Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o djeci i roditeljima
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 odlazak u vrtic nemora biti bolan

Go down 
+5
ivana86
happyness
Enea
ninana
morena
9 posters
Autor/icaPoruka
morena
Još malo pa neću bit baba
morena


Female
Broj postova : 995
Age : 33
Lokacija : zagreb
Registration date : 23.10.2008

odlazak u vrtic nemora biti bolan Empty
PostajNaslov: odlazak u vrtic nemora biti bolan   odlazak u vrtic nemora biti bolan Icon_minitimeuto ruj 08, 2009 12:15 pm

Suze teku niz lice, čvrsto stišće svog medu i tiho vas doziva. Odlazeći na posao, ova slika vam ne da mira. Mučite se sumnjom jeste li baš trebali dati dijete u vrtić. No, prvi dan u vrtiću ne mora biti takav!

Prilagodba na dječji vrtić ili jaslice stresna je i za djecu, i za roditelje. Ipak možete puno toga učiniti da prvi dani u vrtiću prođu lakše i da se dijete dobro snađe u novoj okolini.

Djeca su majstori u prepoznavanju roditeljskih osjećaja. Vrlo brzo će osjetiti ukoliko ste nemirni, tužni, ljuti ili nesigurni. Jednako tako će reagirati na vašu radost, veselje, samouvjerenost i ponos, kaže Gordana Kastrapeli, trenerica NLP-ja.

Reagiraju na vaše emocije

Jeste li primijetili ovu čudnu podudarnost? Baš kad ste imali težak dan na poslu, pa pod stresom dolazite kući želeći malo mira, vaša djeca iznenada postanu 'nemoguća', nemirnija nego inače i puna zahtjeva?

A sad se prisjetite situacije kad ste nekome pričali o tome kako ste jako ponosni na svoje dijete zbog nečega što je učinilo – jeste li primjetili kako i ono sjaji od ponosa?

Kakve to veze ima s odlaskom u vrtić? Dijete isto tako lako 'preuzima' vaše osjećaje vezane uz odlazak u vrtić!

Što vi mislite o vrtiću?

Preispitajte kakvi su vaši osjećaji vezani uz organiziranu skrb. Ako ste kao dijete išli u vrtić, čega se sjećate? Što vam prvo pada na pamet kad se sjetite tih dana? Kakve su reakcije okoline na vašu odluku o slanju djeteta u vrtić? Brine li vas kako ćete uskladiti roditeljstvo i posao? Što mislite o tetama odgajateljicama? O vrtiću kao ustanovi?

Primjetite li da vaš stav nije pozitivan, porazgovarajte o tome s partnerom, prijateljima, a možete potražiti i savjet stručnjaka. Kad razgovarate s djetetom o vrtiću, iznosite samo stvari o kojima imate pozitivan stav. Bolje je da jednostavno 'preskočite' ono što vas uznemiruje, nego da dijete uvjeravate u ono što i sami ne vjerujete.

Važna je iskrenost

Baš kao što prepoznaju osjećaje, djeca znaju kad ste prema njima neiskreni. Oni jednostavno prepoznaju (iz neverbalne komunikacije) da ne mislite to što govorite. U djece to izaziva nemir i nesigurnost.

Kako biste se osjećali da vam draga i bliska osoba ističe pozitivne aspekte nečeg što vam predstoji, a vi 'osjećate' da dio priče prešućuje. Što biste pomislili? Vjerojatno da vas želi poštedjeti od nečeg lošeg što slijedi.

Isto se događa i s djecom. Moguće je da pomisle nešto poput: "Kamo me to roditelji vode kad mi moraju lagati o tome? Mora da je jako loše, kad mi neće reći istinu."

Razgovarajući o vrtiću ne morate 'uljepšavati' stvari. Istaknite ono što je djeci privlačno (na primjer, puno igračaka, veliko igralište, pjevanje, crtanje ...). Vi najbolje poznajete svoje dijete, pa ćete najbolje znati o čemu im trebate pričate.

Budite jasni i konkretni

Imajte na umu da je djeci puno lakše shvatiti konkretne stvari nego apstraktne pojmove. Primjerice, lakše će shvatiti što znači "u vrtiću se često pjevaju pjesmice“, nego ako kažete u vrtiću je veselo.

Bolje je da im opišete kako se tete odnose prema djeci ("ako ne znaš što trebaš napraviti, teta će ti pomoći") nego da dajete procjene poput "teta je jako dobra".

Kad ćeš doći po mene?

Često roditelji, u najboljoj namjeri, kažu: "Brzo ću doći po tebe" ili "Doći ću u četiri sata". Djeca nemaju razvijen osjećaj za vrijeme i teško im je razumijeti što to znači. Brzo može značiti pet minuta, a može značiti i pet ili više sati.

Prikažite im vrijeme kroz aktivnosti koje će se odvijati u vrtiću. Najprije je doručak, zatim se igrate ili crtate ili pjevate (...), nakon toga je ručak i spavanje; kad se probudiš vrijeme je za užinu i još malo igranja – i tad ja dolazim po tebe.

Naravno, važno je da djeci točno kažete kad da vas očekuju, da tad i dođete. Djeca tako stječu povjerenje i znaju da mogu računati na vas.

Osmjeh djeteta, kad dođete po njega, bit će vam najveća nagrada!
[Vrh] Go down
ninana
Moderator
Moderator
ninana


Female
Broj postova : 10838
Age : 39
Lokacija : Tuzla
Registration date : 03.06.2009

odlazak u vrtic nemora biti bolan Empty
PostajNaslov: Re: odlazak u vrtic nemora biti bolan   odlazak u vrtic nemora biti bolan Icon_minitimeuto ruj 08, 2009 12:33 pm

odlazak u vrtic nemora biti bolan 386911 odlazak u vrtic nemora biti bolan 31338
[Vrh] Go down
Enea
Moderator
Moderator
Enea


Female
Broj postova : 4789
Lokacija : vz
Registration date : 23.02.2009

odlazak u vrtic nemora biti bolan Empty
PostajNaslov: Re: odlazak u vrtic nemora biti bolan   odlazak u vrtic nemora biti bolan Icon_minitimeuto ruj 08, 2009 1:40 pm

odlazak u vrtic nemora biti bolan 635904 sva sreca da to jos nebudem trebala jedno vrijeme
[Vrh] Go down
morena
Još malo pa neću bit baba
morena


Female
Broj postova : 995
Age : 33
Lokacija : zagreb
Registration date : 23.10.2008

odlazak u vrtic nemora biti bolan Empty
PostajNaslov: Re: odlazak u vrtic nemora biti bolan   odlazak u vrtic nemora biti bolan Icon_minitimeuto ruj 08, 2009 1:47 pm

joj enea i nas to vrlo brzo ceka... bez obzira kaj nam se cini da ima vremena to ce proletit
[Vrh] Go down
Enea
Moderator
Moderator
Enea


Female
Broj postova : 4789
Lokacija : vz
Registration date : 23.02.2009

odlazak u vrtic nemora biti bolan Empty
PostajNaslov: Re: odlazak u vrtic nemora biti bolan   odlazak u vrtic nemora biti bolan Icon_minitimeuto ruj 08, 2009 1:52 pm

joj,mi budemo koristili baka servis bar 2god,a onda budemo vidli kaj bude
[Vrh] Go down
happyness
Vrhunska tipkalica



Female
Broj postova : 3218
Lokacija : Varaždin
Registration date : 30.01.2008

odlazak u vrtic nemora biti bolan Empty
PostajNaslov: Re: odlazak u vrtic nemora biti bolan   odlazak u vrtic nemora biti bolan Icon_minitimeuto ruj 08, 2009 3:08 pm

Enea, super za vas, onda bude curka taman porasla da bude i to odvajanje puuuno lakše. odlazak u vrtic nemora biti bolan 31338
[Vrh] Go down
ivana86
Još malo pa neću bit baba
ivana86


Female
Broj postova : 750
Age : 38
Lokacija : Rijeka
Registration date : 13.02.2009

odlazak u vrtic nemora biti bolan Empty
PostajNaslov: Re: odlazak u vrtic nemora biti bolan   odlazak u vrtic nemora biti bolan Icon_minitimeuto ruj 08, 2009 3:21 pm

ja moram pohvalit moju Lanu,od prvog dana je prihvatila vrtič,i super je,spava jede,sve 5!
...čak je danas kad sam je uspavljivala govorila:"babi di je"(gdje je bambi) odlazak u vrtic nemora biti bolan 386911
[Vrh] Go down
zeljkica0205
Moderator
Moderator
zeljkica0205


Female
Broj postova : 2399
Age : 44
Lokacija : SISAK
Registration date : 17.07.2009

odlazak u vrtic nemora biti bolan Empty
PostajNaslov: Re: odlazak u vrtic nemora biti bolan   odlazak u vrtic nemora biti bolan Icon_minitimeuto ruj 08, 2009 6:07 pm

Tekst stvarno super!!

Mi nismo imali problema sa vrtićem, a već je tri promjnila i super ih prihvatila!
[Vrh] Go down
Tina
Moderator
Moderator
Tina


Female
Broj postova : 1187
Age : 34
Lokacija : Zagreb
Registration date : 12.07.2010

odlazak u vrtic nemora biti bolan Empty
PostajNaslov: Re: odlazak u vrtic nemora biti bolan   odlazak u vrtic nemora biti bolan Icon_minitimened kol 15, 2010 10:28 pm

Mene strah kak će mu bit,al sad znam da moram to nekako potisnut ja nisam išla u vrtić i onda zapravo neznam kak je to pa zato si mislim kak je to tam organizirano i kakve su tete. Ja znam da bi ja ubila neku da vidim da mi krivo pogleda dijete,neznam uvijek te tete zamišljm ko rospije:
[Vrh] Go down
zvrk06
Admin
zvrk06


Female
Broj postova : 12186
Age : 35
Lokacija : Dalmacija u mom oku
Registration date : 30.01.2008

odlazak u vrtic nemora biti bolan Empty
PostajNaslov: Re: odlazak u vrtic nemora biti bolan   odlazak u vrtic nemora biti bolan Icon_minitimepon kol 16, 2010 8:21 am

Tina je napisao/la:
Mene strah kak će mu bit,al sad znam da moram to nekako potisnut ja nisam išla u vrtić i onda zapravo neznam kak je to pa zato si mislim kak je to tam organizirano i kakve su tete. Ja znam da bi ja ubila neku da vidim da mi krivo pogleda dijete,neznam uvijek te tete zamišljm ko rospije:

odlazak u vrtic nemora biti bolan 386911 odlazak u vrtic nemora biti bolan 386911 dobra si odlazak u vrtic nemora biti bolan 386911

Lana ima dvi odlične tete, da sam birala nebi bolje izabrala odlazak u vrtic nemora biti bolan 967987
[Vrh] Go down
https://mojabeba.forumotion.net
Marina23
Novorođenče
Novorođenče
Marina23


Female
Broj postova : 38
Age : 37
Lokacija : Osijek
Registration date : 06.08.2010

odlazak u vrtic nemora biti bolan Empty
PostajNaslov: Re: odlazak u vrtic nemora biti bolan   odlazak u vrtic nemora biti bolan Icon_minitimepon kol 16, 2010 8:47 pm

Mi imamo vrtić preko puta zgrade i nesmijem prolaziti pored njeka kada su djeca vani jer bi Laura htjela ići kod njih, pa mislim da odlazak u vrtić ne bi bio problem.
[Vrh] Go down
Sponsored content





odlazak u vrtic nemora biti bolan Empty
PostajNaslov: Re: odlazak u vrtic nemora biti bolan   odlazak u vrtic nemora biti bolan Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
odlazak u vrtic nemora biti bolan
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» vrtic u sumi
» Kakva treba biti majka?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Djeca :: Razno-
Forum(o)Bir: