Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Razumijevanje agresivnosti kod dječaka

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Razumijevanje agresivnosti kod dječaka Empty
PostajNaslov: Razumijevanje agresivnosti kod dječaka   Razumijevanje agresivnosti kod dječaka Icon_minitimeuto stu 10, 2009 12:29 pm

Kako razlikovati agresivnost koja je opasna i koja zahtijeva razgovor i intervenciju od dječačke zaigranosti i aktivnosti koja se vanjskom promatraču može činiti kao agresija? Što znači biti agresivan? Zašto dječaci postaju agresivni?



Znate li čega se pod velikim odmorom danas igrao vaš sin? Vjerojatno (i točno) pretpostavljate da se igrao lopova i policajaca, ili Batmana ili rata ili već neke slične igre u kojoj se ubija, puca, pobjeđuje... Ako se neke djevojčice pod odmorom igraju, primjerice, kuće, vjerojatno će se naći četiri dječaka koja će upasti i orobiti ih. Takve igre su možda uznemirujuće, ali nipošto nisu neobične. One su, kada je o odrastanju dječaka riječ, pravilo. No, ako se tijekom tih igara netko ozlijedi, dječak će upasti u nevolje i vjerojatno biti proglašen agresivnim. No, je li uistinu riječ o agresivnosti? I ima li razloga za paniku?

Što znači biti agresivan? Prema rječničkoj definiciji agresivnosti, agresivnost su namjerni napadi ili neprijateljsko, napadačko ponašanje uzrokovano frustracijom. U stvarnom životu primjeri dječačke agresije mogu biti tučnjave, vrijeđanje i guranje koje završava ozljedom. Agresija je dio ljudskog ponašanja. Sva ljudska bića imaju sposobnost zaštititi se i napadati druge kada se nađu u opasnosti.

Zašto dječaci postaju agresivni? Ponekad dječaci postaju agresivni jer su jednostavno ljutiti i ne uspijevaju pronaći drugi način izražavanja svojih osjećaja. A neki se mogu agresivno ponašati, dok u stvari uopće nisu agresivni.

Aktivan dječak nije nužno i agresivan. Dječaci se često igraju agresivnih igara. Problem nastaje samo ako igra izmakne kontroli.

Kompeticija, moć i uspjeh istinski su sastojci dječačkih igara. Mnogi dječaci sve gledaju kroz natjecanje i često se igraju na kompetitivan način, primjerice, "mogu brže ispucati pikule od tebe" ili "mogu sagraditi viši toranj od tebe" ili "mogu trčati brže od tebe". Ali te igre moći i dominacije nisu nužno agresivne ako im cilj nije izazvati patnju.

Fantazija nije agresija. Česta dječačka fantazija u kojoj ubijaju loše dečke i spašavaju svijet savršeno je normalna. Većina dječaka uzima perec i pravi se da u ruci drži pištolj. Ako se dječaci igraju igre sa superjunacima, promatračima se ona može činiti agresivnom, no za dječaka to je samo način da on zaštiti svijet od zlikovaca. To je savršeno normalan način igre koji prestaje biti normalan samo ako dječak opetovano nanosi bol prijateljima ili pak stalno pokušava dominirati. U drugim situacijama postupak jednog dječaka može se protumačiti kao agresivan jer se drugo dijete može uplašiti ili nehotično ozlijediti, a u stvari je bila riječ o prijateljskoj i zaigranoj gesti djeteta. Potrebno je razlikovati namjerne činove agresije od slučajnih agresivnih ispada u igri.

Samo je malen postotak dječaka istinski agresivan. Iako svi dječaci imaju normalne agresivne impulse koje uče kontrolirati, samo malen postotak iskazuje istinsku agresivnost i teškoću u kontroliranju tih implusa. To su dječaci koji ne razlikuju maštu od stvarnosti i koji često udaraju, guraju ili zastrašuju drugu djecu. Takvi dječaci imaju slabu kontrolu implusa i ne mogu zaustaviti svoje ispade. I takvi su dječaci razlog za zabrinutost.

Roditelji.hr
[Vrh] Go down
Ade81
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete
Ade81


Female
Broj postova : 174
Age : 43
Registration date : 01.02.2012

Razumijevanje agresivnosti kod dječaka Empty
PostajNaslov: Re: Razumijevanje agresivnosti kod dječaka   Razumijevanje agresivnosti kod dječaka Icon_minitimesri vel 01, 2012 10:54 am

Jako lijepo, moji dečki su stalno u pokretu, skaću igraju se ratnika, policajaca, vojnika, tarzana, puške,pištolji, bageri, tenkovi...itd...
Ne smatram to ništa opasnim, ništa agresivnim.... pa i mi smo bili takvi, a opet dojure u kući izgrle me i opet pobjegnu van, znaju oni i nježnost pokazati.... eh da itekako.... Razumijevanje agresivnosti kod dječaka 13329
[Vrh] Go down
http://djeca-mi.blog.hr/
nanino
Vrhunska tipkalica
nanino


Female
Broj postova : 2921
Age : 41
Lokacija : moj dom je dolje u predgrađu,od centra prema zapadu...
Registration date : 09.07.2009

Razumijevanje agresivnosti kod dječaka Empty
PostajNaslov: Re: Razumijevanje agresivnosti kod dječaka   Razumijevanje agresivnosti kod dječaka Icon_minitimesri vel 01, 2012 1:01 pm

jako lijep i poučan tekst, a što kad su djevojčice agresivne??
moja je imala jednu fazu da je sve oko sebe tukla...strašno...ali dobro pripisujem to momentu kad se je rodila seka pa možda malo ljubomore....
ali u zadnje vrijeme primječujem da kada joj nešto branim ili nedam ili pošpotam zaleti se do mene i udari me...kako to spriječiti??
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

Razumijevanje agresivnosti kod dječaka Empty
PostajNaslov: Re: Razumijevanje agresivnosti kod dječaka   Razumijevanje agresivnosti kod dječaka Icon_minitimesri vel 01, 2012 5:24 pm

nanino ne znam sta bi ti rekla jer i Aco ima obicaj udariti Andreja ili ga gurnuti, nije prije ali sad zna nekad.
[Vrh] Go down
nanino
Vrhunska tipkalica
nanino


Female
Broj postova : 2921
Age : 41
Lokacija : moj dom je dolje u predgrađu,od centra prema zapadu...
Registration date : 09.07.2009

Razumijevanje agresivnosti kod dječaka Empty
PostajNaslov: Re: Razumijevanje agresivnosti kod dječaka   Razumijevanje agresivnosti kod dječaka Icon_minitimečet vel 02, 2012 6:57 am

ma kužim ja tu "ljubav" između braće , btw i ja sam najmlađa od 3 djece pa sam uvijek nadrapala od svojih sekica, ali Mia je mirna,povučena, i onda samo odjednom zna puknuti...budem pitala tetu kak je stanje u vrtiću...
[Vrh] Go down
Sponsored content





Razumijevanje agresivnosti kod dječaka Empty
PostajNaslov: Re: Razumijevanje agresivnosti kod dječaka   Razumijevanje agresivnosti kod dječaka Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Razumijevanje agresivnosti kod dječaka
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Djeca :: Djeca 6+-
Forum(o)Bir: