgajateljica branila stav da se djeca ne trebaju tući. Tada je rekla da “djeca nisu mali ljudi s malim pravima, već ljudi sa svim velikim pravima, pa i pravom da imaju loš dan, da su ‘nemogući’ i da im se to tolerira”.

- Često mi ta rečenica zvoni u glavi. I ja sam ponekad nesuradljiva, ništa mi ne odgovara, svi mi idu na živce i ja svima idem na živce. No, je li to razlog da me netko klepne, da me udari kako bih se popravila? Naravno da nije. Meni je jednako tako neprihvatljivo iz tog razloga udariti dijete - priča Lidija.

Ističe kako to ne znači da joj nikada nije došlo da udari dijete, da mu da “po riti”.

- Naravno da ti pukne film, osobito u opasnim situacijama: kad ti dijete istrči na cestu, ti vičeš ko’ luda, zoveš ga natrag, moliš, a ono stoji nasred ceste i smije ti se. Najradije bih ga tada namlatila. Ali, jednostavno to ne učiniš. Prvo otkloniš opasnost - makneš ga s ceste, udaljiš od štednjaka, uzmeš mu nož iz ruke, spustiš ga s visokog ili slično - a onda duboko uzdahneš i kreneš razgovarati i objašnjavati na njima razumljivom jeziku - objašnjava Lidija.

Kako prići djetetu

Djetetu razumljiv jezik, tumači, nikako ne znači laganje ili, još gore, nerealno zastrašivanje.

- Izraziti sam protivnik da se djetetu, primjerice, govori ‘ako to učiniš, dobit ćeš piku’ ili ‘doći će ti policija’. Šta će dijete misliti kad bude stvarno trebalo injekciju? Da je bilo zločesto? A policajac treba biti figura koja ga čuva i brine se o nama, a ne kažnjava malu djecu - kaže Lidija.

Ona djeci kaže pravu istinu tako da je djeca mogu prihvatiti.

- Lijepo im kažem da će ih, ako budu istrčali na cestu, udariti auto, da će im ići krv, da će ih strašno boljeti i da će morati ići u bolnicu. To upali posebno ako su doista vidjeli nešto slično, na primjer, na televiziji - tumači Lidija.

Iako nikad nisu dobila batine, njezina se djeca međusobno znaju, kako kaže, počupati i popeckati.

To što ne tuče djecu, kaže, ne znači da jasno ne postavlja granice, da se ne zna tko je roditelj, a tko dijete, i da ih ne uči da za svoje ponašanje moraju snositi posljedice.

Svatko ima izbor

- A nekad je stvarno dobro dati djetetu izbor. Ako ste ušli u dućan s namjerom da djetetu ništa ne kupite, zašto na tome inzistirati ako ono, na primjer, traži nešto jako prihvatljivo? Koji je konačni učinak? - pita se Lidija. Izrazito su važne i pohvale i stimulacija, a ne agresivno ponašanje.

- Po mojem iskustvu, kad dijete dobije batine, ono ništa ne nauči i dalje ponavlja pogreške. Otrpi udarce i ‘čisto’ kreće dalje. Nakon toga, postoje dva scenarija i ni jedan mi nije prihvatljiv: ili neće ponoviti takvo ponašanje zbog straha, a ne zato što je naučilo da se to ne radi ili će, što je vjerojatnije, unaprijed iskalkulirati da će to učiniti, dobit će batine i nikome ništa - objašnjava Lidija.

‘Nema koristi od stalnog kažnjavanja’

Lidija kaže kako od stalnih kazni nema pretjerane vajde jer se nakon isteka kazne djeca odmah vraćaju istim obrascima ponašanja.

Razgovor i objašnjavanje djeluju dugotrajno i preveniraju teže kažnjavanje.

- Ali to ne znači jednom reći i od djeteta nakon toga očekivati ‘primjereno ponašanje’. To znači ponoviti istu stvar 200 ili 300 puta, ne karikiram. Doista je treba ponoviti 300 puta, i svaki put ozbiljno i sa strpljenjem - tvrdi Lidija.

Jako je važno ponekad popustiti djetetu. Jer, katkad su djeca u pravu, njihove želje nisu nerealne i roditelj ne treba tjerati mak na konac i inzistirati na nečemu samo zato što je roditelj.

izvor: http://m.jutarnji.hr/vijesti/najbolja-mama-na-svijetu--nikad-nisam-udarila-djecu/22717
[Vrh] Go down
vedrana87
Moderator
Moderator
vedrana87


Female
Broj postova : 2802
Age : 36
Lokacija : osijek
Registration date : 09.08.2009

Najbolja mama na svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Najbolja mama na svijetu   Najbolja mama na svijetu Icon_minitimepet svi 07, 2010 12:50 pm

ah, mi znamo emi reći da će joj doći policija, a što se tiće ceste isto joj govorimo da će ju udariti auto i da će plakati i ići u bolnicu ali ona je još mala da bi shvatila....
slažem se u većini ali opet nekad i treba dati po dupetu
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Najbolja mama na svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Najbolja mama na svijetu   Najbolja mama na svijetu Icon_minitimepet svi 07, 2010 3:12 pm

Ma i ja se slazem ali i priznajem da je i Aco znao dobiti po guzi. Najbolja mama na svijetu 605248
[Vrh] Go down
Angie
Odana forumašica
Angie


Female
Broj postova : 1949
Age : 45
Lokacija : selo na ulazu u zagreb...
Registration date : 12.04.2010

Najbolja mama na svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Najbolja mama na svijetu   Najbolja mama na svijetu Icon_minitimepet svi 07, 2010 5:28 pm

gle,ne mogu shvatit da neke stvari mu kažemo jednom ili nešto čuje i zapamti,jbt pa sa 3,5 god zna više na kompu od mene,pa ne mogu shvatit da mu svaki božji dan 100 puta moram reć"van iz kuhinje" ili "ne lupaj i ne viči-braco spava" Najbolja mama na svijetu 204166 naravno da dobije po tamburi Najbolja mama na svijetu 34244
[Vrh] Go down
leobaby
Admin
leobaby


Female
Broj postova : 10947
Age : 42
Registration date : 31.01.2008

Najbolja mama na svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Najbolja mama na svijetu   Najbolja mama na svijetu Icon_minitimepet svi 07, 2010 6:19 pm

Uf, moram ovo pročitati kad ću imati višak vremena.
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net/index.htm
*Ana*
Moderator
Moderator
*Ana*


Female
Broj postova : 3676
Age : 37
Lokacija : Osijek
Registration date : 19.04.2010

Najbolja mama na svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Najbolja mama na svijetu   Najbolja mama na svijetu Icon_minitimepet svi 07, 2010 8:52 pm

i ja se slazem skoro sa svime, pa cak i sa ovim da nema koristi od udaraca... ali jednostavno ja osobno ne mogu izdrzat, pogotovo kad mi prkosi ili kada on mene udari, pazite, dijete od godinu i po mene zvizne!!! naravno da cu mu vratit, necu ga naravno zvizniti da ce mu ostati masnica, ali po dupetu definitivno dobije!
[Vrh] Go down
Giovanna
Moderator
Moderator



Female
Broj postova : 2862
Age : 35
Lokacija : Zadar
Registration date : 30.01.2008

Najbolja mama na svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Najbolja mama na svijetu   Najbolja mama na svijetu Icon_minitimesub svi 08, 2010 7:56 am

Sve je to lipo,divno,krasno ali cesto se nema zivaca reci jedu stvar 300 puta.. linija manjeg otpora..
[Vrh] Go down
zvrk06
Admin
zvrk06


Female
Broj postova : 12186
Age : 35
Lokacija : Dalmacija u mom oku
Registration date : 30.01.2008

Najbolja mama na svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Najbolja mama na svijetu   Najbolja mama na svijetu Icon_minitimesub svi 08, 2010 8:20 am

Neće im ništa bit ako dobiju malo po dupetu Najbolja mama na svijetu 386911

Nekad su se djeca odgajala skroz drugčije, i naravno ne odobravam puno metoda koje su možda starije generacije koristile, ali činjenica je da današnji način odgoja gdje se djete više nesmi ni po guzi klepnit, i svakakva dopuštanja i slično ne vode baš dobrom, pa pogledajte današnju djecu po osnovnim školama kako se ponašaju katastrofa Najbolja mama na svijetu 877388


Zadnja promjena: zvrk06; sub svi 08, 2010 9:10 am; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net
*Ana*
Moderator
Moderator
*Ana*


Female
Broj postova : 3676
Age : 37
Lokacija : Osijek
Registration date : 19.04.2010

Najbolja mama na svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Najbolja mama na svijetu   Najbolja mama na svijetu Icon_minitimesub svi 08, 2010 8:49 am

zvrk06 je napisao/la:
Neće im ništa bit ako dobiju malu po dupetu Najbolja mama na svijetu 386911

Nekad su se djeca odgajala skroz drugčije, i naravno ne odobravam puno metoda koje su možda starije generacije koristile, ali činjenica je da današnji način odgoja gdje se djete više nesmi ni po guzi klepnit, i svakakva dopuštanja i slično ne vode baš dobrom, pa pogledajte današnju djecu po osnovnim školama kako se ponašaju katastrofa Najbolja mama na svijetu 877388
ovo potpisujem!
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Najbolja mama na svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Najbolja mama na svijetu   Najbolja mama na svijetu Icon_minitimesub svi 08, 2010 9:03 am

zvrk slazem se s tobom. Sad kad nesmijes udariti svoje dijete jer te odmah prijave socijalnoj radnici za zlostavljanje djece i jesu djeca ovakva- maloljetnicko nasilje je previse uzelo maha.
[Vrh] Go down
Mateja
Vrhunska tipkalica
Mateja


Female
Broj postova : 2891
Age : 37
Lokacija : Slavonija
Registration date : 04.02.2008

Najbolja mama na svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Najbolja mama na svijetu   Najbolja mama na svijetu Icon_minitimepon svi 10, 2010 9:03 am

Potpisujem vas sve u potpunosti, nekada ti jednostavno pukne film!

A i nece im nista biti od toga, ako je naravno u granicama normale.

Ma slusala sam neku zensku sto radi u hrabrom telefonu, kakve oni pozive dobijaju. Tipa prijavljuje mamu jer ju je kaznila i neda joj danas da ide van, ili smatra se zlostavljanim jer nesmije vise od sat vremena dnevno igrat igrice na kompu! Svasta si djeca dozvoljavaju!

A najbolje mi je njihova reklama na tv-u, "ako te netko tuce nazovi hrabri telefon"! Mislim Najbolja mama na svijetu 959498
[Vrh] Go down
*Dijana*
Moderator
Moderator
*Dijana*


Female
Broj postova : 9835
Age : 36
Registration date : 16.01.2010

Najbolja mama na svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Najbolja mama na svijetu   Najbolja mama na svijetu Icon_minitimepon svi 10, 2010 10:04 am

potpisujem,slažem se sa svime šta ste rekle!! Najbolja mama na svijetu 42762 Najbolja mama na svijetu 42762
[Vrh] Go down
Angie
Odana forumašica
Angie


Female
Broj postova : 1949
Age : 45
Lokacija : selo na ulazu u zagreb...
Registration date : 12.04.2010

Najbolja mama na svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Najbolja mama na svijetu   Najbolja mama na svijetu Icon_minitimepon svi 10, 2010 3:24 pm

ma klince već u vrtiću filaju sa tim hrabrim telefonom,od frendice mali bio u vrtiću,nekuh 3,5-4 god je imao,i pita ih teta kad nisu dobri da kako ih mama i tata kažnjavaju,i on siroče veli da kad nije dobar mora čučat(ne klečat) ispod palme u boravku Najbolja mama na svijetu 671778 i misliš da im nije sprašila socijalnu službu doma Najbolja mama na svijetu 204166 žena,a i muž su fakat dobri ljudi,nikad nisu nešto gorega djeci napravili,a 3mjeseca ih se nisu mogli riješit zbog glupače,dolazili su im nenajavljeno,u svako doba dana na provjere,pa jel imaju uvjete,pa jel svako dijete ima svoju sobu,pa prehrambene navike...

maloljetnički kriminal je sve više u porastu,baš zato što se nikoga ne boje,nemaju respekta prema nikome..oni imaju svoja prava...batina je iz raja izišla...
jbt sjećam se kad me učiteljica flisnula sa šibom po prstima,nisam doma ni smjela reć,da ne dobijem po tamburi...a gle balavce sad,pljuju po nastavnicima,tuku profesore i još fino sve snimaju,pa na youtube...a malokoji koji dođu na sud,puste ih jer su iz dobre familije,to je prvi prekršaj ili zato što su maloljetni Najbolja mama na svijetu 204166
[Vrh] Go down
Josipa
Moderator
Moderator
Josipa


Female
Broj postova : 7123
Age : 40
Lokacija : Bistrinci
Registration date : 14.04.2008

Najbolja mama na svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Najbolja mama na svijetu   Najbolja mama na svijetu Icon_minitimepon svi 10, 2010 7:37 pm

Angie grozno!
I mojoj šogorici su poslali solcijalnu ali netko od susjeda(anonimna prijava), a ona na svoje samo viče , nikad ih još nije udarila a i to su velike cure, 18 i 14 godina!
Ona je bila u banani mjesec dana jer prije bi one nju istukle nego ona njih! Najbolja mama na svijetu 896458
[Vrh] Go down
zvrk06
Admin
zvrk06


Female
Broj postova : 12186
Age : 35
Lokacija : Dalmacija u mom oku
Registration date : 30.01.2008

Najbolja mama na svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Najbolja mama na svijetu   Najbolja mama na svijetu Icon_minitimeuto svi 11, 2010 7:45 am

A Bože sačuvaj Najbolja mama na svijetu 66333

Bilo bi bolje da se socijalna uhvati pravog posla, i regira tamo gdje treba a ne tamo gdje se djete malo udre po guzi Najbolja mama na svijetu 66333
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Najbolja mama na svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Najbolja mama na svijetu   Najbolja mama na svijetu Icon_minitimeuto svi 11, 2010 10:25 am

Ma najbolje bi bilo da ih socijalni radnik odgaja pa da nam ih vrate kad odrastu Najbolja mama na svijetu 204166

Kod nas hval Bogu nema takvih susjeda da nam zovu socijalnu.
[Vrh] Go down
Alice
Vrhunska tipkalica
Alice


Female
Broj postova : 2703
Age : 36
Lokacija : BiH
Registration date : 03.01.2010

Najbolja mama na svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Najbolja mama na svijetu   Najbolja mama na svijetu Icon_minitimeuto svi 11, 2010 11:05 am

Ni kod nas nema takvih slučajeva...
Mislim ima ih za socijalnog,ali niti kog briga niti tko zove
[Vrh] Go down
Tina
Moderator
Moderator
Tina


Female
Broj postova : 1187
Age : 34
Lokacija : Zagreb
Registration date : 12.07.2010

Najbolja mama na svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Najbolja mama na svijetu   Najbolja mama na svijetu Icon_minitimened srp 18, 2010 2:24 am

Angie je napisao/la:
ma klince već u vrtiću filaju sa tim hrabrim telefonom,od frendice mali bio u vrtiću,nekuh 3,5-4 god je imao,i pita ih teta kad nisu dobri da kako ih mama i tata kažnjavaju,i on siroče veli da kad nije dobar mora čučat(ne klečat) ispod palme u boravku Najbolja mama na svijetu 671778 i misliš da im nije sprašila socijalnu službu doma Najbolja mama na svijetu 204166 žena,a i muž su fakat dobri ljudi,nikad nisu nešto gorega djeci napravili,a 3mjeseca ih se nisu mogli riješit zbog glupače,dolazili su im nenajavljeno,u svako doba dana na provjere,pa jel imaju uvjete,pa jel svako dijete ima svoju sobu,pa prehrambene navike...

maloljetnički kriminal je sve više u porastu,baš zato što se nikoga ne boje,nemaju respekta prema nikome..oni imaju svoja prava...batina je iz raja izišla...
jbt sjećam se kad me učiteljica flisnula sa šibom po prstima,nisam doma ni smjela reć,da ne dobijem po tamburi...a gle balavce sad,pljuju po nastavnicima,tuku profesore i još fino sve snimaju,pa na youtube...a malokoji koji dođu na sud,puste ih jer su iz dobre familije,to je prvi prekršaj ili zato što su maloljetni Najbolja mama na svijetu 204166

Koji turac socijalnu briga dal svako dijete ima svoju sobu? A ova je fakat glupa kaj radi u vrtiću ja bi ju tužila za uznemiravanje,ona ne pošalje dijete u kut kad je zločesto? Pa nije ni čudo kaj su djeca doma zločesta,em svašta vide od druge dijece em te glupače ne kazne neprimjereno ponašanje i normalno da si djeca svašta dopuštaju kad im nitko nema pokazat i naučit nego se one brinu o hrabrom telefonu.
Uostalom ko zna šta je dijete zabrijalo da ga ova pita,ja sam kad mi se kakilo skrivala se pod stol i nisam se dala na wc,ko zna kaj mali radi kraj palme?
Najbolja mama na svijetu 386911
[Vrh] Go down
Sponsored content





Najbolja mama na svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Najbolja mama na svijetu   Najbolja mama na svijetu Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Najbolja mama na svijetu
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Najmanja mama na svijetu opet trudna
» Posebna mama - kopirani tekst

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Djeca :: Razno-
Forum(o)Bir: